Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1829
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 9746
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2037 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (149) | Dış Politika (1922) | Ekonomi (224) | Eğitim (86) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (59) | Adalet (71) | Milli Kültür (405) | Gençlik (25) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (725) | Tarım (139) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (16) | Din (981) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (54) | Bilim ve Teknoloji (12) | Milli Güvenlik (569) | Türk Dünyası (820) | Şiir (61) | Sağlık (174) | Diğer (3235) |

Görüş bildirebileceğiniz Siyasi Partiler ve Siyasetciler konuları
Siyasetçiler nasıl olmalıdır? (42)
Siyasi Partilerimiz nasıl olmalıdır? (27)
Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular (656)


Siyasi Partiler ve Siyasetciler - Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular konusu hakkında görüşler
Mehmet KOÇAK - (Ziyaretci) 26.08.2015 11:56:00

Siyasiler, Seçimler ve Cumhurbaşkanının Yetkileri!..


Mehmet Koçakkocak61mehmet@gmail.com


Siyasiler, Seçimler ve Cumhurbaşkanının Yetkileri!..

26 Ağustos 2015

7 Haziran seçim sonuçları bize yeni bir mesaj vermiş ve yeni bir sayfa açmıştır. Tek başına iktidara imkan verilmediği gibi bir koalisyon hükümeti de maalesef mümkün olmadı.

Kimsenin 7 Haziran seçim sonuçları üzerinden seçmeni suçlamaya hakkı yok. Türkiye`de yeniden koalisyonlara geri dönülmesinde bu ülkeyi 13 yıldır idare eden AK Parti`nin hem de muhalefet cephesindeki partilerin sorumluluğu vardır.

Şimdi, muhalefet partilerinin isteksiz olmalarına rağmen başka bir seçenek olmadığı için seçimlerin tekrarlanması söz konusudur.

Bu durumda hem muhalefet partilerine hem de iktidar partisine ``yanlışlarını düzeltme fırsatı´´ doğmuştur.

Siyasi muhalefet, iktidarın alternatifi olarak ülke sorunlarını çözüme kavuşturacak ehliyetli ve liyakatli kadrolarının yanında plan ve projeleriyle her zaman ülke yönetimini devralmaya hazır olmalı. Ancak bizim muhalefet partilerinde böyle bir hazırlık olmadığını görüyoruz. Doğrusu, muhalefetin iktidarı itibarsızlaştırmak için her yolu mubah görmesi, ülke sorunları konusunda hükümetin her icraatına karşı çıktığı halde hiçbir yeni öneri ve proje sunamamış olması kendi başına bir siyasi faciadır.

``Başkalarının başarısızlığı ve yanlışları üzerinden hesaplar yaparak siyaset yapma´´ yanlışı seçmeni farklı seçeneklere zorlamaktadır. Milli iradeye saygılı olma ve seçmenin verdiği desteği karşılıksız bırakmama adına millet ve ülke adına muhalefetin sorumluluk üstlenmekten kaçması güven bunalımına sebep olmaktadır.

Unutulmasın ki; demokratik hukuk devletinde iktidarlar kadar muhalefet partileri de sorumludur.

Parlamentonun kilitlenmesi ve ülkenin hükümetsiz bırakılmasına sebep olanları milletimiz çok iyi bilmekte ve gereğini önümüzdeki seçimlerde yapacağına inanıyorum.

CUMHURBAŞKANLIĞININ YETKİLERİ&8230;

Son yıllarda siyasi çıkmaz içindeki muhalefet cephesindeki parti liderleri ısrarla Cumhurbaşkanı Sayın R.Tayyip Erdoğan`ın yetki alanları üzerinden politika yaparak bir itibarsızlaştırma kampanyası sürdürüyorlar. Aslında bu kadar ısrarcı olmalarının asıl sebebi kendi başarısızlıklarını gizlemeye çalışmaktır.

