Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1789
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8077
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (137) | Dış Politika (1489) | Ekonomi (180) | Eğitim (70) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (37) | Adalet (64) | Milli Kültür (254) | Gençlik (23) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (582) | Tarım (137) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (13) | Din (852) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (53) | Bilim ve Teknoloji (12) | Milli Güvenlik (411) | Türk Dünyası (693) | Şiir (47) | Sağlık (99) | Diğer (2905) |

Görüş bildirebileceğiniz Dış Politika konuları
Irak`ın kuzeyinde yapılan sınır ötesi harekat ne olmalıdır? (4)
Barzani mi daha tehlikeli PKK mı? (14)
Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimiz nasıl olmalıdır? (142)
ABD ve İsrail ile ilişkilerimiz nasıl olmalıdır? (172)
Türk Dünyasıyla ilişkilerimiz yeterli mi ?hedef ne olmalıdır? (5)
Beşli Shangay örgütü ile ilişki kurmalı mıyız? (45)
Dış politika ile ilgili diğer konular (1107)


Dış Politika - Dış politika ile ilgili diğer konular konusu hakkında görüşler
Mehmet KOÇAK - (Ziyaretci) 5.12.2018 17:11:24

Dünya siyasetine yön veren onursuz liderler ve Başkan Erdoğan


Dünya siyasetine yön veren onursuz liderler ve Başkan Erdoğan


G20 zirvelerinde genellikle ekonomik meseleler masaya yatırılır ve yeni ilişkiler ve gelecek adına dünya ekonomisi tartışılırdı.
Arjantin`de düzenlenen 13. G20 zirvesi ise tarihinin en tartışmalı ve gergin geçen zirvesi olarak tarihe geçti.
ABD Başkanı Trump`ın haydutça tavırlarıyla ısrarla tekrarladığı &8216;Önce Amerika` söylemi ile dünya ticaret savaşı başta olmak üzere &8216;Kaşıkçı cinayeti` nedeniyle Suudi Veliaht Prensi bin Selman`ın yanı sıra Rusya`nın Karadeniz`de Ukrayna savaş gemilerine el koymasıyla ortaya çıkan gerginlik ve Çin - ABD arasındaki ticaret savaşı zirveye damgasını vurdu.
Elbette tartışma ve gerilimlere sebep olan konu başlıkları çok önemli ve dünya gündemini meşgul eden önemli olaylardır.

Her biri ele alınıp üzerinde kafa yormak ve değerlendirmeler elbette yapılmalıdır.
Ancak, bana göre bunların hepsinin ötesinde, &8216;G20 Zirvesi`nde kaybolan insani değerlerdir.
Diğer bir ifadeyle; Prensi Selman, dünya ekonomisinin yüzde 85`ini yöneten liderlerin Arjantin`deki zirvesini, vahşi cinayetle gölgelenen ismini meşrulaştırma şovuna çevirmiş olmasıdır.
Maalesef, dünya liderleri bu insani sınavı bence kaybetmiştir.
Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardındaki isim olduğu genel bir kanaatin oluştuğu Prens Selman, Suudi Arabistan`ın milli servetini emperyalist güç odakları ve egemen devletlerin önüne sererek, G20 Zirvesini fırsata çevirmiştir.
Daha doğrusu, o katile bu fırsat verilmiştir.
ABD`nin kontrolü ve korumasında zirveye katılan M. Bin Selman denen o katil, Putin`le coşkulu şekilde tokalaşması dikkat çekti.
ABD Başkanı Trump ile ise &8216;samimi ve arkadaşça` görüştüğünü dünya ajansları tarafından haber merkezlerine servis edildi.

Önce suçlayıcı açıklamalar yapan ve her fırsatta M. Bin Selman`ı suçlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, zirvede M. Bin Selman ile görüşmesinde ``dağıtılan o paralardan bana yok mu?´´ dercesine önceki suçlamaları bir anda unutuverdi.
İngiltere Başbakan May ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Bin Selman ile görüşme listesinde yer alan liderlerdi.
İnsanlık adına utanç verici olan çıkarlar karşılığı insanlığın pazara çıkmış olmasıdır. Ondan da utanç verici olanı ise insanlık onurunun ayaklar altına alındığı, bir katili meşrulaştırma adına dünya siyasetine yön veren liderlerin insanlığı çıkarlara tercih etmiş olmalarıdır.
Daha açık bir ifadeyle; petrol ve ekonomik çıkarlar uğruna, Bin Selman`ı &8216;kurtarma` operasyonu aslında hem G20 Zirvesi hem de o liderlerin saygınlığını örselemiştir.
Bu liderlerin, her fırsatta Türkiye`yi özgürlükler ve demokratik değerler ile insan hakları üzerinden eleştirenler olduklarını burada hatırlatmak isterim.
Kısacası; G20 zirvesindeki &8216;kolektif riyakârlığın bir yansıması olan görüşme şovları ``Paran kadar cinayet işleyebilirsin´´ gerçeğine tüm dünya bir kere daha şahit oldu.

BAŞKAN ERDOĞAN, ÇIKARLARI DEĞİL, İNSANLIK ONURUNU SAHİPLENDİ
Dünya siyasetine yön veren onursuz liderler bir cinayetin zanlısını çıkarlar karşılığı aklama yarışına girerken, Başkan Erdoğan ilkeli ve insani değerler odaklı siyaset anlayışından taviz vermedi ve M. Bin Selman denen o katilin görüşme talebini cevapsız bıraktı.
Kısacası o, çıkarları değil, insanlık onurunu sahiplendi.
Bilindiği üzere Prens Selman, kendisi telefonla arayarak G20 Zirvesi`nde Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme talebinde bulunmuştu. Başkan Erdoğan`ın cevabı ``bakarız´´ oldu. Ancak onun bu zirve bahanesiyle kendini meşrulaştırma oyununun farkına varan Başkan Erdoğan, onunla tokalaşmamak ve göz göze gelmemek için uzak duruşu dikkati çekti.
Çünkü, M. Bin Selman, sadece o iğrenç &8216;Cemal Kaşıkçı cinayetinin değil, aynı zamanda çoğunluğu çocuk ve kadınların oluşturduğu binlerce masum Yemen halkının ölümünden de sorumluydu.
Başkan Erdoğan, sadece Prens Selman`a karşı değil; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Suriye başta olmak üzere emperyalist güç odaklarının işbirlikçisi olup kendi halkına zulmeden ve milli servetlerini efendilerine peşkeş çeken M. Bin Selman, Abdulfettah el Sisi, Beşşar Esed gibi işbirlikçi diktatörlerden uzak durmaya çalışıyor.
Başkan Erdoğan, kirli pazarlıklara dayanan çıkar odaklı değil, ilkeli ve onurlu bir medeniyet diplomasisinin özgül ağırlığının sahibi olduğunu G20 zirvesinde de gösterdi.
Kısacası Lider Erdoğan, G20 Zirvesinde de, takındığı siyasi tavır, görüşmelerindeki derinlik ve vizyonu ile dikkat çeken erdemli liderlerden biri oldu.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.