Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1829
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 9746
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2037 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (149) | Dış Politika (1922) | Ekonomi (224) | Eğitim (86) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (59) | Adalet (71) | Milli Kültür (405) | Gençlik (25) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (725) | Tarım (139) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (16) | Din (981) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (54) | Bilim ve Teknoloji (12) | Milli Güvenlik (569) | Türk Dünyası (820) | Şiir (61) | Sağlık (174) | Diğer (3235) |

Görüş bildirebileceğiniz Siyasi Partiler ve Siyasetciler konuları
Siyasetçiler nasıl olmalıdır? (42)
Siyasi Partilerimiz nasıl olmalıdır? (27)
Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular (656)


Siyasi Partiler ve Siyasetciler - Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular konusu hakkında görüşler
Ömür Çelikdönmez - (Ziyaretci) 13.02.2019 18:24:55

``NATO`cu İslamcılar Partisi´´nde eski Başbakan Ahmet Davutoğlu`na yer var mı?(1)

``NATO`cu İslamcılar Partisi´´nde eski Başbakan Ahmet Davutoğlu`na yer var mı?


Ömür Çelikdönmez
12 Şubat 2019

AK Parti küskünlerinin, vakit geçirmekte zorlanan ve kendilerine meşguliyet arayan emekli bürokratların, iflas etmiş, ihale alamayan müteahhitlerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan`a rağmen yeni bir politik organizasyon çabasında oldukları biliniyor.
Zaman zaman yeni parti kurulmasıyla ilgili haberlerde, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski bakanlardan Ali Babacan`ın ismi geçiyor.
Şimdilik ortaya çıkan ama kalabalıklara hitabetinde yeni partiyle ilgili ipucu vermeyen Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu var. Mesajı; duruşuyla veriyor, ben buradayım beni unutmayın diyor.
Geçtiğimiz 9 Şubat Cumartesi günü Ankara Ulus`ta Hacı Bayram Veli Camiine yakın, Araştırma ve Kültür Vakfı`nın konferans salonunda, Dışişleri eski bakanı ve mülga eski başbakanlardan, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu`nun "Sistemik Deprem: Ulusal, Bölgesel ve Küresel Bunalım" temalı konuşmasını dinledim.

Öğle namazını Hacı Bayram Veli camisinde kılan Davutoğlu ve kendisine refakat eden eşi Dr. Sare Hanıma cami çıkışında ``halkın ilgisi var´´ denilebilecek görüntüler kaydedildi. Ancak ilgili kalabalık zaten adı geçen vakıfta kendisini dinlemeye gelenlerden oluşuyordu.
Konuşma öncesinde iki hususa cevap aramıştım.
Birincisi; Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlığı döneminde Türkiye`yi, Suriye ve Rusya ile savaşın eşiğine getiren politikanın mimarı olması nedeniyle geçmişe dönük muhasebesi veya herhangi bir pişmanlığı var mı?
İkincisi; uysal görüntüsüne rağmen ``su altından saman yürüten´´ ve Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın muhalifi olduğunu ``Mısır`daki sağır sultan´´ın dahi duyduğu Davutoğlu`na kapılarını açan Araştırma ve Kültür Vakfının, bu tercihinin yol ayrımına gelip gelmediği?

AKV`nin Ankara`daki en büyük destekçisi maddi ve manevi hamisi Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek`in bu işe ne demiş olabileceği?
Prof .Dr. Davutoğlu`nu tanır mıyım?
Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu`nun Türk dış politikası üzerine yazmış olduğu Stratejik Derinlik / Strategic Depth kitabını Ankara`ya gelmeden iki yıl önce 2001`de alıp okumuştum.
Kitabı benim için cazip kılan, İslamcı gruplarda, hocanın Harp Okulunda derslere girdiği, kitabının konu başlıklarını anlattığı dedikodusuydu. Aslında dedikodu değildi, Ahmet Hoca, 1998&8211;2002 yıllarında, gerçekten de Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Harp Akademilerinde misafir öğretim üyesi olarak ders vermişti.


