Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1829
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 9746
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2037 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (149) | Dış Politika (1922) | Ekonomi (224) | Eğitim (86) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (59) | Adalet (71) | Milli Kültür (405) | Gençlik (25) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (725) | Tarım (139) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (16) | Din (981) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (54) | Bilim ve Teknoloji (12) | Milli Güvenlik (569) | Türk Dünyası (820) | Şiir (61) | Sağlık (174) | Diğer (3235) |

Görüş bildirebileceğiniz Siyasi Partiler ve Siyasetciler konuları
Siyasetçiler nasıl olmalıdır? (42)
Siyasi Partilerimiz nasıl olmalıdır? (27)
Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular (656)


Siyasi Partiler ve Siyasetciler - Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular konusu hakkında görüşler
Mehmet KOÇAK - (Ziyaretci) 6.05.2013 19:24:40

AK Parti ile CHP arasındaki fark

Mehmet Koçak


AK Parti ile CHP arasındaki fark

04 Mayıs 2013 Cumartesi 00:10

.


Okuyucularıma öncelikle, geçtiğimiz hafta Meclis`te yaşanan olayı hatırlatmak isterim;

``CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç´´, kendisinin geçen hafta Bakan Fatma Şahin`e sorduğu sorulara cevap alamadığını belirtti ve Meclis Başkanvekili Meral Akşener`den söz istedi. Konuşması sırasında AKP`liler Kamer Genç`e tepki gösterince Akşener oturuma ara verdi. Genç, verilen aradan sonra tekrar söz istedi ve ikinci kez kürsüye çıktı.
Bakan Şahin`in Çanakkale Savaşını, Atatürk`ün adını kullanmadan, anlatmasını eleştiren Genç, ``Gaziantep`i Fransızlar işgal etmişti. Atatürk olmazsa ya siz Fransız vatandaşı olurdunuz ya da Osmanlı`da bir gerçek vardır hatırlatayım. Fesli bir adamın arkasından dört kadın giderdi. Atatürk`e bu kininiz nedir?´´ diye sordu.
Genç kürsüde konuşurken AKP Tokat Milletvekili Zeyid Aslan onu ayakta dinledi ve konuşmanın bitiminde kürsüye doğru yürüdü. Aslan, Genç`e ``Öldürürüm seni pez&8230;.´´ diye bağırdı.
TBMM`de yaşanan ve meclis tutanaklarına geçen olayların özeti bunlardı. Ancak, asıl tartışmalar bu olaydan sonra başladı.
İşte sonrasında yaşananlar.
Meclis`te yaşanan &8216;üslup` polemiğiyle ilgili Başbakan Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek`e cevaben bir mektup gönderdi; mektupta Zeyid Aslan`ın CHP`li Kamer Genç`e yönelik sözlerini tasvip etmediklerini dile getirdi.
Etkili yaptırımların uygulanması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getiren eden Erdoğan, Zeyid Aslan`ı uyardıklarını söyledi.
Kamer Genç`i de eleştiren Erdoğan; ``Kaba dille şöhret edinmiş vekil, kendi partisinden destek görüyor´´ ifadelerini kullandı.
Sadece Başbakan değil, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Milletvekili Zeyid Aslan`ın CHP Milletvekili Kamer Genç`e yönelik sözlerine ilişkin, ``Hangi haletiruhiye ile hangi tepkiyle hangi öfkeyle söylemiş olursa olsun Zeyid Aslan milletvekilimizin sözleri kendisine de yakışmamıştır, partisine de yakışmamıştır. Alenen küfür ve hakaret içeren cümlelerdir´´ dedi.
Yetmedi&8230;
Meclis`te Kamer Genç`le arasında geçen küfürlü kavga AK Partili Zeyid Aslan`a pahalıya patladı. AK Parti Zeyid Aslan`ı disiplin kuruluna sevk etti.
Dahası var&8230;
AK Partili Zeyid Aslan, TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu başkanlığı ve üyeliğinden de istifa etti.
Madalyonun diğer yüzü şu:
Sayın Zeyid Aslan`ı çok yakinen tanırım. Küfürlü hiçbir sözünü hatırlamam. Son derece dikkatli ve saygın bir siyasetçi olmaktan öte insan hak ve özgürlüklerine son derece saygılı bir hukukçudur.
Anlaşılan; her sözü ve davranışı sabır sınırlarını zorlayan CHP milletvekili Kamer Genç`in çirkin, çirkef sözleri ve yüz kızartıcı tavırları Zeyid Aslan`ı bir anda zıvanadan çıkarttı. Çok sayıda vekili aradım ve yaşananları bir de onlardan dinlemek istedim. ``O bunları hak etti fakat yeri değildi. Haddini bilmez, terbiyesiz ve her sözü hakaret olan birisidir. Sözleri ve tavırlarıyla tahrik ettiği için o daha da suçludur´´ şeklinde yakınmalarda bulundular.
Ancak her şeye rağmen küfürlü sözlerin makul bir izahı olamaz. Zeyid Aslan tepkisinde haklıydı fakat tavrı yanlış oldu.
Nitekim; Sayın Zeyid Aslan da; küfürlü ifadeler nedeniyle Meclis`ten, halktan ve tüm kadınlardan özür dileyerek, ``Partim zarar görürse gereğini yaparım´´ şeklindeki açıklamasıyla Kamer Genç`in hakaretleri karşısında kendini tutamadığını ancak yaşananlardan üzüntülü olduğunu ima etti.
Yaşanan olumsuz ve üzücü gelişmeler nedeniyle Başbakan Erdoğan ile AK Parti`nin net tavır takınarak gereğini yapmak üzere harekete geçmiş olmaları gerçekten takdire şayan olmuştur. Onurlu ve şahsiyetli bir siyaset örneği sergilenmiştir.
CHP GEREĞİNİ NEDEN YAPMIYOR?
AK Parti TBMM`de yaşanan üzücü olaylar nedeniyle büyük bir hassasiyetle gereğini yapmak üzere harekete geçerken CHP`den hala benzer bir girişimin başlatılmaması gerçekten düşündürücüdür.
Unutulmasın ki; her olayın sonucu kadar sebepleri önemlidir. Diğer bir ifadeyle; olayın faili kadar, olaya sebebiyet verenler sorumludur.
Küfreden AK Parti Milletvekili Zeyid Aslan ise küfretmesine sebep olan kişi ise CHP`li Kamer Genç`in hakaretleri olmuştur.
Yanlışı kabul edip özür dilemek, gereğini yerine getirmekte bir erdemliktir. Bu erdemliği AK Parti gösterdi.
Peki, CHP neyi bekliyor?. İşte aradaki fark bu olsa gerek&8230;


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.