Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10526
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2051 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (151) | Dış Politika (2174) | Ekonomi (230) | Eğitim (90) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (63) | Adalet (71) | Milli Kültür (498) | Gençlik (25) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (819) | Tarım (143) | Sanayi (13) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (18) | Din (1038) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (54) | Bilim ve Teknoloji (13) | Milli Güvenlik (606) | Türk Dünyası (875) | Şiir (73) | Sağlık (183) | Diğer (3382) |

Görüş bildirebileceğiniz Siyasi Partiler ve Siyasetciler konuları
Siyasetçiler nasıl olmalıdır? (42)
Siyasi Partilerimiz nasıl olmalıdır? (27)
Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular (750)


Siyasi Partiler ve Siyasetciler - Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular konusu hakkında görüşler
Ömür ÇELİKDÖNMEZ - (Ziyaretci) 25.05.2023 10:19:05

Kılıçdaroğlu`ndan sonra CHP’nin yeni Genel Başkanı kim olur?

Neden olmasın veya olur mu olur?

Ama önce 28 Mayıs Pazar akşamını beklemek gerekiyor. Sandıktan çıkan sonuç ne olursa olsun, Kılıçdaroğlu’nun partisinin genel başkanlığını bırakmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor; çünkü kendisinin böyle bir beyanı olmuştu. Bununla birlikte parti örgütlerinin baskısına dayanamayıp, yeniden genel başkanlık makamına dönebilir.

Bu süreç bir süre CHP genel merkezini ve kamuoyunu meşgul eder. Uzun süredir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’nun sonrası CHP genel başkanı olarak anıldığı gibi, Cumhurbaşkanlığı adayı da olabileceği yazılıp çizilmişti. Hiçbiri olamayacağı net şekilde ortaya çıktı.

Kılıçdaroğlu, Baykal`dan daha başarılı genel başkan!..
Kim ne derse desin Kemal Kılıçdaroğlu’nun parti içi dengeleri iyi gözettiği ve hizipler arasında yapıcı bir liderlik performansı gösterdiği söylenebilir. Kendisinden önceki CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’dan daha başarılı olduğu da ortada. İzlediği seçim stratejisi ile partisini göreceli kazanımlara koşturuyor.

İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin gibi büyükşehirlerde belediye başkanlıklarını partisine kazandırdı. Oy oranını arttırdı. SP gibi Milli görüş çizgisinden gelen bir siyasi hareketi, partisinin yörüngesine oturttu. Erdoğan’ın Başbakanlığını ve Bakanlığını yapmış iki ismi kapısına dikti.

28 Mayıs sendromuna günler kala!..
Medyada aşırı-sağcı siyasetçiler olarak nitelendirilen Ümit Özdağ-Sinan Ogan`ın alenen aralarında bilinçli rol paylaşımı yaparak bir yandan Cumhur İttifakı’nı diğer yandan Millet İttifakı’nı esir etme projesi içinde olduklarını, Nagehan Alçı yazmış. Ona göre Özdağ ve Ogan resmen danışıklı dövüş yapıyor… Yüzde 5 oy ile, Yüzde 95 insanı kilitliyorlar.

Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunda Kemal Kılıçdaroğlu`nu destekleyeceklerini açıkladı. Oysa partisinin bileşeni olduğu ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan ise ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan`ı destekleyeceğini söylemişti.Nasıl oluyor da biri sağa diğeri sola göz kırpıyor? Allah`ın işine bak, ana akım sol merkez parti, göçmen karşıtı söylemleri olan Türkçü seçmen tabanının oylarına talip oluyor!

Zafer Partisi ve Ümit Özdağ`ın politik görüşü, birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu`nu HDPli seçmenlerin yoğun olduğu bazı doğu ve güneydoğu şehirlerinde birinci yapan etkenlerle çatışıyor. Bu nedenle HDP’li seçmenlerin aşırı milliyetçi gözüyle baktıkları Ümit Özdağ`ın Kılıçdaroğlu’na desteğini politik çıkarlarına uygun görmedikleri ifade ediliyor. Hatta hızını alamayanlar, Ümit Özdağ`ın tersinden Erdoğan`a çalıştığını, onu ve partisini ırkçı faşist olarak nitelendiren HDP tabanının pazar günkü seçimde K.K`ya oy vermeyeceklerini söylüyor.