Düşünsenize 28 Şubatın bin yıl daha devam edeceğinin açıklandığı günlerdeydik ve içimizden birinin Harp Okullarında hem de jeopolitik konularda strateji anlatması çok hoşumuza gitmişti.
Kitabını okuduğum Prof. Dr. Davutoğlu ile 2 yıl sonra Başbakanlıkta aynı binada aynı katta çalıştım.
Odalarımız karşı karşıyaydı.
Yurt içi ve yurt dışından gelen heyetlerle görüştüğünden, yoğun iş temposu vardı.
Asistanından, hocanın Taşkentli olduğunu öğrenince o günlerde biyografisini araştırdığım Taşkentli birisini sormak istedim. Kendisine 2000 yılında basılan Devrek Tarihi kitabımı takdim ettim.
Hoca, ``-benim babam da Taşkent tarihi ile araştırma yapmıştı, hatta Taşkent kitabının yazılmasına katkı vermişti´´ deyince, memleketlisi rahmetli Ziya Uygur`u sordum. Tanıdığını ve kitaplarını okuduğunu söylemişti.
Hocanın müdavimlerinden birisi de TİKA Başkanı Dr. Hakan Fidan`dı.
Yıllar sonra Hoca, önce Dışişleri Bakanı sonra AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan oldu, Başbakanlık personeliyle bayramlaşma törenleri düzenledi hiç birine katılmadım, o nedenle el sıkışırken resmim de yok.
Kendisinden sonra Başbakanlık koltuğuna oturan Binali Yıldırım`ın da ne bayram davetlerine ne de başbakanlık kapanırken personelle vedalaşma toplantısına iştirak etmedim. Onunla da bir kare resmim bulunmuyor.
Prof Dr. Ahmet Davutoğlu`nun siyasi ve fikri çizgisinin kilometre taşlarını kim döşedi?
Ahmet Davutoğlu`nun buram buram resmiyet kokan biyografisine baktığınızda, 26 Şubat 1959 tarihinde Konya`nın Taşkent ilçesinde doğduğunu, İstanbul Erkek Lisesi`ni bitirdikten sonra, 1983-84 eğitim öğretim yılında Boğaziçi Üniversitesi`nin Ekonomi ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerini çift anadal programıyla bitirdiğini, aynı üniversitenin Kamu Yönetimi Bölümünde Yüksek Lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde de doktora yaptığını, Malezya`ya falan gittiğini okursunuz. Ama hangi grubun fikir tezgahından geçtiğini çoğu kimse bilmez!
Prof Dr. Ahmet Davutoğlu Milli Görüşçü değil, Mücadele Birlikçi!
Mehmet Emin Alpkan ismi, Mücadele Birliği hareketinde yer alanlara hiç de yabancı gelmez. Bir oğlu uzun yıllar Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi`nde başhekimliği yaptı.
Diğer oğlu, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (G.Y.T.E) Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, 2017`de KHK ile kapatılan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığına atanmıştı.
Davutoğlu`nun baba dostu Mehmet Emin Alpkan kim?
Taşkentli.
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu`nun babasının en yakın arkadaşlarından. Taşkentliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi.
Mehmet Emin Alpkan`ın da Davutoğlu için &8216;küçük adam` dediğinden söz edilir.
Mehmet Emin Alpkan ismi neden bu kadar önemli?
Davutoğlu ve babası Mehmet Bey; İstanbul`da Mehmet Emin Alpkan`a sık sık gelip giderlerdi.
Mehmet Davutoğlu ``Bizim Anadolu´´ Gazetesine, Mehmet Emin Alpkan`ı sık sık ziyarete gider bazen yanında oğlu Ahmet Davutoğlu da bulunurdu.
Mehmet Emin Alpkan, Türkiye`de birçok grup ile bağlantısı bulunan ve bazılarınca ``istihbaratçı´´ olduğu vurgusu yapılan bir isimdi.

Ayaktakiler: Aykut Edibali, Mehmet Kutlular, Enver Ören, Ergün Göze. Oturanlar: İrfan Atagün, Sait Bilgiç, İsa Yusuf Alptekin, Mehmet Emin Alpkan.
Mehmet Niyazi Özdemir`in bu konudaki tanıklığı önemli.
Şöyle anlatıyor; ``-Bizler üniversiteye geldiğimizde Mehmet Emin Alpkan matbaacı idi; Milli bakkal olduğu dönemi bilmiyoruz.
Bir subay Mehmet Emin Ağabeyi şöyle tarif ediyordu; &8216;Biz evvela bakkal Mehmet Emin`e peynir ve zeytin almaya gidiyorduk.
Sonradan baktık ki biz ondan peynir ve zeytin almıyor, meğer ondan fikir alıyormuşuz.`
Bakkalı Yıldız`da idi; pek çok subay onun müşterisiydi.
Mehmet Emin Ağabey`in iki lafından birisi vatan ve millete dair idi; çevresini hep milli ruhla ışıklandırıyordu. Alpaslan Türkeş`le de çok yakın arkadaştı.´´


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.