Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1829
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 9746
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2037 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (149) | Dış Politika (1922) | Ekonomi (224) | Eğitim (86) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (59) | Adalet (71) | Milli Kültür (405) | Gençlik (25) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (725) | Tarım (139) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (16) | Din (981) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (54) | Bilim ve Teknoloji (12) | Milli Güvenlik (569) | Türk Dünyası (820) | Şiir (61) | Sağlık (174) | Diğer (3235) |

Görüş bildirebileceğiniz Siyasi Partiler ve Siyasetciler konuları
Siyasetçiler nasıl olmalıdır? (42)
Siyasi Partilerimiz nasıl olmalıdır? (27)
Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular (656)


Siyasi Partiler ve Siyasetciler - Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular konusu hakkında görüşler
Ömür Çelikdönmez - (Ziyaretci) 13.02.2019 18:28:23

``NATO`cu İslamcılar Partisi´´nde eski Başbakan Ahmet Davutoğlu`na yer var mı? (2)

Sadece merhum Türkeş`le değil sıkıntılı ve imkânsızlıklar içinde bir hayat süren Mehmet Emin Alpkan`ın konuştuğu siyasi liderler arasında Necmeddin Erbakan, Süleyman Demirel`de bulunuyordu.
Alpkan, 1960 İhtilalinin kudretli paşası Faruk Güventürk`ün arkadaşı&8230;
Hatta 1960 ihtilalinin kudretli paşası Faruk Güventürk te çok yakın tanıdıklarından. 1960 ihtilalinin ilk günlerinde Mehmet Emin Alpkan`ın evine gelen askerler kitaplarını bir çuvala doldurur ve bir ``ceep´´e bindirerek kışlaya götürürler.
Sorgusu sırasında daha önceden arkadaş olduğu kışla komutanı Korgeneral Fahri Güventürk ile karşı karşıya geldiklerinde Fahri Güventürk; ``-Hayırdır Mehmet Bey, burada ne işiniz var´´ deyince; Mehmet Emin Alpkan ``-askerler beni aldılar buraya getirdiler´´, cevabını verir.
Güventürk, Alpkan`ı gözaltına alan askerlere hemen ``Beyefendiyi aldığınız yere tekrar bırakın´´ talimatını verir ve kendisinden özür diler.
``Bizim Anadolu´´ Gazetesine çocukluğunda babası ile giden Davutoğlu, lise yıllarında Pınar dergisine uğrar ve Otağ yayınevinin Cağaoğlu`nda bulunan kitap satış bürosuna da uğrar.

Babası Mehmet Emin Alpkan, Mücadele Birliği`nin çıkardığı mecmuları yakından takip ediyordu, Pınar dergisine ve Yeniden Milli Mücadele Dergisine aboneliği vardı.
Ahmet Davutoğlu`nun İstanbul Erkek Lisesi`nde okuduğu yıllar, öğrenci olaylarının yoğun yaşandığı dönemlerdir.
Birgün Cağaloğlu`nda bulunan liseden çıkar yine Cağaloğlu`nda ki Otağ Yayınlarından kitap almaya gitmişti.

Okulundan tanıdığı solcu arkadaş grubunun onu fark etmesi üzerine küçük bir arbede yaşanır ve Davutoğlu yakında bulunan bir camiye sığınır, öğleden akşama kadar camiden çıkmaz.
Mücadele Birliği`nin ilk genel başkanlığını yapan Necmettin Erişen`le irtibatı&8230;
Davutoğlu, 3 Haziran 2011 Cuma günü Adana`da vefat eden 1960`lı 70`li yıllarda ``Türkiye İslamcılığı´´nın en aktif ve organize gücü Mücadele Birliği`nin ilk genel başkanlığını yapan Necmettin Erişen`in cenazesine katılmadığı için eleştirilmişti.
Hatta sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda ``Ahmet Davutoğlu`nun vefa borcuna olan sadakatsizliği´´ gündeme getirilmiş, merhum Erişen`in Davutoğlu için anlattığı şu anekdot da Erişen`in ağzından gündeme getirilmişti; ``-Ahmet Davutoğlu çok zor şartlara yetiştiğinden ona öğrencilik döneminde kıt imkanlarla bakıyorduk, tek çorabı olduğu için akşamdan yıkadığım çoraplarını sabah ona giydirip okula yollardım"
Yeniden Milli Mücadele Hareketi`nin kurucularından Yavuz Arslan Argun`un cenazesine katıldı!..
Yavuz Arslan Argun, 1960`lı yılların sonlarında anti-emperyalist, anti-siyonist, anti-komünist Müslüman öğrenciler tarafından başlatılan aksiyoner öğrenci hareketi Yeniden Milli Mücadele Hareketi`nin kurucularındandı.
1 Ağustos 2018`de vefat ettiğinde cenazesine katılan en sürpriz isim, eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu`ydu.