Dr. Devlet Bahçeli ve politik muzafferiyeti…
Bunu söylerken partisinin çıkardığı milletvekili sayısını veya oy oranını kast etmiyorum. MHP lideri, sağ ve sol seçmenleri aynı potada buluşturduğu gibi, milliyetçi ve siyasal İslamcıları da aynı safta toplayabilmeyi de gerçekleştirmiş birisi. Hatta politize Türkçüleri ve Kürtçüleri aynı siyasi çizgiye çekebildiği söylenebilir. Bunu nasıl yaptığı sır değil. Erdoğan karşıtlığı ve Erdoğan dostluğu, başarısının formülü.Önce İslam İşbirliği Teşkilatı genel sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi tarafından “çatı aday” sıfatıyla cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesi ile başlayan süreçten söz edelim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı girdiği yarışı kaybeden İhsanoğlu, daha sonra MHP’den gelen teklifi kabul ederek, “MHP İstanbul Milletvekili” olarak yoluna devam etmişti.

Bahçeli, Erdoğan`ın okyanus ötesi gücün Türkiye`deki uzantıları ile kıyasıya mücadeleye girdiğini görünce onun yanında yer aldı. Terörle mücadelede Erdoğan`ın en büyük destekçisi oldu. Bu tavrı, farklı etnik milliyetçi grupların bir araya gelmesini, aynı potada erimesini ve şekillenmesini sağladı.

Onun bu stratejisi, CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kopyalandı. O da Millet İttifakı’nın temellerini attı. Ana akım soldaki bir partiyi neredeyse merkez sağ partisi yaptı. Türk milliyetçiliği, iktidarın da muhalefetin de ortak paydası oldu. NATO`nun gayri resmi siyasi örgütü HDP ve bileşenleri kilit rol üstlenemez hale getirildi.

Oğuz Kaan Salıcı Kılıçdaroğlu`nun halefi olur mu?
Siyaset matematik değil ve her zaman iki kere iki dört etmez. Sürprizler siyasetin doğasında var. Ayrıca bu işler kime niyet kime kısmet hiç belli olmaz. Anadolu`da bir söz vardır, gelini ata bindirmişler ya nasip demiş!Oğuz Kaan Salıcı yıllardır parti içi hiziplerin başını çekiyor. Genel başkan olma arzusunu gizlemediği aşikâr. Aslen Adıyaman Besnili ama 1972 Gaziantep doğumlu, Türkiye-ABD ve KAMBOÇYA Parlamentolar arası dostluk grubu üyesi.

10 Aralık Hareketi’nin dominant aktörü Oğuz Kaan Salıcı da CHP genel başkanlık koltuğuna oturmak istediğini saklamayanlardan. Dönemin DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’nin çağrısıyla 10 Aralık 2005’te İstanbul’da yapılan toplantıda yeni bir siyasi anlayışın gerekliliği masaya yatırılmıştı.

Toplantıya Prof. İbrahim Kaboğlu, Prof. Burhan Şenatalar, Oğuz Kaan Salıcı ve Canan Kaftancıoğlu gibi isimler katılmıştı. 10 ARALIK Hareketi, Türk siyasi hayatına “CHP kapatılsın, müze olsun” diyerek giren bir oluşumdu. Bu hareket CHP’yi “Türk solunun önündeki en önemli engel” olarak görüyordu ve bu sebeple de yeni bir sol parti kurmak için yola çıkmışlardı.

Sonrasında malum “Kaset skandalı” bir anda patladı, zaten “Parlamakta” olan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’ye Genel Başkan oldu. Türk üst aklı, Atatürk`ün partisini tarihe gömmek isteyenlerin çabasını boşa çıkardı. Onları yeni genel başkanın yönetimine monte ederek hem sistem içinde tuttu hem de etkisizleştirdi.

Ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’ye Genel Başkan olmasının hemen ardından 10 ARALIK HAREKETİ’nin “öncü kadroları” CHP’de yönetici oldu, milletvekili oldu…

“KAPATILMALI” dedikleri partiye Süleyman Çelebi ve Oğuz Kaan Salıcı Milletvekili, Burhan Şenatalar da PM üyesi oldu.

Oğuz Kaan Salıcı “Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı” olarak “Türk solunun önündeki en büyük engel, müze yapılmalı” dediği CHP’de bugün 2 numaralı isim.

Ee ne demiş atalarımız; büyük lokma ye büyük laf etme.

