Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10379
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2046 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (150) | Dış Politika (2117) | Ekonomi (228) | Eğitim (90) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (63) | Adalet (71) | Milli Kültür (487) | Gençlik (25) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (779) | Tarım (142) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (18) | Din (1034) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (54) | Bilim ve Teknoloji (13) | Milli Güvenlik (605) | Türk Dünyası (865) | Şiir (73) | Sağlık (183) | Diğer (3363) |

Görüş bildirebileceğiniz Siyasi Partiler ve Siyasetciler konuları
Siyasetçiler nasıl olmalıdır? (42)
Siyasi Partilerimiz nasıl olmalıdır? (27)
Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular (710)


Siyasi Partiler ve Siyasetciler - Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular konusu hakkında görüşler
Mehmet KOÇAK - (Ziyaretci) 26.05.2016 17:37:38

Bir Değişimin Serüveni..Bir Değişimin Serüveni..

25 Mayıs 2016


AK Parti`deki değişim bana Anadolu`da halk arasında çokça kullanılan ``Oldu da bitti maşallah, damat olurlar inşallah´´ sözünü hatırlattı.

Bu söz; kısa bir zaman için biraz heyecan, biraz korku ve biraz da acılı geçen sünnet sonrasında mutlu sonun habercisi ve gelecek mutlu günlerin müjdecisi olarak söylenir.

Ben de diyorum ki:

``Krize dönüşmeden oldu da bitti maşallah, iyi ve uyumlu bir hükümet olur inşallah.´´

(!)

Muhalefet cephesinde parti içi kavgalar, belirsizlikler ve karşılıklı suçlamalar ile bir takım ayak oyunlarının devam ettiği bir dönemde;

AK Parti`de &8216;lidere vefa` kurultayında Genel Başkan değişiminin kırmadan, dökmeden, kucaklaşarak gerçekleşmesi takdire şayandır.

Parti MYK`sı yenilendi ve Binali Yıldırım Başbakanlığında yeni hükümet kuruldu.

Hayırlı olsun.

Hiç şüphesiz, bu sürecin başarıyla sonuçlanması bir siyasi ahlak, bir dava anlayışı ile lidere olan sadakatin bir sonucudur.

DAHA FAZLA DİYALOGLU VE

UYUMLU BİR DÖNEM

``Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır´´ sözü boşa söylenmedi.

Sayın Ahmet Davutoğlu bu süreçte gerçekten büyük bir nefis mücadelesi verdi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan düşmanlarının beklentilerini boşa çıkarttı.

Konuşmasında ısrarla ``vefa´´ vurgusu yapan Davutoğlu, ``Bu kongre bir veda kongresi değil, bir vefa kongresidir demiştim. Daima partimizin birliğini gözettik, son nefesimize kadar da bunu gözeteceğiz´´ diyerek lidere bağlılığın, davaya sadakatin en güzel örneğini gösterdi.

O, kendine yakışanı yaptı ve ona gönüllerde beslenen sevgiyi heba etmedi.

O, temel konularda Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan ile hiç ayrı düşmemekle birlikte, onun bazı kararları alması ve bazı konularla ilgili açıklamalarda bulunması Cumhurbaşkanı tarafından kabul görmemişti.

Oysa Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan ile önceden mutabakata varıldıktan sonra o kararları alsa ve açıklamaları yapsaydı, inanıyorum ki; Sayın Davutoğlu, hem geri adım atmak zorunda kalmayacaktı, hem de bir görev değişikliğine mecbur olmayacaktı.

Bunu bir suçluluk olarak görmemek gerekir.

Sistemden kaynaklanan sebeplerin yanında, Sayın Davutoğlu, ekibe sonradan dâhil olduğu için aralarında daha yakın bir diyalog kurulamadı.

Bu yeni dönemde benzer olumsuzlukların yaşanmayacağına inananlardanım.

Çünkü Sayın Binali Yıldırım`ın Sayın Davutoğlu`ndan farklı yönleri var.

22 YILLIK BERABERLİK

DEVAM EDİYOR...

Sayın Binali Yıldırım`ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakınlığı, Sayın Erdoğan`ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1994-1999 dönemine uzanıyor.

O dönem İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) Genel Müdürü olan Yıldırım, toplu taşımacılığın denize kaydırılması için çalıştı. İstanbul-Yalova ve İstanbul-Bandırma hatlarını açtı; 29 iskele/terminali, 22 deniz otobüsünü ve 4 feribotu hizmete soktu.

Yıldırım, 2001`de AKP`nin kurucuları arasında yer aldı.

Parti 2002`de iktidara geldi. AKP`nin aynı yıl kurduğu 58., 2003`te kurduğu 59., 2007`de kurduğu 60. ve 2011`de kurduğu 61. hükümetin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım`dı.

5 Haziran 2014`te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın danışmanlığına getirildi.

Sayın Binali Yıldırım`ın adı, AKP`nin 12 Eylül 2015`te yapılan büyük kongresi öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu arasında yaşanan MKYK listesi anlaşmazlığı sırasında genel başkan adayı olarak geçti.

Sayın Yıldırım`ın kongre öncesi 1353 delegeden 900 kadarının imzasını topladığı konuşuldu.

Ancak Sayın Erdoğan ve Sayın Davutoğlu arasında varılan uzlaşma ve Davutoğlu`nu görevden ayrılmaya götüren sürecin gösterdiği gibi, Cumhurbaşkanının MKYK listesine damgasını vurması sonrası Sayın Davutoğlu, kongrede aday olmadı.

Sayın Yıldırım, 1 Kasım seçimlerinin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 64. hükümette Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevine getirildi.

Sayın Davutoğlu`nun görevden ayrılma kararı alması sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın AKP içinde yaptırdığı söylenen eğilim yoklamalarında tercih ondan yana yapıldı ve hem Genel Başkan seçildi hem de Başbakan oldu.

Bütün bu serüven bizlere şunu gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ile yeni Başbakan Sayın Yıldırım`ın 22 yıllık uyumlu beraberliği daha yakın diyaloglar içinde yeni bir dönem başlatacaktır.

Dileriz ki; bu siyasi değişim diğer siyasi partilerimiz için de bir örnek olur.

Şimdi sıra Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemine geldi.

Bu konuda da iktidarın yanında diğer siyasi partilerin de milli bir uzlaşma zemininde, hareket etmeli ve bir çıkış yolu bulunmalıdır.

Çünkü milletçe beklentimiz budur...


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.