Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1822
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8902
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2013 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (140) | Dış Politika (1718) | Ekonomi (197) | Eğitim (77) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (50) | Adalet (66) | Milli Kültür (307) | Gençlik (23) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (639) | Tarım (137) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (13) | Din (939) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (53) | Bilim ve Teknoloji (12) | Milli Güvenlik (494) | Türk Dünyası (742) | Şiir (54) | Sağlık (144) | Diğer (3078) |

Görüş bildirebileceğiniz Din konuları
Açıklamalar (32)
Görüşler (907)


Din - Görüşler konusu hakkında görüşler
Mustafa Mete İSLAMOĞLU - (Ziyaretci) 25.3.2020 12:10:06

YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL

YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL
KONUYA GİRİŞ:- Allah`(c.c) ın emir ve yasaklarına uyarak, her gün aksatmadan ibadet ederek, temiz karakterli, iyi niyetli biri olarak, insanlara saygı ve sevgi duyarak, çevreyi kirletmeyerek yaşamaktan her geçen gün uzaklaşan bir toplum haline geldik.
Virüs denen illet pislik içindeki bir topluma daha çabuk yayılır ve şimdi ondan kaçmaya çalışıyoruz. Çok acı bir durum bunu kimse umursamıyor.
ALLAH`ın emir ve yasaklarına uyarak, her gün aksatmadan ibadet ederek, temiz karakterli, iyi niyetli biri olarak, insanlara saygı ve sevgi duyarak, çevreyi kirletmeyerek yaşamak. NEDEN YOK?
ALLAH (c.c) insanların ne dış görünüşlerine, ne mallarına, nede bunların ne kadar çok olup olmadığına bakar. Allah insanların kalplerinin iyilikle güzellikle dolu olup olmadığını bakar.

O yüzden dışının güzelliğinden malının çokluğundan daha da ziyade, yüreğindeki iyilik sevgi güzellik pınarlarına yatırım yap.

Annenin ve babanın rızasını almadan hiç bir iş yapma Unutma ki Babanın evlâdına duası Peygamberin ümmetine duası gibidir ve Cennet Annenin ayakları Altındadır.

Bağış yaptığın zaman onu geri isteme, iyilik yaptığın zaman kimsenin başına kakma, verdiğin zaman da geri gelecek diye bekleme.

İşte CENAB-I HAK o zaman sana misli ile karşılığını verecek ve yardımcılar gönderecektir. Yaşlılara izzet ve ikramda bulun bir gün senin de yaşlanacağını unutma onları incitme kötü söz söyleme. Etrafını güzelleştir Çevreni güzelleştir O zaman hayatında güzelleşecek bunu aklından çıkarma.

Yeşili sev, hayvanları sev, koru ve kolla
Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikin diyen Peygamber efendimizi unutma
insanları severken bir menfaat karşılığı veya bir beklentiye dönük olarak değil, sadece Allah rızası için seviyorum de

Öldükten sonra senin lehine olacak bir mâzi bırak, insanların yararına bir şeyler yap, hayırlı bir çığır aç, evlatlarını vatanına, memleketine, milletine, inançlarına sağdık hayırlı birer evlât olarak yetiştir.
Fakirlere öksüzlere yetimlere yardım et. sevgi evlerini, huzur evlerini elinden geldiğince ziyaret et, eğer gücün varsa azda olsa onlara yardımda bunlun Samimi bir şekilde yardım etmişsen ötesini hiç düşünme.

Allah darda olanlara, hârda olanlara, zorda olanlara yardım edenleri mükâfatlandırır.. bilesin.

Darda olanlara derman olursan Allahta senin en sıkıntılı olduğun zamanlarında yanında olacak ve misli ile mükâfatlandıracaktır.

Evlatlarına ahlâk ve maneviyat özünden sapmadan onlara sarsılmaz bir terbiye ver. Kıskançlık illetine tutulup kendin için istediklerini, başkası için istememezlik yapma.

Sizden birisi kendi nefsi için istediğini, Müslüman kardeşi için istemezse tam iman etmiş olamaz diyen hadis-i şerifi kalbine muska gibi as.
ilim Çin de de olsa gidip alınız diyen Peygamber efendimizi örnek al.

Kuran-ı kerimde sık sık zikredilen
"akıl etmez misiniz düşünmez misiniz" prensiplerini içine doldur.

Öğrenme aşkını da en son nefesine kadar diri tut.

Aklına nasıl düşünmesi gerektiğini kalbine de nasıl sevmesini gerektiğini öğret.

Eğer bu muhteşem iki organını nasıl çalıştırman gerektiğini bilmezsen bir ömür mutsuz olursun unutma Aklını da kabine danışarak kullan
Kolaylaştırınız güçleştirmeyiniz sevdiriniz nefret ettirmeyiniz diyen peygamberinizi sık sık hatırla.
Yaşantına dikkat et çünkü o şekilde ölecek ve öteki Aleme bu şekilde götürüleceksin.

BU BÖLÜMÜ BİN KERRE OKU KENDİNİ TANI..

Ne ekersen onu biçersin sözünü unutma Çünkü Cennete cemale ermek için dünyada kemâle ermek gerek.
Bir yoksulun elinden tutmamış, bir yetimin saçını okşamamış, bir fakirin sofrasına oturmamış, bir ihtiyaç sahibinin derdine çare olmamış, düşmüş olanı ayağa kaldırmamış, iyilik yapmak için zaman mekan insan bulamamışsan merhamet ayarlarını yeniden gözden geçir çünkü yüreğinde merhamet olmayanın akıbetinde cennet olmaz.

Hayırlı işler yapmak için kendine sebepler oluştur 3 günlük dünyanın süsü sadede kefenin örtüsü kadardır.

Paylaşma duygularını da hiç bir zaman için de köreltme önce akrabandan sonrada komşularından başlayarak yardım etmeye devam et

Tebessüm etmediğin gün kayıptır güne bu şekilde başla ve etrafındakiler nurunla aydınlansın. insanlar seni gördükleri için konuşmak için sebepler arasınlar, uzaklaşmak için mazeret değil.

Eleştirmek için sözcükler sıralayacağına, anlamak için aklını çalıştır.

İnsanların ayıbını araştırıp hafiyecilik yapacağına, hafızlık yap ve onu azaptan koru. Allah`ın kitabını en güzel yerlerde bulundurmak en süslü eşyalar sarmak yerine onun anlattıklarını uygulamaya çalış ve günlük azda olsun okumak için gayret göster çünkü kalpler ancak Allah`ın kelamını anınca mutlu olur.


Güneş gibi ol şefkatte,merhamette.
Gece gibi ol ayıpları örtmekte.
Akarsu gibi ol keremde,cömertlikte.
Ölü gibi ol öfkede ,asabiyette.
Toprak gibi ol tevazuda,mahviyette.
Ya olduğun gibi görün,ya göründüğün gibi ol.

Mevlana Celaleddin Rumi

BU YAZIYI GÖNÜLDEN OKUYAN HERKESİ
Rabbim: özü sözü doğrularla karşılaştırsın İNŞAALLAH.
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL
Hz. MEVLANA insanlığa böyle mesaj vermişti. Nurda yatsın)
ALLAH`A EMANET OLUNUZ.
SELAM ve DUALARIMLA
25/03/2020
Alanya


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.