Daha önce İstanbul İl başkanlığı yapan Oğuz Kaan Salıcı’nın, CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olduğu için parti örgütleri üzerinde etkisi var. 10 Aralık Hareketi başta CHP Doğu Masası olmak üzere partinin hem sol sosyalist çevrelerle hem de Kürt hareketiyle olan bağlarını kontrolü altında tutuyor.

10 Aralık Hareketi’nin CHP Genel Merkez’indeki etkili isimlerinden Yunus Emre’nin, Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile birlikte Kürt hareketiyle teması sürdürdüğü biliniyor.

Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına kesin kaybedeceği gözüyle bakan 10 Aralıkçılar, Kılıçdaroğlu sonrası CHP Genel Başkan adayını belirmenin telaşındalar. Anlayacağınız, bunlar selden kütük kapmanın derdindeler.

İmamoğlu`yla gerginlik yaşadığı bilinen eski İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve hareketteki bazı isimlerin Taksim’de bir toplantı yaptığı gündeme gelmişti.

Toplantıya CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu’nun da katıldığı, burada Kılıçdaroğlu sonrası Oğuz Kaan Salıcı`nın CHP Genel Başkanlığı için adaylarının olmasına karar verildiği belirtilmişti.

Mutlaka başka isimlerinde teleffuz edileceği anlaşılıyor. Murat Karayalçın`dan tutun da Fikri Sağlar ve İlhan Kesici`ye kadar bir çok isim temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp CHP tabanının önüne getirilecektir.

Bülent Kuşoğlu, Kılıçdaroğlu sonrası CHP genel başkanı olabilir. İsterseniz bu konu üzerinde biraz düşünelim; kendisini tanıyanlar dürüst, çalışkan ve vatansever olduğunda hemfikirler. Ancak bürokrat ağırbaşlılığı ve disiplininin onu biraz parti kadrolarından uzaklaştırdığı kanaatindeler.

Eski tüfek istihbaratçı Çerkezler operasyonda asıl aday Kafkas diasporasından…
CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Ankara Milletvekili CHP İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nun yol arkadaşlığı öyle böyle birkaç yıllık değil. 1980 yılından beri ilişkileri hiç kopmadan devam etmiş.

Kılıçdaroğlu, SSK Genel Müdürü iken Bülent Kuşoğlu da SSK Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunmuş. Onun anlatısına bakılırsa Kılıçdaroğlu ile çalışmak çok kolay görünür ama zordur. Kendisi tahmin edemeyeceğiniz ölçüde sabırlı, kararlı, detaycı ve çalışkandır.

Zamanın Gelirler Genel Müdürü (Ispartalı hemşehrim) Aykon Doğan, “Bana çalışkan ve bilgili bir daire başkanı lazım” der. Hesap Uzmanları Kurulu`na Kılıçdaroğlu`nu gönderirler.

Kılıçdaroğlu, SSK Genel Müdürü iken bir hesap uzmanı yardımcıya ihtiyaç duyar ve Kurul da Bülent Kuşoğlu`nu gönderir. Kuşoglu diyorki; "Her iki olayda da sadece liyakat vardır. O zamandan beri dost değiliz ama Kılıçdaroğlu`nun yol arkadaşıyım. Hesap Uzmanları Kurulu birçok Cumhuriyet Kurumu gibi Erdoğan döneminde kapatıldı. Pek bilinmez ama evladı Fatihan torunudur. Seyit Mahmud-ı Hayrani soyundan gelir ve seyittir, yani Peygamber soyundandır. Gençliğinde saz çalmıştır, güzel sanatlar hobisidir, resim koleksiyonu vardır.”

Kuşoğlu ailesi Adige Oset mi?
Bülent Kuşoğlu, 7 Ocak 1958, Erzurum doğumlu. baba adı Mehmet, anne adı Remziye. 3 kardeşler. Aile Çerkez kökenli bilinse de Osetlerin, “Kusha” sülalesine mensub. Kafkasya kökenli milletvekilleri arasında Oset asıllı Bülent Kuşoğlu’nun da ismi geçiyor. Kafkas diasporasının önde gelen isimlerinden ve Alan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlarından Kuşatı Sadreddin Kuşoğlu, Bülent Kuşoğlu`nun yeğeni.

