Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1744
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 7665
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 234
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 755
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1992 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (134) | Dış Politika (1349) | Ekonomi (163) | Eğitim (67) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (35) | Adalet (63) | Milli Kültür (238) | Gençlik (23) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (530) | Tarım (137) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (13) | Din (827) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (53) | Bilim ve Teknoloji (12) | Milli Güvenlik (377) | Türk Dünyası (665) | Şiir (45) | Sağlık (94) | Diğer (2821) |

Görüş bildirebileceğiniz Dış Politika konuları
Irak`ın kuzeyinde yapılan sınır ötesi harekat ne olmalıdır? (4)
Barzani mi daha tehlikeli PKK mı? (14)
Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimiz nasıl olmalıdır? (132)
ABD ve İsrail ile ilişkilerimiz nasıl olmalıdır? (148)
Türk Dünyasıyla ilişkilerimiz yeterli mi ?hedef ne olmalıdır? (5)
Beşli Shangay örgütü ile ilişki kurmalı mıyız? (41)
Dış politika ile ilgili diğer konular (1005)


Dış Politika - ABD ve İsrail ile ilişkilerimiz nasıl olmalıdır? konusu hakkında görüşler
Ömer ÖZKAYA - (Ziyaretci) 7.10.2017 22:58:27

Las Vegas saldırısı (1) 

Ömer Özkaya
omerozkaya@gunes.com
05 Ekim 2017Las Vegas saldırısı (1) 
Bruce Willis ve Richard Gere` in oynadığı ``Çakal´´ filminde Bruce Willis bir araca monte ettiği makineli tüfekle Başkan`ın eşinin konuşma yaptığı kalabalığa açtığı ateş sonrası büyük panik yaşanır, birçok insan ölür. İşin içinde Çeçen ve Rus mafyası vardır. İskandinav ülkelerinin üs olarak kullanılması ilginçtir. ABD istihbaratı filmdeki ``çakal´´ Bruce Willis`in peşindedir. 
Las Vegas`ta yaşanan konser saldırısı da ``Çakal´´ filmindeki sahneler ile benzerlik gösteriyor, fakat katil intihar ettiği için geçmişe yönelik bilgiler kısıtlı. Katilin Asyalı olduğu vurgulanan sevgilisi konusu da önemli. ``Katilin dini inancı ve ideolojisi ile ilgili bilgi yok´´ deniyor. Saldırıyı DEAŞ üstleniyor, fakat FBI bunu yalanlıyor. ABD istihbarat kompleksi olayı çözmek için ilginç bir strateji izliyor. Önüne atılan bilgi parçalarına itibar etmiyor ve şimdilik fazla bilgi sahibi olmadığını söylüyorlar. 
Gerçekten de çok ilginç bir saldırı, müthiş planlama. Konser esnasındaki yüksek sesten dolayı saldırının anlaşılması da beklenenden uzun sürüyor. Şüphesiz ABD istihbarat kompleksi çok nitelikli bir saldırı ile karşı karşıya, bu sorunu çözme biçimi ileride ders olarak okutulabilir. 
Katilin dolar milyoneri olması, Asyalı sevgili ve babasının geçmişi önemli. Bunlar katilin özel olarak seçildiğini gösteriyor. Bu saldırının bir ``deli´´ işi olup olmadığı tartışılırken dünyadaki son olaylarla nasıl ilgisi olabileceği de enine boyuna irdelenecektir. 
Las Vegas`taki saldırının tüfeklerle yapıldığı belirtiliyor. Bu saldırı, iz kaydedilerek yapılan ilk önemli saldırı niteliği taşıması sebebi ile ilginç. Önümüzdeki süreçte bu tür şok saldırı sayıları dünyada daha da artacaktır. Muhtemelen katil geride asıl faili işaret eden ve gösteren semboller bırakmıştır. Bu gerçek faili ABD istihbarat kompleksi çoktan belirlemiştir, fakat gerçek faili ilan etmeyebilir. 
ABD istihbarat kompleksinin olayı çözme stratejisine bakıldığında saldırıyı beklediği veya en azından yapılış tarzı itibarı ile odağı önemli ölçüde tespit ettiği söylenebilir. Fakat saldırının bir müzik konserini hedef alması Batı`nın yaşam tarzına yönelik olduğu izlenimi veriyor. Katilin kimliği soru işareti oluşturuyor. İşte ince nokta burada gibi. Önümüzdeki süreçte Batı`nın ve özellikle ABD`nin yaşam tarzı ve kültürüne yönelik saldırıların adresi olarak bir ülke işaretlenebilir ve bu işaretleme Batı`daki rekabeti bitirip geniş bir Batı cephesi oluşturabilir. 
Las Vegas saldırısını bu bağlamda daha büyük küresel operasyonların kilometre taşlarından biri olarak görmek gerekir. Oldukça master profesyonel bir saldırı olarak nitelenecek bu saldırı ABD`ye bir mesaj mı, yoksa ABD`ye bir pusula mıdır? Bu sorunun cevabı tüm dünya için önemli. Çünkü ABD ve karşı cephesinde yer alanların ABD`ye yönelik böyle ciddi bir istihbarat ve sosyolojik çalışma gerektiren operasyonu nasıl değerlendirecekleri önemlidir. 
ABD`nin tabusu sayılabilecek bireysel silahlanma özgürlüğü ABD`nin tarihinin ve kimliğinin alamet-i farikasıdır. Bu en belirgin özellik ABD`nin en zayıf yanı olarak mı kullanılıyor, ABD buna bakacaktır. Bu aynı zamanda ABD`nin kimyasını bozmaya yönelik en ciddi antropolojik terör olayı olarak da nitelendirilebilir. İlginç olan ABD`nin bu saldırılara rağmen bireysel silahlanma özgürlüğünü mercek altına almamasıdır. Çünkü ABD`nin bireysel güvenliği ve toplumsal asayişine ciddi katkı sağlayan bu genetik silahlanma güdüsü, ABD`de asayişi sağlayacak en önemli enstrüman olarak belirmektedir. ABD`nin kültürel, tarihsel genetiğini ve antropolojisini ciddi incelemiş bir yapı bu saldırıyı organize etti ise bu da çok önemli bir başka sorun olabilir. Bu durumda bütün devletler en güçlü antropolojik noktalarından vurulabilir. Tıpkı milyonlarca güvenlik kamerası ile izlenen Londra`nın vurulabilmesi gibi&8230;  Pazar günü devam edelim. 


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.