Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10372
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2046 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (149) | Dış Politika (2113) | Ekonomi (228) | Eğitim (90) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (63) | Adalet (71) | Milli Kültür (486) | Gençlik (25) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (779) | Tarım (142) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (18) | Din (1034) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (54) | Bilim ve Teknoloji (13) | Milli Güvenlik (605) | Türk Dünyası (864) | Şiir (73) | Sağlık (183) | Diğer (3363) |

Görüş bildirebileceğiniz Siyasi Partiler ve Siyasetciler konuları
Siyasetçiler nasıl olmalıdır? (42)
Siyasi Partilerimiz nasıl olmalıdır? (27)
Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular (710)


Siyasi Partiler ve Siyasetciler - Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular konusu hakkında görüşler
Mustafa Mete İSLAMOĞLU - (Ziyaretci) 27.07.2014 09:48:17

Rıza MÜFTÜOĞLU`NDAN TÜRKİYE`YE ÖNEMLİ MESAJ

Mustafa Mete İSLAMOĞLU

Rıza MÜFTÜOĞLU`NDAN
TÜRKİYE`YE ÖNEMLİ MESAJ


Bir gazetenin Sn. Rıza MÜFTÜOĞLU ile yaptığı Cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki röportajın tam metnini makale olarak kullanmak istedim. Değerli insan öyle bir anlatıyor ki; Türkiye`nin nabzına adeta şerbet vermektedir. İfadeler milletimizle sanki söz birliği yapmışçasına tüm halkımızın temel duygularını dile getirmekte. Röportajda tam anlaşılamayan bölümlerin; milletimiz tarafından bir kere daha; anlatılmak istenen düşüncenin çok iyi anlaşılmasını istemekteyim..
Gazetesi adına muhabir soruyor?
CHP ve MHP`nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde izledikleri yol sizce doğrumu?
CUMHURBAŞKANI İLK DEFA HALK TARAFINDAN SEÇİLECEK
-Rıza MÜFTÜOĞLU: Yadırganan bir yol izlenmiştir. Çok dar bir çerçevede kararlar alınmıştır. Yönetim kademelerinin her birinden fikir almak yerine, "yetki alma" ve "empoze edip kabul ettirme" yolu tercih edilmiştir. Halbuki; ülkemizde ilk defa Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecektir. Siyasi partilerin hafızalarında bu seçimle ilgili bilgi mevcut değil. Böyle olunca ilk yapılacak iş çok geniş bir istişare ve görüş alma yolunu seçmek olmalıydı. Birincisi bu yapılmadı. Karşısındakini diktatörlükle suçlayan bir diktatörlük örneği verildi sanki. İkincisi parti teşkilatlarını tam kadro çalıştırmak için geçerli olan yollar tercih edilmedi. Bunlardan birincisi CHP ve MHP sayın genel başkanlarının aday olmalarıydı. Aday olsalardı teşkilatlar canla başla çalışırlardı. Çalışmak başarıda birinci etkendir. Bir de üstelik rakip adaylar partilerinin genel başkanları. İkinci yol CHP ve MHP nin kendi mensupları içinden teşkilatları harekete geçirebilecek adayları bu yarışa sokmaktı. Mesela Deniz Baykal, Mustafa Sarıgül, Murat Başeskioğlu, Meral Akşener`in yanısıra siyasilerden ve üniversite camiasından çok değerli adaylar seçime girebilirdi. Şu anda CHP de de MHP de de teşkilatlar Ekmeleddin İhsanoğlu için canla başla büyük bir heyecan içerisinde çalışıyor demek mümkün değildir.
BU BÖLÜME DİKKAT EDİNİZ
Diyorlar ki "Tayyip Erdoğan düşmanlığı çalışmayı gerektirmez, oylar kendiliğinden gelir". Bu tür yaklaşımlar çok tehlikeli yaklaşımlardır ve kamplaşmayı kamçılayan yaklaşımlardır. Bir taraftan cumhurbaşkanı adayınız Sayın İhsanoğlu, rakibini kamplaşmayla suçlayacak ve kendisinin birleştirici olduğunu, olacağını söyleyecek ama almayı hedeflediği oylar Sayın Erdoğan`a olan düşmanlıktan gelecek. Böyle şey olmaz.
FİTNE ve FESAT`A HAYIR DEMEKTE
Hem sonra niye düşmanlık? AKP, CHP ve MHP Türk Milletinin bağrından çıkmış partilerdir. Siyasi yarış siyasetin gereği çerçevesinde demokrasinin ilkeleri çerçevesinde yapılmalıdır.
ASILSIZ SÖZLER MİLLETİ BÖLER

Düşmanlıklara ve kamplaşmalara yönelik siyaset kimseye hayır getirmez. "Rejim değişecek", "Özerklik verilecek, eyalet sistemine geçilecek" gibi sözler sarf edilirken de çok dikkatli olunmalıdır. Bazen bu sözler çok kullanılınca sadece bölücülere yaramaktadır.
REJİM DEĞİŞMEZ
Hem herkes bilmelidir ki rejim değişmez. Özerlik veya eyalet sistemi asla ve asla olmaz.

