Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (154) | Dış Politika (2274) | Ekonomi (234) | Eğitim (91) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (63) | Adalet (71) | Milli Kültür (522) | Gençlik (27) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (844) | Tarım (147) | Sanayi (13) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (19) | Din (1052) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (54) | Bilim ve Teknoloji (13) | Milli Güvenlik (623) | Türk Dünyası (888) | Şiir (77) | Sağlık (185) | Diğer (3429) |

Görüş bildirebileceğiniz Milli Kültür konuları
Milli kültürümüzü nasıl geliştirebiliriz? (14)
Toplum giderek dejenere mi oluyor? (9)
Milli Kültür ile ilgili diğer konular (499)


Milli Kültür - Milli Kültür ile ilgili diğer konular konusu hakkında görüşler
Numan ALADAĞ - (Ziyaretci) 15.01.2020 17:21:54

TÜRK GELENEKLERİNDE TEMİZLİK

Değerli okuyucularımız!
İslamiyet`in ana prensiplerinden biri de temizliktir. İslamiyet temizliğe önem vermiştir. Sağlık veya dini vazifelerimizle ilgili her hususta temizliğe riayet etmeyi emretmiştir.

Temizliği İslam dininden ayrı olarak düşünmemiz asla caiz değildir. Temizlik, hacminde şekil gibi, İslamiyet`le kaynaşmış bulunmaktadır. Pislik ve Müslümanlık bir arada toplanamaz. Müslümanlık varsa, pislik yok; pislik mevcutsa, Müslümanlıktan bahsedilemez.

Temizlik, ibadetin ve imanın temelidir. Modern Tıb da bunu kendisine temel addeder. Düşünülecek olursa sağlığımızı korumak için temizlik, Tıbbın da en çok önem verdiği şeydir. Temizlik, Cenab-ı Allah`ın açık emridir.

Bir Müslüman abdest alırken ellerini yıkaması tıbbın üzerinde ehemmiyetle durduğu, mikroplardan temizlenmek en önemli bir harekettir. Eller daima her yere temas etmekte, mikropların bulaştığı bir uzuv olmaktadır. Onun içindir ki, mikroplara en çok maruz kalan ellerdir. Buna binaen İslam dünyası gerek abdest alırken, gerek yemekten önce-sonra ellerini yıkarlar. Ellerden sonra insanlar için mikropların girmesine ağız vardır.

Ağız yıkamak, din kadar tıbbın da önem verdiği şeydir. Ağız yıkarken ağıza girmiş mikropları ve zararları izale eder.

Müslümanların dili, kalbi, ruhu ve fikri manen temiz; evi, köyü ve kenti, yolu ve meydanları, üstü ve başı daima temiz olmamalıdır. Zira ``Cenab-ı Allah temiz olan ibadet ehlini muhakkak sever``

İslamiyet`te temizlik ruhen ve bedenendir. Maddi ve manevi her yönü ile tertemiz olmayan tam ve kamil bir mümin olamaz. Ruhu temiz olmayan birinin ilmi, makam-mevki ve maddi durumu o kimsenin huzurlu yaşamı olmaz. Buna riyakarlık denir ve toplum tarafından da sevilmezler.

Ruhan temiz olmayan birinin toplum içindeki faaliyetlerinde dürüst hareket etmesi mümkün değildir. Bu gibiler de bencillik ve haram kazanç alışverişi her şeyden evvel gelir. Hak, hukuk ve adalet tanımazlar.

Ruhan temiz olan, hiç bir kimse için kötülük düşünmediği gibi, yardım edebilmek için çözüm ve çareler arar, faydalı olmak için çalışır.

Bir çok hastalıkların pislikten ve haram kazanç`tan geldiği muhakkaktır. Haram kazanç, aynen arı kovanından bal çalıp yenildiği zaman tatlıdır, arı ısırıp balon gibi şişirip hastalığa sebep olduğu zaman da, çok acı oluyor. Onun içindir ki, sağlığımızı düşünüyorsak, haram olan her şeyden uzak durmamız gerekir.

Haram kazanç, aynen mikroplar gibi vücudumuza girdikleri zaman, hastalıklar oluşur. Hastalıklar için harcanan paranın haddi hesabı olmuyor. Onun için sağlıklı olmanın yolu temiz ve helal kazançtır.

Numan Aladağ diyor ki: "Elbisenin kötü kokusunu gidermek için, esans`dan daha çok sabuna ihtiyacı vardır. Esans, elbiseyi temizlemez, sabun ile yıkanınca derinlemesine temizlenir. İşte insanların ruhu ve kalbi de böyledir."