Öğrenimi…
Bülent Kuşoğlu`nun babası Toprak Mahsulleri Ofisinde memurdu. O nedenle aile Erzurum`dan Ankara Polatlı`ya taşındı. İlk orta ve lise öğrenimini Polatlı`da tamamladı. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi.

Avrupa ekolünden…
İngiltere`de sosyal güvenlik konularında çalışmalar yaptı. Maliye Bakanlığında hesap uzmanlığı ve baş hesap uzmanlığı görevlerinde bulundu. Brüksel`de AB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünde çalıştı. Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. Dünya Bankası gözetiminde, Türk Sosyal Güvenlik ve Sağlık Sisteminin Reformu projelerinde Değerlendirme Kurulu ve Yürütme Komisyonu Üyesi olarak görev aldı.

City Hospital Sağlık Yatırım ve Hizmetleri AŞ`nin ortağı, Genel Müdürü, Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Kurumsal Vizyon Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Eşi TRT Türk Sanat Müziği sanatçısı Tülin Kuşoğlu…
Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Kuşoğlu, 2 çocuk babasıdır. Eşi tedavi gördüğü Başkent Hastanesinde hayatını kaybeden TRT Türk Sanat Müziği sanatçısı Tülin Kuşoğlu`ydu.1 Ekim 2016’da Karşıyaka Mezarlığı`nda toprağa verildi. Sanat yaşamına 1981’de TRT’nin açtığı sınavı kazanarak Ankara Radyosunda başlayan Tülin Kuşoğlu, yurt içinde birçok önemli konsere katıldı. “Santur” ve “Gülizar” isimli Klasik Türk Müziği Grubu ve Topluluğuyla yurt içinde ve İsviçre ile Hollanda’da konserler vermişti.

Doğruyol Partisinden Cumhuriyet Halk Partisine…
Merkez sağdan merkez sola savruluşu görmek isteyen Bülent Kuşoğlu’na baksın. Bülent Kuşoğlu’nun dikkat çekici bir siyasi serüveni var. Mesela Mehmet Ağar’ın genel başkanlık yaptığı süreçte DYP Ankara İl Başkanı.

Doğru Yol Partisi (DYP) ile Anavatan Partisi (ANAP),aynı çatı altında birleşme konusunda uzlaşmış, DYP lideri Mehmet Ağar ile ANAP lideri Erkan Mumcu`nun imzaladığı birlik protokolü gereğince yeni partiye `Demokrat Parti` adı verilmişti. Partinin ambleminde kırmızı renkli Türkiye haritası önünde kırat figürü yer alıyordu.

Ancak evdeki pazarlık çarşıya uymadı. DYP ile ANAP`ın DP çatısı altında bütünleşmesini öngören "merkez sağda buluşma" formülü "teşkilatların birleşmesi", "milletvekili aday listesi" ve "eski başbakan Mesut Yılmaz ile arkadaşlarının aday gösterilmesi" konusunda çıkan sıkıntılar nedeniyle yaşama geçirilemedi.İki parti birleşip, 22 Temmuz 2007’de yapılacak seçime “merkez sağ”ın tek partisi DP olarak gitmeyi planlıyordu. ANAP’ın DP’ye “katılım” kararı alacağı 2 Haziran 2007 tarihli kongrede Mumcu, Ağar’ı neredeyse akşam saatlerine kadar salonda bekledi.

Ağar’ın, kongre yerine Uluslararası Dil Öğretim Derneği’nin düzenlediği “Uluslararası Türkçe Olimpiyatları”nın finaline katıldığı da bir süre sonra anlaşıldı. Yıllar sonra, ANAP eski Genel Başkanı Erkan Mumcu, 2007’deki ANAP-DYP birleşmesinde “Gülen’in müdahalesi olmadı” diyen Mehmet Ağar’dan farklı konuşmuş, Mumcu, “ANAP-DYP birleşmesine yönelik sabotajın faili FET֒dür” demişti.

22 Temmuz seçimlerine “Çare Var” sloganıyla hazırlanan Mehmet Ağar, kamuoyu ve baraj baskısı nedeniyle Anavatan Partisi ile birleşerek seçimlere girme teşebbüsünde bulunduysa da, son anda birleşme gerçekleşmedi ve Demokrat Parti ismiyle seçime tek başına girmek zorunda kalmıştı.