GAZETE:Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra CHP ve MHP de yönetim sorgulanır mı?

Rıza MÜFTÜOĞLU: Sorgulama olacaktır.Hatta şimdiden başlamıştır. Özellikle tabanın morali biraz bozuktur. Taban şimdi bunu yüksek sesle ortaya koymamaktadır ama bir müddet sonra içini ortaya dökecektir. Hatta taban şimdiden şunları söylemektedir. " O ki CHP ve MHP işbirliği yapacaktı bunu neden mahalli seçimlerde yapmadılar. Cumhurbaşkanlığı seçiminde zaten ikinci turda kendiliğinden mecburi bir ittifak oluyor. Halbuki mahalli seçimlerde bu iş biriliği yapılsaydı ki 1989 da ANAP`a karşı SHP ve DYP centilmenlik anlaşması yaparak çok büyük bir başarı elde etmişlerdi.

Bu defa CHP ve MHP çok daha başarılı olabilirdi. O zaman cumhurbaşkanlığı seçimi de farklı bir ortamda gerçekleşmiş olurdu.

Ama ne anlaşılmaz bir durumdur ki yapılması gereken zamanda işbirliği yapılmıyor, yapılmasına gerek olmayan seçimlerde birlikte hareket ediliyor.

Bu nasıl bir iştir, nedir? Hem zaten bu siyasi partilerin "Milliyetçi, muhafazakar, laik, cumhuriyetçi" özelliklere sahip bir mensubu yoksa bu durum siyasi iflas demektir. Böyle adaylar var da aday gösterilmediyse bu daha da kötü bir durumdur. Bu gerçekler ortaya konduğu zaman şu söyleniyor:" Ekmeleddin İhsanoğlu İslami çevrelere yakındır. İslami literatürü geniştir. AK Partiden ancak böyle oy alınabilir ve seçim kazanılabilir". Bu görüş doğruysa o zaman yarın parti tabanı genel seçimler yaklaştığında demez mi ki "Genel başkanımız değişsin, İslami çevrelere yakın biri genel başkan olsun. Biz ancak böyle seçim kazanabiliriz..." O zaman genelbaşkanlar koltuklarını devredecekler mi?

GAZETE: Ekmeleddin İhsanoğlu bir "çatı" da belirlenip muhalefete empoze edilen biri mi? Bir plan, bir program ürünü mü?

Rıza MÜFTÜOĞLU : Sayın İhsanoğlu`nun şahsi ile ilgili bir şey söyleyemem, çünkü tanımıyorum. Ama belli çevrelerden şahsi ile ilgili bazı senaryolar kulağımıza kadar gelmektedir. Bu senaryoların ütobik olanı da var, gerçekleşmesi hemen mümkün olacak olanı da. Ben bu senaryolar sebebiyle bir "çatı"dan seçilip muhalefet "çatı"larına aktarılan bir aday görünümü verdiğini düşünüyorum.
BU SENARYOLAR NEDİR?

Sayın İhsanoğlu cumhurbaşkanlığını kazanamadığı takdirde bir seçimlik;2015 seçimleri için bir "çatı" parti kuracak.Muhalefet partileri milletvekilliği seçimlerine bir defalık bu "çatı" partiden girecek ve seçimden sonra herkes kendi partisine dönecek. Yani AKP karşısında bir cephe oluşturularak seçime girilecek.

