Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1828
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 9671
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2037 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (149) | Dış Politika (1905) | Ekonomi (221) | Eğitim (85) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (59) | Adalet (71) | Milli Kültür (397) | Gençlik (25) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (717) | Tarım (139) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (16) | Din (973) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (54) | Bilim ve Teknoloji (12) | Milli Güvenlik (561) | Türk Dünyası (811) | Şiir (60) | Sağlık (173) | Diğer (3224) |

Görüş bildirebileceğiniz Siyasi Partiler ve Siyasetciler konuları
Siyasetçiler nasıl olmalıdır? (42)
Siyasi Partilerimiz nasıl olmalıdır? (27)
Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular (648)


Siyasi Partiler ve Siyasetciler - Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular konusu hakkında görüşler
Mehmet KOÇAK - (Ziyaretci) 6.10.2021 19:02:44

‘Wikileaks’ten ‘Pandora Belgeleri’ne

‘Wikileaks’ten ‘Pandora Belgeleri’ne
06 Ekim 2021

Mehmet Koçak İletişim: kocak61mehmet@gmail.com


Devlet sırrı olarak adlandırılanların yanında yönetici ve yönetim kadrolarının da bazı özel sırları, gizli ilişkileri olabilir.

Yeter ki devlet ve milletin, hak ve hukuku gözetilsin.

Yeter ki, bu ilişkiler üzerinden elde edilen ülke ve millete ait gelirlerden, kendi zimmetine geçirme olmasın.

Çünkü bu suçtur.

Maalesef ki dün olduğu gibi bugün de bazı devlet ve hükümet başkanları ile onlara yakın çevreleri bu suçu işlemiş ve de işlemekte de olduğu bir gerçektir.

Ülkenin önemli gelir kaynaklarını kendilerine tahsis etmekte ve edindikleri servetleri halkın gözünden ve ülkeden kaçırarak dış ülkelere naklettikleri artık sır değildir.

Emperyalist ülkeler, bu devlet ve hükümet başkanları ile yakın çevrelerinin gizli ilişkiler bilgi ve belgesine ulaşır. Bu gizli ve karanlık ilişkileri ifşa etme, sızdırma, servis etme tehditlerinde bulunurlar.

Onların istihbarat servisleri çeşitli operasyonlarla servete, kadına, bazılarının ise makam ve mevkilere düşkünlüğü gibi zaaflarından istifade ederek zaman için farklı yol ve yöntemlerle onları elde eder ve kendi çıkarları uğruna kullanırlar.

Onun için bazı devlet ve hükümet başkanları belli konularda beklenilen siyasi tavırları alma ve kararlar verme cesareti gösteremezler.

Yakın tarihte ‘Wikileaks Belgeleri’ bu operasyonlardan biridir.

2007 yılında Interpol’ün aradığı Avustralya vatandaşı 39 yaşındaki Julian Assange tarafından kurulan Wikileaks internet sitesi tarafından uluslararası kamuoyuna servis edilen yaklaşık 3 milyondan fazla belge uluslararası ilişkilerde gerçekten etkili olmuştu.

Şimdi ise yayınlanmaya başlayan ‘Pandora Belgeleri’ bilgi ve belgeler ‘Wikileaks Belgeleri’nden çok daha fazla ve çok daha etkili olacağı anlaşılmaktadır.

Çünkü sızdırılan belgelerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Ürdün Kralı Abdullah başta olmak üzere 35 mevcut ve eski ülke lideri ile 300’den fazla kamu çalışanının off-shore şirketleri ve hesaplarına dair detaylar var.

Sızdırılan belgelerde ismi geçen isimlerden biri de F. Gülen yapılanması ile bağlantılı olduğu iddiasıyla tutuklu olan AKP eski Milletvekili İlhan İşbilen’in eşi, Mehtap Eğitim Vakfı’nın kurucularından Nebahat Evyap İşbilen.

Belgelere göre Nebahat Evyap İşbilen, 2017 yılında hesaplarına tedbir kararı konulmadan önce varlıklarını Türkiye’den çıkarıp Britanya Virjin Adaları’na aktarıyor. Bunun için Nisan 2017’de yapılan başvuruda, toplamda 110 milyon doları bulan bu varlıkların 35 milyon dolarının nakit ve 75 milyon dolarının da bono ve senetlerden oluştuğu görülüyor.

Yayınlanan belgelerde siyaset ve devlet adamları sadece değil, aynı zamanda iş dünyası ve cemaat adı altındaki gizli yapılanmaların da devrede olduğu anlaşılmaktadır.

Bunlar ilk bilgiler bundan sonrakilerde neler olduğunu zaman içinde görecek ve öğreneceğiz.

Pandora Belgeleri’ni bazı ülkelerin içişlerinde ve ulusal ve uluslararası dengeleri çok ciddi etkileyeceği açıktır. Henüz bir kısmı açıklanan belgelerin şimdiye kadar açıklanan kısmı bile ortalığı karıştırmaya yetti bile.

Devamının büyük fırtınalara sebep olacağı tahmin ediliyor.

Kısacası, dünya kamuoyu ile siyaset arenasında depreme sebep olacak düzeyde iddialar söz konusudur.

•

Bu bilgi ve belgelere zannedildiği gibi kolay ulaşmak mümkün değildir.

Bazı ülkelerin ve istihbarat örgütlerinin bilgisi dışında bunların elde edilmesinin imkânı yok.

Bugün teknoloji dünyasındaki ileri seviyedeki gelişmeler dikkate alındığında iddia edilen birçok bilgi ve belge çok rahat bir şekilde aslı gibi olmasa da ona yakın hazırlanabilmektedir.

Ayrıca ileri sürülen bilgi ve belgeleri sızdıran, servis yapan ve yayınlayanların gerçek niyetinin ne olduğunu da bilmediğimiz gibi bu bilgi ve belgelerin kim ve kimlerden elde edildiği meçhul.

Bu kadar soru işaretinin varlığı ve kafa karışıklığına sebep olacak kadar korkunç iddiaların içinde yer aldığı Pandora Belgeleri’ninne kadarı doğru veya ne kadarı yanlış olduğunu tespit etme şansına sahip değiliz.

Bazı ülke yöneticilerin devlet ve hükümet başkanları siyasi öncüler ve kanaat önderlerinin ‘Yolsuzluklar ve kirli - karanlık ilişkileri emperyalist güç odakları için bulunmaz bir fırsattır.

Çünkü onları kendi yörüngelerine çekme ve kullanma operasyonlarını kolaylaştırır.

En büyük silahları ise elde ettikleri o gizli bilgi ve belgelerini sızdırma tehdididir.

Emperyalist güçlerin elinde olan çağın propaganda araçları kullanılarak dünya siyasetine kendi çıkarları yönünde şekil verme adına ‘Wikileaks’ten sonra Pandora Belgeleri’nin de bir operasyon sonucu oluşturulduğu kuvvetle muhtemeldir.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.