22 Temmuz 2007`de düzenlenen erken genel seçimlerde DYP Ankara İl Başkanı Bülent Kuşoğlu, Demokrat Parti’den milletvekili adayı olmak için istifa etmişti. Seçime büyük handikaplarla giren Mehmet Ağar liderliğindeki Demokratik Parti, sürpriz yapamadı. Beklenen son, ilk açılan sandıklarda kendini gösterdi. Barajın çok altında kaldığının belli olduğu saatlerde Mehmet Ağar istifasını açıkladı. Büyük ümitlerle çıkmış olduğu siyaset yolculuğunu, hayal kırıklığı yaşayarak tamamlamış oldu.

Kafkas diasporasından dayanışma…
Kuşoglu Bülent, DYP ve DP deneyimlerinden sonra kamuoyunda "Çerkez partisi" olarak anılan Abdüllatif Şener başkanlığında kurulan Türkiye Partisi kurucu üyelerindendi. İki Kafkas muhacirinin aralarındaki dostluk, eksilmeden sürdü. Abdullatif Şener’in CHP listelerinden aday gösterilmesinde Bülent Kuşoğlu’nun referans olduğu kulislerde konuşuldu. 22 Haziran Cumartesi 2019’da CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu`nun oğlu Alihan Kuşoğlu, Buket Kayhan ile evlendiğinde CHP Konya Milletvekili Abdullatif Şener de hem Türkiye Partisi`nden hem de CHP’den yol arkadaşı olan Bülent Kuşoğlu`nu bu mutlu gününde yalnız bırakmamıştı.

Aralık 2010’daki CHP Olağanüstü Kurultayı`nda Kılıçdaroğlu`nun blok listesinde yer alarak Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bülent Kuşoğlu, CHP üyesi olmadan önce Abdüllatif Şener`in kurduğu Türkiye Partisi`nde genel başkanlık görevindeydi. 2010 yılında CHP Parti meclis üyesi olan Bülent Kuşoğlu, aynı zamanda partide idari ve mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak göreve başladı.

Merkez sağdan kopup CHP Parti Meclisi`ne giren Bülent Kuşoğlu, eski Genel Başkanı Abdüllatif Şener`den nasıl izin aldığını; “Sayın Kılıçdaroğlu`nun teklifi, kurultaydan önceki cuma günü geldi. Teklifin ardından hemen Abdüllatif Şener Bey`i aradım, konuyu aktardım. Üstadımın (Kemal Kılıçdaroğlu) böyle bir teklifi olduğunu söyledim. Uygun görürse bu teklifi kabul etmek istediğimi de ilettim. O da sağ olsun anlayışla karşıladı, başarılar diledi, helalleşip yollarımızı ayırdık. İlk önce notere gidip Türkiye Partisi`yle ilişiğimi kestim, sonra bunu Cumhuriyet Başsavcılığı`na bildirdim. Ardından da CHP`ye üye olup Parti Meclisi listesine girdim.” sözleri ile belirtmişti.

SGK`da yardımcısı olduğu Kılıçdaroğlu için övgüler yağdıran Kuşoğlu, AK Parti`yi ise `Kürtçü` ilan etmişti. Ancak öngörüsü konusunda övgü dolu sözler söylenilebilir. Ta 2010 yılında Merkez sağdan kopup CHP Parti Meclisi`ne giren Bülent Kuşoğlu, `Türk siyaseti iki partili sürece doğru gidiyor` açıklaması yapmıştı.

Sol kıyma makinası, Kuşoğlu`nu affetmedi!..
2011 yılında yapılan genel seçimlerde meclise Ankara milletvekili olarak girdi. 2012’de "Bülent Kuşoğlu, yalnızca “sol” hakkında “cahil” ve “bilgisiz” değil. CHP ve Cumhuriyet devrimleri konusunda da “cahil” ve “bilgisiz”… eleştirileri yapılmıştı. Bunu yaparsan bir “cemaatci”yi ve “sağ”cıyı CHP’nin genel başkan yardımcılığına getirmiş olacaksın… Bu CHP’ye de kuruluş ilkelerine de, amaçlarına da “ihanet”ten başka bir şey değildir… Hiçbir CHP’li bunu kabul edemez…" denilmişti.

Bu eleştirilerde oldukça ağır ithamlarda bulunuldu. 2011 yılında Zaman gazetesine verdiği röportaj ile tekke ve zaviyelerin kapatılmasının toplumu yozlaştırdığını söyleyerek adından çokça söz ettiren Bülent Kuşoğlu`na gerici denildi.