Yeniden Milli Mücadele Hareketi`nin kurucularından Yavuz Arslan Argun`un cenazesi, Adapazarı`nda Emirdağ Mezarlığı`ndaki aile kabristanlığında toprağa verilmişti.
Cenaze namazını eski milletvekili ve eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı (Mücadele Birlikçi Cemil Çiçek`in amcaoğlu) Mehmet Çiçek kıldırmıştı.
Cenazede kimler yoktu ki?
Arslan Argun`un ailesi ve yakınlarının yanı sıra eski TBMM başkanları Cemil Çiçek ve İsmail Kahraman, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Millet Partisi İstanbul İl Başkanı Derviş Doğan, Milli Mücadele Derneği Başkanı Ahmet Edibali vs. vs.

Argun`un cenazesi Mücadele Birliğinin en büyük abisi Aykut Edabali hariç piyasada bu hareketten kopmuş kim varsa bir araya getirmişti.
Defin sonrası, TBMM eski başkanı Cemil Çiçek, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek`in bir araya gelerek sohbet ettikleri bilgisi pek gündeme getirilmedi.
Davutoğlu, Mücadele Birliğinin kabadayı abisi Yavuz Arslan Argun`un kızına da nikâh şahitliği yapacak kadar yakın isimdi.
Nitekim, Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Melih Gökçek, 24 Aralık 2017 tarihli twitter mesajında ``Değerli ağabeyim Yavuz Arslan Argun`un kızı Zehra`nın nikâhında Sn. Ahmet Davutoğlu ve Sn. Mehmet Çiçekle birlikte nikâh şahitliği yaptık... rabbim gençlere iki cihan saadeti versin.´´ dileklerini iletmişti.
Davutoğlu`nun konuşturulduğu "AKV" nasıl bir STK?
Prof. Dr. Davutoğlu`nun ``Sistemik Deprem: Ulusal, Bölgesel ve Küresel Bunalım´´ temalı konuşmasını yaptığı Araştırma ve Kültür Vakfı Ankara şubesi, Mücadele Birliğinden ayrılıp Pınar dergisinin matbaasına el koyan ekibin çizgisini takip ediyor.
Halen aktif yayıncılık yapan Pınar Yayınevi ve Umran dergisiyle irtibatlılar.
Ankara Şubesinin ilk kurucuları ve bazı yöneticileri İbrahim Melih Gökçek`in Büyükşehir Belediye başkanlığında kendisinin bürokratlarından oluşuyordu. Gökçek`in maddi ve manevi desteğini alan AKV Ankara şubesinin, Gökçek`ten habersiz adım atmayacağı söylenebilir.

Dediğim o ki Sayın Davutoğlu`nun, vakfın Ankara şubesinde konuşturulmasında Gökçek`in onayı mutlaka vardır ve bilgisi dahilindedir.
Şimdiye kadar AK Parti`ye kesintisiz destek veren bu grubun, AK Parti haricinde ``yeni bir siyasi oluşuma gidecek´´ söylentilerinin tavan yaptığı bir ortamda, Cumhurbaşkanı Erdoğan`a rakipliği söz konusu olan Davutoğlu`nu davet ederek söz vermeleri, bu siyasi oluşumda yer almak istediklerinin deklaresi gibi geliyor.
Yeni siyasi hareketin motor gücünü, öncü gücünü, Mücadele Birliği`nden kopan bu ekip oluşturuyor olabilir mi? Ne dersiniz?
Aklıma gelmişken, Hocanın konuşmasını hiç de objektif bulmadım.
Türkiye`yi Rusya ile savaşın eşiğine getiren dış politikası ve Suriye konusunda kendisine yönelik herhangi bir eleştiri yapmadı. Büyüklere masallar anlattı.
.
Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com
Twitter`da bizi takip edin: @oc32oc39 , @dikgazete


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.