Cenab-ı Allah`ın bizlere ilk emaneti ise sağlığımızdır. ``Emanete ihanet eden kıyameti beklesin`` hadis-i şerifine göre, temizliğe dikkat edilmediğinde kıyametin kopacağı da muhakkaktır. Sağlığa zarar verecek ibadetlerin yapılmamaları istendiğine göre, İslamiyetin temizliğe ne derece önem verdiği kendiliğinden ortaya çıkmış olur. Hem bu dünya da, hem de, ahirette umduğumuzu bulmak, rahat ve huzur içinde bir ömür geçirmek istiyorsak her bakımdan temiz olacağız.

Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde: ``Temizlkik İmandadır.`` buyuruyor.
Pislikten hasta olan kendisine zulm etmiştir.

Hindistan-Rajasthan da, Müslüman olan bay Dr. Nadin Basu ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı bayan Dr. Sahana Pari Chopra, Gusl, abdesti ve namaz hakkında diyorlar ki: ``Dr. Chopra-Basu: ikilisi Siz Müslümanlar dünyası olarak çok şanslı bir toplumsunuz. Tıb Doktoru olarak ele alacak olursak, bundan sonra hastalarımızın mevsimsel enfeksiyonlardan korunabilmeleri için, abdest almayı ve Müslümanların daha sağlıklı olduğunu önereceğiz. Günde beş defa abdest almak, gün boyu enfeksiyon hastalıklarından korunmak doğal tedavi demektir. Ayrıca kılınan beş vakit namazlar, çok faydalı egzersiz özelliklerini taşıyor. İnsanların sosyal ilişkileri sayesinde psikolojik gelişim de oluyor ve bu da, Tıbben hastanın şifaya kavuşmasında önem taşımaktadır. Şifaya kavuşmanın en önemli etkilerinden biri de, temizlik, iradeyi kuvvetlendirmek ve sabırdır. Bulunduğumuz bölgede ki Müslümanların, doktora daha az başvurdukları dikkatimizi çekti. Ne mutlu siz Müslümanlara ki, Allah sizlere böyle din nasip etmiştir.`` dediler.

TEMİZLİK DE DİKKAT EDİLECEKLER:
1- Çayı, kesinlikle şeker ile tadlandırıp içmeyin, kireçlenmeye sebep oluyor.
2- Kimyasal kozmetikler, cildinizin güzelliği yerine, tam tersine zamanla cildinizin güzelliğini bozar.
ÖNERİ: Cildinizin güzelliği için, bal, limon, Aloe vera ve pet şişede olmayan doğal su tüketmektir.
3- Sağlıklı bir cilt istiyorsanız, temiz hava çok önemli. Bulunduğunuz ortamı temiz tutun, yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Yürüyüş, sağlığın ana aktif maddelerinden birisidir. Yürüyüş, hem kanser, hem de şeker hastalığı için çok faydalı olduğunu modern tıb da onaylıyor.
4- alacağınız sebze ve meyvelerin üzerine sinek konmuyorsa, o sebze ve meyveyi almayın. Eğer sebze-meyveye sinek konuyorsa kanserin dostu olan hormonlu olmadığı belli olur. Örneğin kurtlu elma hormonsuz olduğunu gösterir.
5- Sağlıklı olmanın diğer bir kuralı sofrada karbondihidrat içeren fazla çeşitlerin olmamasıdır.
6- Türk sofrası geleneklerinde, salatasız sofra olmaz.
7- Yemekten hemen sonra, tok karnına tatlı ve meyve kesinlikle yemeyin, çok zararlıdır. Bir saat sonra tatlı ve meyve yiyin.
8- ÖNEMLİ UYARI! Yemekleri, bir öğün yetecek kadar hazırlayın, piştikten sonra hemen tüketin. Kalan yemekler zararlıdır. Saklamayın.
9- Ispanak, piştikten iki saat sonra zehir üretir. Ispanağa limon sıkarak çiğ olarak tüketilirse, hem sağlıklı hem de lezzetli olur. Bu şekilde tüketildiği zaman, içerdiği vitaminlerini öldürmeden yemiş olup, sağlıklı olursunuz.
10 Yemekten hemen sonra su içmek midenize zarar verir. Yediğiniz yemekler üste çıkar. Ve böylece bu da mide asidinin dengesinin bozulmasına sebep olur. Mideniz de bulantı ve şişkinlik olur.
UYARI! Sofrada kesinlikle su içmeyin. Ağzınızdaki yemek artıkları için bir Türk kahvesi fincanı su içebilirsiniz. yemekten 45-60 dakika sonra su içiniz.
11- Haftada 3-4 kez, 35-50 dakika yürümek kansere yakalanmamayı önleyen yöntemlerden biri.
12- Yürüyüş solunum zorluklarını azaltır. Kemik ve kas sistemi için, en sağlıklı spordur.
13- Yemeğin bereketi, yemekten önce ve sofradan kalktıktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.
14- Yiyeceklerin üstünü muhakkak örtünüz. Çünkü toz ve böceklerden korumak için.
15- Hastalarınızın çevresini muhakkak temiz tutun.
16- Sofradan kalktıktan sonra, ceviz büyüklüğünde beyaz peynir yediğiniz zaman, dişleriniz daha sağlıklı olur.
17- İmkanlarınız dahilinde, her gün duş alınız.
18- Oburluğun sağlıkla bağdaşmadığını iyi bilin.
19- Bir eve ve lokantaya misafirliğe gittiğinizde, tuvaleti ve lavabosu temiz değilse ve kokuyorsa, o evde veya lokantada yemek yemeyin.
20- Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde: ``Bulunduğunuz yerde bulaşıcı hastalık varsa oradan çıkmayın, başka yerde varsa oraya gitmeyiniz.`` buyurmuşlardır.
21- Yemekten sonra dişlerinizi, Misvaklayın veya bir porselen çay tabağına bir çay kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı yoğurt koyup diş fırçasını batırıp dişlerinizi fırçalarsanız, dişleriniz daha sağlıklı olur.
22- İçtiğiniz hazır damacana suyu, güneşte kalmışsa sağlık ve temizlik yerine hastalık ve mikrop üretir.
NOT: İmkanı olanlar, arabaları ile çevredeki doğal su kaynaklarından su kullanmayı tercih etsin. Sağlığınız için, üç ayda bir mutlaka içme suyunuzu değiştirin.
23- Domuz eti satan mağaza zincirlerine dikkat ediniz. Özellikle küçük çocuklarla bu mağazalara gitmeyin. Yanlışlıkla domuz eti ürünlerine ellerini vermiş olurlar. Onun içindir ki, domuz eti ürünlerini satan mağazalar, mide bulandırıp hastalık oluşturuyor.
NOT: Bilgiler, destekleme amaçlıdır. Tercih sizindir.