DYP Ankara İl Başkanlığı’nın ardından AK Parti’nin eski bakanı Abdüllatif Şener ile Türkiye Partisi’nin kuruculuğu yapan Kuşoğlu, röportajında tekke ve zaviyelerin yeniden kurulması ve cemaatlerin toplumun bir gerçeği olduğunu, bu durumun kabul edilmesi gerektiğini söyleyerek CHP’nin bu tür sosyal kurumlara eskisi gibi olumsuz bakmadığı sözleri gündeme gelmişti.2015 yılındaki genel seçimlerde tekrardan Ankara milletvekili seçildi. Ayrıca bu dönemlerde plan ve bütçe komisyon üyeliği görevinde bulundu. 26. Dönemde Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Türk Grubu üyeliğine getirildi.

Kardeşine FET֒cü iftirası atıldı!..
2019’da Külliye`ye giden CHP`li krizinde ismi geçen CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, CHP`li eski vekil Sinan Aygün`ün bomba iddiasıyla gündeme gelmişti.Sinan Aygün, "Çok fazla da üzerime gelmesinler. 2014 seçimlerinin hesabını sorarım onlara. Bana FETÖ`cü diyen önce kendisine baksın. Bülent Kuşoğlu`nun ağabeyi Genelkurmay istihbaratta FETÖ`den açığa alındı. Ordudan atıldı" demişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, eski CHP Milletvekili Sinan Aygün`ün kendisiyle ilgili olarak iddialarını yargıya taşıyacağını açıklamış, Kuşoğlu, şunları kaydetmişti:

Sinan Aygün, adımı bu işe karıştırma çabasına ağabeyimi de ilave ediyor. `Genelkurmay istihbaratta çalışıyordu, FETÖ`den açığa alındı.` diyor. Öğretmen Albay olan ağabeyim değil kardeşim, 6 yıl önce emekli olmuş ve FETÖ ile hiçbir bağlantısı olmayan, gurur duyduğum, vatansever biridir. Yani Sinan Aygün`ün bu beyanı da doğru değildir. Sinan Aygün`ün bu iddialarını yargıya taşıyorum. Ancak durum böyle olmakla birlikte Sinan Aygün`ün yaptığı gibi benim sürekli olarak bu hadiselere karıştırılmak istenmemin nedenini milletimizin sağduyusuna bırakıyorum.Bülent Kuşoğlu’nun kardeşi Levent Kuşoğlu, ATESE’de öğretmen albay olarak 2014’te emekli olmuş. “Ardışık arama’dan 2018’de gözaltına alınıp tutuklanmış. İtirafçı ifadesinde adı geçmiş, Fetö’den iddianame düzenlenmiş, 29 Mayıs 2019’da tahliye edilmiş, 4 Temmuz 2019’de beraat etmişti.Levent Kuşoğlu, TOBB ETܒde Öğr. Gör. Dr. Rektör Danışmanı. Alb. Levent Kuşoğlu’nun “Atatürkçü Düşünce Sistemi” isimli kitabı, yüzlerce makalesi ve bildirisi var. Gerçekten literatür tarandığında ne kadar verimli yayınlar yaptığı görülecektir..Bülent Kuşoğlu; Nisan 2021’de Niğde-Adana yolunda trafik kazası geçirmişti. Şimdi Milletvekili olamadı. Tüm umudu Kılıçdaroğlu`nun seçimi kazanarak Cumhurbaşkanı olmasında.

O zaman kabinedeki Maliye Bakanı kesin o olacaktır. Ali Babacan`a "bebecan" muamelesi çekerler. Kılıçdaroğlu seçimi kazanır mı işte bütün mesele orada? Her şey William Shakespeare`in "to be or not to be" sözünde olduğu gibi.

Bir “operasyon” lafı aldı gidiyor. Kim çekiyor kimler çekiyor, kimlere çekiliyor yakında görürüz. İhale; Kafkas diasporasının mensuplarına verilmiş. Onlar da “bir atım var ala paça” deyip, ortalığı kasıp kavuruyor.

Bürokraside önemli kadrolara çoktan isimler yazılmış olmalı. İstihbarat dahil.

.

