Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1777
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 7931
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1998 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (136) | Dış Politika (1446) | Ekonomi (173) | Eğitim (69) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (37) | Adalet (64) | Milli Kültür (246) | Gençlik (23) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (555) | Tarım (137) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (13) | Din (846) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (53) | Bilim ve Teknoloji (12) | Milli Güvenlik (398) | Türk Dünyası (683) | Şiir (45) | Sağlık (98) | Diğer (2878) |

Görüş bildirebileceğiniz Dış Politika konuları
Irak`ın kuzeyinde yapılan sınır ötesi harekat ne olmalıdır? (4)
Barzani mi daha tehlikeli PKK mı? (14)
Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimiz nasıl olmalıdır? (141)
ABD ve İsrail ile ilişkilerimiz nasıl olmalıdır? (167)
Türk Dünyasıyla ilişkilerimiz yeterli mi ?hedef ne olmalıdır? (5)
Beşli Shangay örgütü ile ilişki kurmalı mıyız? (43)
Dış politika ile ilgili diğer konular (1072)


Dış Politika - ABD ve İsrail ile ilişkilerimiz nasıl olmalıdır? konusu hakkında görüşler
Mehmet KOÇAK - (Ziyaretci) 14.2.2018 15:11:54

ABD, ``müttefik mi?, düşman mı?´´ sorusunu cevaplamalı

ABD, ``müttefik mi?, düşman mı?´´ sorusunu cevaplamalı
14 Şubat 2018 Çarşamba


NATO içinde Müttefiklik- Milletler camiası içinde dostluk gibi içi boş ve karşılığı olmayan cümleler kurarak, 65 yıldır aynı kalıpların içinde debelenip durduk.
Uluslararası arenada kurulan masalarda sürekli güven duyup teslim olduğumuz güçler ve devletler tarafından dışlandık.
Onların emirleri doğrultusunda hareket ederek, onların bizi bir yerlere taşıyacağı hayaliyle sayıklayıp durduk.
Çok şükür, gözümüzün önündeki sis perdesi kalktı ve gerçekler ortaya çıktı. Bize enjekte edilen morfinin tesirinden kurtulup kendimize gelmeye başladık.
Diğer bir ifadeyle ``Maske düştü kel göründü´´ misali, karşımızdaki asıl düşmanımızın o dost bildiklerimiz olduğu gerçeğiyle karşı karşıya geldik.
Kurulan ve kurgulanan oyunlarının senaryolarını sorgulamak için siyasi ve diplomasi alanında mücadelemiz devam ederken, diğer yandan hem masada hem de sahada, var gücümüzle savaşıp ihanet planlarını ve bize karşı kurulan tuzakları bozma zamanı gelmiştir.
Güven duyduklarımız bizim altımızı oymaya çalışan düşmanlarımız olduklarını yaşayarak öğrendikçe silkindik ve ölü toprağını üzerimizden attık.
Şunu herkes bilsin ki; köprülerin altından çok sular aktı. Eski camlar bardak oldu ve uyuyan dev uyandı.
Ve alem duysun ve öğrensin ki; artık eski Türkiye yok, yeni Türkiye var.
BEDEL ÖDEMEYE HAZIRIZ
Biliyoruz ki: sahada güç kullanmadan ve zaferlerle destanlar yazmadan, masada diplomatik çabaların tek başına bir anlamı, bir değeri olmayacak.
Onun için bizim de büyük kayıplarımızın olacağı gerçeği kabullenerek, bağımsızlık ve egemenlik haklarımız uğruna her türlü bedel ödemeye mecbur olduğumuzun bilincindeyiz.
Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Sayın R. Tayyip Erdoğan, TÜGVA Gençlik Buluşması`nda salondaki gençlerin &8216;`Reis bizi Afrin`e götür&8250;&8250; tezahüratlarına karşılık ``gerekirse Afrin`e birlikte gideceğiz´´ cevabının bir devamı niteliğinde MHP lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısında, ``Ben de bir bozkurt gibi Afrin`e gider bu vatana, bu millete taşıdığım canı seve seve vermeye hazırım´´&8230;
Bu açıklamalar, meselenin ne derece önemli olduğunun anlaşılması için çok anlamlı mesajlardır.
KARAR VERME SIRASI AMERİKA`DA
Yapılan araştırma sonuçlarına göre Türkiye`ye en büyük tehdit olan ülkelerin başını yüzde 54,3 ile ABD çekiyor.
İstanbul Bilgi Üniversitesi`nin yaptırdığı araştırmaya göre ``Avrupa Birliği`nin Türkiye`den talep ettiği reformlar geçmişte &8216;Sevr Anlaşması`nda istenenlerle benzerdir´´ diyenlerin ise yüzde 73,2 oranında olduğu belirtiliyor.
``Avrupalı devletler geçmişte Osmanlı devletini bölüp parçaladıkları gibi şimdi de Türkiye`yi bölüp parçalamak istemektedirler´´ tezini savunanların oranı 87,6. olduğu açıklandı.
Bu sonuçlara sebep olan ise ABD ile AB`nin yanlış politikalarıdır.
Amerikan Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, Koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon ve ABD`li askeri heyetin Menbiç`i ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını cevaplayan ABD`li komutan General Paul E. Funk gibi Türkiye`ye karşı kinli askerler, pervasızca açıklamalar ve küstahça tehditlerle iki NATO üyesi ülke Türkiye ile ABD`yi karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar.
ABD`de Trump, iktidar oldu ama muktedir olamadı. ABD`yi öfkeli askerler yönlendiriyor.
Onlar emperyalizme teslim olmamakta kararlılığını 1 Mart tezkeresiyle başlatan Türkiye`den intikam alma peşindedirler.
ABD`nin Savunma Bakanlığı bütçeden, ABD`nin Suriye`deki ortakları olan PYD/YPG üzerinden PKK`ya 550 milyon dolar mali destek sağlaması gerçekten bir skandaldır ve beynelmilel hukuka göre suçtur.
Bütün bu gelişmelerin yaşandığı süreçte geldiğimiz noktada ABD ile aramızda telafisi çok zor bir kritik ve kırılma dönemi yaşıyoruz.
Türkiye`nin ihanet ve düşmanca girişimleri kabullenmesi veya bu konularda ödün vermesi mümkün değildir.
Türk milleti ve devleti şartlar ne olursa olsun ülkenin bölünmez bütünlüğü ve güvenliği ile egemenlik gibi milli konuları hedef alan her türlü terör tehditlerine karşı ve onları silahlandırıp bize karşı kullanan güç ve ülkelere karşı savaşmakta kararlıdır.
Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Sayın Erdoğan, ``Bizi vururlarsa sert karşılık veririz´´ diyen ABD`li komutanlara ``ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları da çok açık´´ cevabını vermiştir.
Sayın Erdoğan`ın açıklamaları sonrası Sayın Bahçeli`nin ABD`ye Vietnam savaşını hatırlatması belli mihrakların Türkiye`nin kararlılığını ve ciddiyetini anlaşılması ve akıllarını başlarına almaları için de tarihi çağrı niteliğinde olmuştur.
Şimdi düşünme ve karar verme sırası ABD`nindir.
ABD, ``müttefik mi?, düşman mı?´´ sorusuna cevap olacak şekilde karar vermelidir.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.