Cumhurbaşkanımıza ``Temayüllere uyun ve sizden öncekilerin yaptığı gibi noter memurluğu yapın´´ deseler anlarım. Ancak ``Anayasaya uyun ve yetkilerinizi aşmayın´´ şeklindeki beyanları yanlış olduğu kadar, Anayasa`yı bilmemektir. Anayasa`yı bildiği halde aynı yanlışta ısrar eden liderler ise milleti aptal yerine koyuyorlar.

Çünkü Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa`nın Cumhurbaşkanına verdiği yetkilerin henüz yarısını bile kullanmamış değildir. Anayasamıza göre Cumhurbaşkanı devletin olduğu gibi yürütmenin de başıdır. Meclis tarafından seçilmiş önceki Cumhurbaşkanları bu yetkileri kullanmadı diye halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı olan ``Sayın Erdoğan`ın da bu yetkileri kullanamaz´´ demek abesle iştigaldir.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ``Hükümet kurma yetkisini bana vermeli, vermemesi yetki gaspıdır´´ diyor. Siyasi partilerin açıklamaları koalisyon hükümeti konusunda hiçbir açık kapı bırakmadı. Kılıçdaroğlu`na yetki vermek zaman israfından başka bir anlam taşımaz. Ayrıca anayasaya göre Cumhurbaşkanı`nın böyle bir mecburiyeti de yok.

AK PARTİ KENDİNİ YENİLEMELİ&8230;.

AK Parti olarak son seçimlerde rehavete kapıldığı ve gevşekleştiği bir gerçek. Erken secim hükümeti üzerinden tartışmalar sürerken AK Parti`nin kurmay ekibi 7 Haziran sonuçları kendilerine verdiği mesaj ve dersleri iyi okuyup geçmişteki icraatlarını yeniden gözden geçirmeli ve hatalarıyla yüzleşerek, tekrar benzer hatalara düşmeyecek şekilde kendini yenilemelidir.

Çünkü bu seçimde vatandaşımız ``AK Parti biraz kendine gelsin, kendisine çeki düzen versin´´ dedi. ``Yiğit düştüğü yerden kalkar´´ gerçeğinden hareketle, hiç vakit kaybetmeden AK Parti; 7 Haziran`da oy kaybına neden olan söylem ve politikaların değiştirilmesi için yeni bir çalışma başlatmalıdır.

Ak Parti kadroları içinde ve belediyelerde iş kovalayıp servet edinen, rüşvete bulaşan, yolsuzluklara sebep olan kimselerin etki ve yetkisine bakmadan ihraç edilmeli.

``Biz buradayız, seçimden önce de seçimden sonra da halkın içindeyiz´´ diyen ve halkla hemhal olmuş, halk nezdinde karşılığı olan etkili ve bilgi donanımlı yeni adaylar belirlenmeli.

Vizyonunu yenileyerek mazlumun ve ezilenlerin gür sesi ve de bu milletin kazanımlarına sahip çıkmaya devam edeceği mesajı iyi verilmeli.

Paralel yapı ve terörle mücadele kararlılıkla sürdürüleceği ancak hakkaniyet ve adaletten ayrılmadan hareket edileceğinin güvencesi verilmeli.

``Millet bizi ikaz etti. Bu ikazları alıp, yeniden Büyük Türkiye`nin inşası ve imarı için güçlü bir hükümet kurmaya hazırız´´ diyerek, çözüm önerileri ve yeni projelerle halkın önüne çıkılmalı.

Şimdi safları sıklaştırmanın tam zamanıdır. Bu davanın insanları, özeleştiri yapar, eksiklerini telafi ederek ihlâs ve samimiyetle yola devam ederse seçmenin helal oylarıyla tekrar tek başına iktidarın meşru sahibi olur. Aksi halde tüm gayretler ve beklentiler heba olur.

Unutulmasın ki, bu ülke sorunlarıyla birlikte hizmet ve çözümler üretecek hükümeti bekliyor&8230;


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.