DOĞAL BEBEK ŞAMPUANI FORMÜLÜ
Malzeme: Bir fincan su, Bir fincan Zeytinyağı, Bir fincan doğal Zeytinyağlı sabun rendesi, Yarım çay bardağı badem yağı.
Hazırlanışı: Bütün malzemeyi cam bir kavanozda iyice karıştırın. Şampuanınız hazırdır.
NOT: Her kullanımdan önce şişeyi çalkalayın.

DOĞAL ÇAMAŞIR YUMUŞATICILARI
Malzeme: 6 Fincan beyaz sirke, Bir fincan karbonat, Bir fincan su, 15-20 damla Limon yağı.
Hazırlanışı: Malzemelerin hepsini sığabilecek plastik bir kapta karıştırın. Makinenizin yumuşatıcı gözüne hazırlamış olduğunuz yumuşatıcıdan bir çay bardağı ekleyin. Bu tarif çamaşırlarınızın hem güzel kokmasını hem de yumuşacık olmasını sağlayacaktır.

Cümle Vatan şehitlerini, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi M. Kemal Atatürk`ü Rahmetle, Gazileri minnetle anar. hastalara ve yaralılara acil şifalar dileriz.
Cenab-ı Allah, kalbinde Allah korkusu ve ruhunda vatan sevgisi olanların vatana hizmet etmesini kendilerine nasip etsin. Rüşvet ve kul hakkını yiyenleri de, kahr-ı perişan etsin. Amin.

HİNDİSTAN ATASÖZLERİ:
Mahatma Gandhi diyor ki: "Hindistan bir anadır, onun iki çocuğu vardır. Bunların biri Türkler diğeri ise Hintlilerdir."
1- Avukatın çantası cehennem ağzı
2- Bir kadının eşi bir erkektir, bir erkeğin eşi onun geçim kaynağıdır.
3-- Düşmanın kendi cezası kısknçlığıdır
4- Kötü olan birinden gelen sevgi, nerfetinden daha kötüdür
5- Kitap cebinde taşınan bir bahçe gibidir
6- Para kapıların kulağına gizlenir
7- Sabır en güzel duadır
8- Servetiniz çiçekler ve meyve suyudur, milli olmayanlar da zehirdir
9- Bir sorun zorlaştığında çözülür
10 Kredi sıkıntıları satın almaktır
11- İyilik kötülükten daha öteye ulaşır
12- Yolsuzluk bütün erdemleri yok eder
13- Dinlenen her kalp her şeyde bir ziyafet görür

Kaynakça:
Erzurumlu Hafız Abdullah Aldır Hoca.
Ispanak ile ilgili bilgiler, Australia-Melbourne üniversitesi`nin, bilimsel araştırması.
Ekolojik Temizliğin Kitabı Yazar: Erkan Şamcı Hayat yayın grubu 2013
Numan Aladağ`ın Rajasthan Tarım Ünv. Eğitim notları


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.