Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1827
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 9277
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2021 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (143) | Dış Politika (1809) | Ekonomi (204) | Eğitim (81) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (51) | Adalet (71) | Milli Kültür (343) | Gençlik (23) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (671) | Tarım (137) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (15) | Din (961) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (53) | Bilim ve Teknoloji (12) | Milli Güvenlik (525) | Türk Dünyası (781) | Şiir (57) | Sağlık (161) | Diğer (3160) |

Görüş bildirebileceğiniz Sağlık konuları
Sağlık ile ilgili görüşleriniz (161)


Sağlık - Sağlık ile ilgili görüşleriniz konusu hakkında görüşler
Numan ALADAĞ - (Ziyaretci) 7.04.2021 12:32:31

Patatesi sevmek için çok sebep var

Patatesi sevmek için çok sebep var


Patates, dünyanın 4 temel gıda maddesidir.Numan Aladağ diyor ki: "Artık patatesin farklı faydalarını bildiğinize göre, patates sevginizi sağlıklı bir şekilde pişirerek kutlamalısınız."KANSERİ ÖNLEMEDE PATATESİN ETKİSİ:

Kırmızı ve sarı patates yüksek düzeyde içeren flavonoid antioksidanlar zeaksantin ve karoten gibi A vitamini, birçok kanser türlerine karşı sizi koruyabilir. Ayrıca Hindistan da ki tarımsal araştırma merkezleri patates, kanser risklerini azaltabilir diyor. Patateslerin temel bir B vitamini olan Folat içerdiği bulunmuştur.Vücut hücrelerinin onarılmasında ve DNA hazırlanmasında gereklidir. Folatın özelliklerini Pankreas, özfagel ve kolorektal kansere karşı koruması gerektiği bulunmuştur. Bu nedenle doğal olarak Folat içeren besinler ve kanser risklerini azaltmak için, bilimsel olarak faydalı kabul edilir.Patates, anti-tümör özelliklerine sahip olduğu, içerdiği faydalı enzimler (Etken maddeler) kanıtlanmıştır. Kersetin adlı bir birleşik içerdiğini göstermiştir. Son olarak, A ve C vitamin içeriği yüksek düzeydedir. Her iki vitaminin de kanser yıkıcı etkilerden vücudu korumak için antioksidan özelliklerine sahiptir.FLAVONOİD NEDİR?

Patatesin dışında, diğer sebze ve meyvelerin içerdiği flavonoidleri de sizlerle paylaşmakta fayda vardır: Flavonoitler vücüdumuzda üretilen veya dışarıda gelen serbest radikallerin oksitleyici yani yaşlandırıcı zararlarını frenleyen güçlü bir antioksidandır. Güneş ışınları ile cildimizi bozan sigara ile derideki damarları zedeleyen ve özellikle büyük şehirlerde ikamet edenlerin egzoz gazları ile kollajenonizi erkenden yaşlandıran serbest radikal zararlarını engellemek için en etkili yolu, vücudunuza flavonoid içeren meyve ve sebzeleri tüketerek kazandırın. Patates, kanser hücrelerini yenilemeye ve şekeri düşürmede de etkilidir.Patates tohumu üretimi

Apikal köklü çelikler (Herhangi bir hücre, yapı veya organın üst, uç kısmı) apikal köklü kesimler, tohum üretimini merkezden uzaklaştırarak ve onu üretim bantlarına yaklaştırarak uzun süredir devam eden patates tohumu sorununa cevap alabilir. Apikal kesimler, mevcut aeroponik tohum üretim sistemine alternatiftir. Hem aeroponik hem de apikal kesimler doku kültürü bitkilerini içerir. Aeroponik olarak, doku kültürü bitkileri, elek evlerinde sermaye yoğun aeroponik teknolojiyi kullanarak mini yumrular üretmek için kaselerde dikilerek ana bitkiler olarak kullanılır. Onun içindir ki, Türk çiftçisi için kilit bir caydırıcı olmaması için, tohum maliyeti yüksek olmaması gerekir.Patatesin besin kaybını azaltmanın ipuçları:

Patatesi pişirmeden önce soymaktan kaçının. Dış kabuk pişirme işlemi sırasında besin kaybına karşı iyi bir koruma sağlar. Patates kabuğunun altındaki protein ve mineral içeriği çok yüksek, onun içindir ki kabuğunu soyarak patatesi pişirmek ise, bu protein ve mineralleri kaybolur.Patatesin içerdiği C vitaminini korumak için, kaynamakta olan suyun içine atılarak pişirilmesi halinde, pişirilme suresini azaltarak C vitamini içeriğini korumaya yardımcı olur. Patates kaliteli su ile pişirilirse daha çabuk pişer. Şebeke suyu ile pişirilen patates geç pişerek vitamin kaybı olup, ayrıca daha çok enerji tükettiğini de unutmayın?

UYARI! Kızartılan patates`in C vitamininin 75`i kaybolur.REÇETELER:

1- Mide ülseri bağırsak bozukluğu ve gastrit için: 3-4 Yumurta büyüklüğünde çiğ patatesi katı meyve sıkacağında sıkıp, bir çay bardağı çiğ patates suyu sabahları aç karnına içilir. Bu işeme 8 gün devam edilerek 3 gün ara verip, 7 seans devam edilecek.

2- Malzeme: İki yumurta büyüklüğünde patates, bir yumurta büyüklüğünde taze Zencefil, bir yemek kaşığı bal, yarım su bardağı su. Hazırlanışı: Katı meyve sıkacağında Zencefil ve patatesin suyunu çıkarıp ılık suya bal ile beraber ilave edilip, kahvaltıdan bir saat önce aç karnına içilir.

ŞİFASI: Damar sertliği için çok faydalıdır. Özellikle 50 yaş üstü olanlar için. Bu işleme 7 gün devam edilip 3 gün ara verilip tekrar devam edilir. Bu uygulama 7 seans devam edilmelidir ki, şifaya kavuşulsun.

3- Yumurta büyüklüğünde iki adet patatesi haşlayıp, süt ile püre haline getirip yatmadan önce yiyerek yatılırsa huzurlu bir uyku verir.4- Patates, müsülaj oluşturarak mideye koruyucu bir tabaka verir. Aynı zamanda oldukça alkali yapıcıdır ve potasyum ile doludur.5- Karaciğer fonksiyonunu geliştirme:

5 Adet yumurta büyüklüğünde patates iyice yıkanıp kabuğu ile beraber 6-7 parçaya bölünerek 15 dakika kaynatılıp 20 dakika demlendirip süzülerek, aç karnına günde üç su bardağı içilir. 15 gün devam edilir, 5 gün ara verilerek tekrar başlanır. Bu uygulama en az 8 seans devam edilmelidir.6- Çiğ patates ile ayakkabınızın hem ömrünü uzatın hem de doğal olarak parlatın.7- Safra taşı tedavisi için:

Katı meyve sıkacağında bir çay bardağı suyunu sıkıp ve bir adet limon suyu ilave edip günde üç kere yemeklerden 40 dakika önce aç karnına içilir. Bu işleme on gün devam edip, 4 gün ara verdikten sonra tekrar devam edilir. Dört seans yapılmalı ve 20 gün sonra doktor kontroluna gidilir.8- Patatesi lapa haline getirip, basur memelerine bağlanırsa, şifaya kavuşturur.9- Deprasyonu düzenleyebilen seratonin gibi nörotransmiterler veya strese yanıt veren epinefrin ve norepinefin gibi nörotransmiterler, üretimleri için B6 vitamini gerektirir. Bu nedenle B6 vitamini, vücuttaki beyin fonksiyonlarının yanı sıra sinirsel aktivitenin de geliştirilmesine yardımcı olur.10- Fırında pişirilen patateslerin kan basıncını düşürmede yardımcı olduğu bulunmuştur.11- Patates beslenmesinin yaklaşık 20`si kabuğundan gelir12- Normal bir patates, önerilen günlük lif değerinin neredeyse 8`ini verebiliyor.13- Lif kolestrol seviyesini düşürmek, kalbi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.14- Patates beslenmesindeki C vitamini, kan damarlarının korunmasına yardımcı olur.15 Patates de bulunan B6 vitamini, yüksek seviyesi kalp felcine yol açabilen bir amino asit olan homosistein seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur.16- Evet sanılanın aksine patates kilo vermeye yardımcı olur. Sağlanan doğru tarifi kullanarak dikkatli pişirdiğiniz patatesleri yiyiyorsunuz!17- Patateslerin Glisemik indeksi düşüktür ve ayrıca kompleks karbondihidratlar içerir. Bunlar kilo vermek için ideal kılar.18- Karmaşık karbondihidratların sindirilmesi için daha fazla zaman gerekir. Bu nedenle, düzgün pişirilmiş bir patates yemek sizi uzun süre tok tutacak ve böylece açlık sancılarıyla mücadele etmenize yardımcı olacaktır.19- Patates kemik sağlığına yarar sağlar. Uygun bir kemik sağlığını düzenlemek için demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi patates besinleri hayati rol oynar.20- Kemiklere güç sağlamaya yardımcı olan bir protein kalojenin üretimi ve olgunlaşması için demir ve çinkoya karmaşık bir şekilde ihtiyaç vardır.21- Patates suyu, artritik ağrıdan kurtulmaya yardımcı olur.NOT: Reçeteleri kullanmadan önce doktorunuzun görüş ve önerilerini alarak kullanmakta daha faydalı olur.UYARI!

Sulu patates yemekleri günlük olarak tüketilmelidir. Kesinlikle buzdolabında dahi muhafaza edilmemelidir. İhtiyaç kadar hazırlanmalıdır.ÖNERİ: Patates tarlasına zarar veren böceklerle mücadelenin en sağlıklı yolu: Sarmısağı blender veya mutfak robotunda ezip püre haline getirildikten sonra ılık suya ilave edilip iyice karıştırıldıktan sonra ilaçlama yapılır. Ve böylece sağlıklı patates üretimi gerçekleştirmiş olup, patatesin şifasını o zaman almış oluruz.Patates haşerelerine karşı sanayi ötesi toplum ülkelerinin zehirli böcek ilaçlarının yerine, kimya mühendisleri ve kimyagerlerin görüşlerine başvuralım. Böylece hem insanların patatesten bekledikleri şifaya kavuşması hem de çevrenin ve toprağın korunması daha faydalı olur. Doğal yöntemlerle yapılan zirai mücadele, hem sağlık hem de ekonomi için stratejik önem taşımaktadır.Türk Milletinin, patatesi sağlıklı tüketmesi için: 100 Yerli sermaye olan, elektrikli ev aletleri üreten sanayicilerimiz; topraktan yapılmış gömmeli reistanslı elektrikli patates közleme makinası yapabilirler.Bu konuda Türkiye’nin Tarım başkenti olan Şanlıurfa`nın iki dönem Belediye başkanlığını yapmış, elektrik yüksek mühendisi Ahmet Bahçıvanı, patates közleme makinasını üretmeye davet ediyorum…Bu makinanın Bahçıvan tarafından üretilmesi, Şanlıurfa da hem patates üretimini arttırır ve hem de Türk Milleti sağlıklı beslenmeyi öğrenmiş olur.Cenab-ı Allah, ruhunda Allah korkusu, Vatan ve tarım sevgisi olanların Vatana hizmet etmeyi, kendilerine nasip etsin.Cümle Vatan şehitlerini ve Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu Gazi M. Kemal ATATÜRK`ü Rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar diliyorum.Kaynakça:

1-Rajasthan-Bikaner Tarım Üniversitesi, eğitim ve ders notları.

2-Numan Aladağ`ın, Rajasthan-Bikaner tarım üniversitesi ders notları

3-Numan Aladağ`ın, Muzaffarpur şehri ve 4300 nüfuslu Sumera köyü gezi notlarıPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.