Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1833
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10295
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2055 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (155) | Dış Politika (2317) | Ekonomi (236) | Eğitim (92) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (63) | Adalet (72) | Milli Kültür (439) | Gençlik (27) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (858) | Tarım (149) | Sanayi (13) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (19) | Din (545) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (54) | Bilim ve Teknoloji (14) | Milli Güvenlik (629) | Türk Dünyası (894) | Şiir (77) | Sağlık (186) | Diğer (3449) |

Görüş bildirebileceğiniz Gençlik konuları
Gençliğin temel sorunları nelerdir? (7)
Nasıl bir gençlik istiyoruz? (4)
Gençlik ülke sorunlarıyla hangi derecede ilgilenmelidir? (2)
Gençlik ile ilgili diğer konular (14)


Gençlik - Gençlik ile ilgili diğer konular konusu hakkında görüşler
Çapar KANAT - (Ziyaretci) 22.06.2014 19:53:17

Lider Çocuk Tarım Kampı

Çapar Kanat
Lider Çocuk Tarım Kampı

Büyükşehirlerde 5 metrekare bırakın toprağı, avlusu bile olmayan okullar görmek mümkün. Avlusu olanda boydan boya beton ile kaplanmış. Çocuk, genç öğrenci düştüğünde, dizleri toprakla değil betonla buluşuyor. Ayaklar çamurdan, topraktan korunurken çocuklar toprağa, toprak insanlara hasret.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca; ilköğretim 4. sınıf öğrencileri için 16-19 Haziran 2014 tarihleri arasında ``Lider Çocuk Tarım Kampı´´ adı altında bir etkinlik gerçekleştirilmiş ve bu kapsamda gönüllü 5 öğretmenin refakatinde Yenimahalle İlçesi`ne bağlı Nasreddin Hoca TOKİ İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencilerinden 25 öğrencilik bir gurup kamp programına alınmış.Söz konusu etkinlik kapsamında; Ankara Üniversitesi bünyesindeki Çocuk Bilim Merkezince uygulanan ``Küçük Bahçevanlar´´, ``Böcek Şenlik Okulu´´ ve ``Toprak Bilim Okulu´´ programları ile Lalahan Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Atatürk Orman Çiftliği (Süt Fabrikası), A.Ü. Ziraat Fakültesi Dışkapı Kampüsü gibi yerlere geziler düzenlenmiş. Bu gezi ve etkinlikler neticesinde çocuklara; ``doğa bilinci ve çevre farkındalığı´´ kazandırmak, ``tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek´´, ``tarımsal faaliyetleri tanıtmak ve sevdirmek´´, ``doğal kaynakların korunmasının önemini kavramalarına yardımcı olmak´´, ``etkinlik, deney, gezi ve gözlemlerle çocukların tarıma ilgisi çekilmek´´, amaçlanmış.

Ankara-Yenimahalle Nasreddin Hoca İlköğretim Okulu 4. Sınıf öğrencileri ve öğretmenleriyle birlikte yürütülen kamp çerçevesinde 9-10 yaşındaki çocuklar, 4 gün boyunca çeşitli etkinlik ve gezilere katılmışlar.Çocuklar Yaşam Bilimleri Okulu, Böcek Şenlik Okulu Küçük Bahçevanlar, Toprak Bilim Okulu programlarına katılarak, deney ve etkinlik yapmışlar. Değişik toplumların beslenme alışkanlıklarını incelemişler. Obezite hakkında bilgi sahibi olmuşlar ve kendilerinin obez olup olmadıklarına dair çeşitli ölçüm aletleriyle ölçümler yapmışlar. Böceklerin yaşamları ve doğadaki rolleri hakkında yararlı bilgiler kazanmışlar. Ekmek israfı ile ilgili etkinlikte ekmeğin israf edilmeden tüketilmesi gerektiğini ve bayatlayan ekmeklerin nasıl değerlendirilebileceğini öğrenmişler. Çocuklara ekmek israfıyla birlikte aslında su, toprak, enerji, işgücü, emeğin de israf edildiği ve ekonomimize ne kadar zarar verdiği kavratılmaya çalışılmış.Kamp kapsamında çeşitli geziler düzenlenmiş. Çocuklar Bakanlığın Lalahan Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü`ne yapılan gezide inek, koyun, keçi ve tavukları canlı olarak görmüşler. Hayvanlardan elde edilen ürünler hakkında bilgi sahibi oldular. Otomatik süt sağım ünitesini yakından inceleme şansı bulmuşlar. Hayvanların barınaklarını inceleyip bakım ve beslenmeleri hakkında fikir sahibi olmuşlar. Küçük bir doğa yürüyüşü yapmışlar.

Atatürk Orman Çiftliği Süt Fabrikası gezisinde içme sütü, yoğurt, peynir, dondurma gibi gıdaların nasıl üretildikleri hakkında bilgi sahibi olmuşlar. Süt işletmesinin çiğ sütü nasıl işlediğini incelediler. Fabrikadaki makine ve aletleri gözlemleme fırsatı yakalamışlar.

Ayrıca Çocuk Tarım Kampı uygulamasının bu yıldan itibaren Bakanlığın ilgili daire başkanlığının kontrolünde İl Müdürlüklerinde de uygulanmaya başlandığı bildiriliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`na böyle güzel etkinlik düzenlediği için teşekkür ederiz.

Çocuklara ``Doğa bilinci ve çevre farkındalığı´´ kazandırmaya çalışılırken bizzat devlet eliyle doğanın katledildiği, doğaya, atmosfere gaz salınımı ile ilgili KYTO protokolünü ABD`nin imzalamadığı anlatılmış mı?

``Etkinlik, deney, gezi ve gözlemlerle çocukların TARIMA İLGİSİNİ ÇEKMEK´´amaçlanırken; büyük ölçek, tarımda şirketleşme, tarım sektörünün gelirlerini tarım ürünlerini işleyen fabrikalara, halcilere transfer etme politikalarının yanlışlığından dönmenin bir fazilet olacağı Tarımda lider yapılmak istenen çocuklara anlatılmış mı?

Hele de her şeyden önemlisi 0,09 oranında da olsa genetiği değiştirilmiş organizmalı gıdaların yemler ile canlı hayvanlara, o canlı hayvanların ürettiği eti ve sütü de Tarımda lider yapılmak istenen çocuklara da yedirildiğini biz biliyoruz ama kendilerine de anlatılmış mıdır?

Şehirli&8216;`Çocukların TARIMA İLGİSİ`` çekilirken, ilgiden öte mesleği tarım olanların, köylü çocuklarının babalarının tarımdan nasıl soğutulduğu, topraklarını nasıl tefecilere teslim edip topraksız kalarak şehirlere göç ettirildikleri de anlatılmış mı?

Tarıma ilgisi çekilmek istenen o çocuklara &8216;`Akrabalarınızdan eskiden çiftçilik yapan var mı idi?`` sorulacak olsa idi belki de &8216;` dedem, babam, amcam &8216;` diyen parmaklar havaya kalkardı.!

İşte bizde bu soruları irdelemek istedik.!https://twitter.com/caparkanat--

https://twitter.com/caparkanat


Çiğ Sütü Kaynatarak Yoğurdumu Evde Yapıyorum


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.