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

Seçilmiş Kaynakça

http://oguzkaansalici.org/about-us/

https://mfa.rsogov.org/ru/node/2891

https://alanvakfi.org.tr/yonetim-kurul

https://chp.org.tr/ozgecmis/bulent-kusoglu

https://www.etu.edu.tr/tr/kurumsal/rektorluk

https://www.bbc.com/turkce/articles/cg31xdwznl0o

https://www.turkyurdu.com.tr/yazar-yazi.php?id=3700

https://www.diken.com.tr/chpli-uc-vekil-partiden-istifa-etti/

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/cok-pis-isler-390071h.htm

https://gazetemanifesto.com/2018/pusula-chpnin-sagcilari-148014/

https://www.aydinlik.com.tr/haber/chpde-taht-kavgasi-387712

https://jinepsgazetesi.com/2018/07/kafkasya-kokenli-milletvekilleri/

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/bu-topa-zorla-girdim-397107h.htm

https://www.birgun.net/haber/ab-yi-savunuyor-ama-imf-ye-karsi-46414

https://twitter.com/nedimsener2010/status/1208366674765848577?s=20

https://www.haberturk.com/gundem/haber/25106-ipler-uc-noktada-koptu

https://www.odatv4.com/medya/chpyi-bulusturan-dugun-22061938-163510

https://ajanskafkas.com/soylesi/sadrettin-kusoglu-ile-osetler-uzerine-soylesi/

https://www.voaturkce.com/a/a-17-2007-05-05-voa3-88077462/858217.html

https://www.yenisafak.com/gundem/10-aralik-hareketinin-prensi-4518296

https://ataum.gazi.edu.tr/view/page/33973/2003-2004-yilina-ait-faaliyet-raporu

https://www.yenisafak.com/gundem/abdullatif-senerin-partisi-kapatilabilir-188603

https://haberalternatif.com/10-aralik-hareketinin-oldurucu-plani-kemal-kilicdaroglu/

https://www.haber7.com/siyaset/haber/669703-merkez-sag-chpli-ustadimi-kiramazdim

http://www.erzurumgazetesi.com.tr/haber/Erzurumlu-Kusoglu-CHP-PM-ye-girdi/48394

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/abdulkadir-selvi/chpde-kavga-buyur-mu-41403602

https://halktv.com.tr/siyaset/chpde-mevcut-vekillerinin-66si-listede-yer-almadi-730313h

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/dyp-ankara-il-baskani-kusoglu-da-aday-olacak-6478814

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/sanatci-tulin-kusoglu-son-yolculuguna-ugurlandi-40237602

https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/hayati-roman-olacak-ibretlik-hikayelerle-dolu-6043375/

https://www.istanbulgercegi.com/bulent-kusoglunu-mykya-almak-chpye-ihanettir-42249815.html

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/mehmet-agara-yalanlama-mumcu-birligi-feto-engelledi-619533

https://twitter.com/Nagehanalci/status/1661294118285262848?t=SzQ2kewl3-aOYIknJnSX3g&s=19

https://www.ntv.com.tr/turkiye/abdullatif-sener-turkiye-partisini-kurdu,2Z69GiO3Y0iCek6w7UYU6Q

https://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/chpnin-yeni-pm-uyesi-kilicdaroglu-hem-sol-hem-liberal-haberi-37249

https://www.indyturk.com/node/107946/siyaset/sinan-aygün-‘abisi-fetöden-açığa-alındı’-demişti-chp’li-kuşoğlu-iddiaları

https://www.ngazete.com/chpde-hesaplar-acildi-367-milyon-tl-nereye-gitti-gozler-bu-ikilide-kusoglu-ve-ozkan-159448h.htm

https://www.yeniakit.com.tr/haber/chpdeki-krizin-kilit-ismi-bulent-kusoglu-partiye-feto-eliyle-mi-monte-edildi-971711.html

https://cerkes.org.tr/kaffed-ve-ankara-cerkes-dernegi-chp-genel-baskan-yardimcilari-bulent-kusoglu-ve-fethi-acikel-ile-gorustu

https://www.baskenttekarar.com/haber/11885170/1981-tulin-kusoglu-duydum-ki-unutmussun-gozlerimin-rengini-rahmetle

https://karkamis.bel.tr/haber/karkamis-belediye-baskani-ali-dogan-genel-baskan-yardimcisi-ankara-milletvekili-sayin-bulent-kusoglu-na-gecmis-olsun-dileklerinde-bulundu.html


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.