Bu plan muhalefet partilerince zor görülüp kabul edilmezse bu defa Ekmeleddin İhsanoğlu merkez sağ ve solu içine alacak bir siyasi parti kuracak. ANAP ve DYP`nin geçmişteki Adalet Partisi ve Demokrat partisinin anlayışı siyaset sahnesine girecek. İhsanoğlu böyle bir anlayışa da çok yakındır ve uygundur. Bunun en güzel delilini şurda gördük. Sayın Devlet Bahçeli Demirtaş`ın cumhurbaşkanı adayı olmaması gerektiğini ve bunu Yüksek Seçim Kurulunun dikkatine sunduğunu beyan edince Ekmeleddin İhsanoğlu hemen "Demirtaş saygıdeğer bir rakibimizdir" diyerek milliyetçilerin anlayışından farklı olduğunu ortaya koymuştur. Belki başka senaryolar üzerinde de çalışılmaktadır ama şu bir gerçek ki Ekmeleddin İhsanoğlu artık siyaset sahnesine sokulmuştur. "Bir "çatı" dan başka "çatı"lara sürülmüştür. Böyle olunca da "çatı"nın içerde veya dışarıda olmasının pek önemi yoktur.

GAZETE: Siz bu seçimde hangi adayı destekleyeceksiniz?

Rıza MÜFTÜOĞLU: Ben cumhurbaşkanlığı seçimini biraz önce yapmış olduğum açıklamalar ışığında değerlendiriyorum.
SİSTEMİN SORGULANMASI GEREK.
Ve bu arada halkın seçeceği Cumhurbaşkanı adaylarını neden Türkiye Büyük Millet Meclisi`ndeki asgari 20 milletvekili belirliyor da siyasi partiler belirlemiyor? Hatta neden herkes aday olamıyor? bunun sorgulanmasını istiyorum. Mevcut durumun bir eksiklik olduğunu düşünüyorum, doğru bulmuyorum. Sorunuza dönersek, şu anda 3 cumhurbaşkanı adayı var. Sayın Erdoğan, İhsanoğlu ve Demirtaş. Selahattin Demirtaş propaganda amaçlı ve pazarlıkları hedef alan bir adaydır.
BÖLÜCÜLERE DİKKAT
Bu seçimde bölücülerin etki alanında olan 6 civarındaki blok oylara yeni ilaveler yapmak için uğraşacaktır. Bunun için üslubunu da yumuşatacaktır. Sol cenahtan oy almayı hedeflemektedir. "Rıza Tümen aday olsaydı CHP ile işbirliği yapardık" şeklindeki açıklamları da bunun içindir. Ondan sonra da ikinci turda kendi blok oyunun üstünde bir oyla ciddi bir pazarlık yapmayı hesap etmektedir. Yine Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyalarında maddi yardım için adayların açılmış ve ilan edilmiş olan hesaplara Ekmeleddin İhsanoğlu`nun biner liralık sembolik yardımda bulunması sonucu Demirtaş ve İhsanoğlu`nun twitter yazışmaları da şimdiden bir işbiriliği adımlarının atılmak üzere olduğunu gösterecek kadar samimidir. Bu ve benzeri durumlar nedeniyle bana göre en çok dikkat edilmesi gereken aday Demirtaş`tır. Sayın Bahçeli`nin Yüksek Seçim Kurulu`ndan Demirtaş`ın adaylığının önlenmesini istemesi bu açıdan çok yerindeydi ama YSK bu talebi reddetti.
BU SÖZLERİMİ TÜRKİYE İYİ DÜŞÜNSÜN
Ben 45 yıldır Türk Milliyetçiliği davası içinde yer almış biriyim. Beni tanıyanlar boş laf etmeyeceğimi, durup duruken önemli konularda beyanda bulunmayacağımı bilir. Onun için açıklamalarıma hemen tepki göstermeyip iyice düşündükten sonra karar vermelidirler. Ben Cumhurbaşkanlığı seçimin birinci turda bitmesini temenni etmekteyim ve Demirtaş`ın ikinci turda ne Sayın Erdoğan`la ne de Sayın İhsanoğlu ile bir pazarlık yapmasını önlemek için Sayın Erdoğan`a oy vermeyi çok ciddi olarak düşünmekteyim. Demektedir.
Sayın MÜFTÜOĞLU bu düşüncesiyle Türk milletine doğru yolu göstermekte.
Sağ duyulu halkımızın iyi düşünüp doğru zamanda doğru insanı seçeceğinden eminim. Fakat Türkiye siyasetinde aldatmaların yoğun olduğunu unutmamak gerekir.
Bu satırlardan;

Sayın Rıza MÜFTÜOĞLU`NA Mİlliyetçi muhafazakar ve aydın bir insan olarak Türkiye`yi uyardığı için çok teşekkür ediyorum.

TÜRK ve İSLAM ALEMİNİN MÜBAREK RAMAZAN BAYRAMINI TEBRİK EDER, ALLAH`TAN ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİM.
24-TEMMUZ-2014
ALANYA


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.