Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1829
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 9746
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2037 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (149) | Dış Politika (1922) | Ekonomi (224) | Eğitim (86) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (59) | Adalet (71) | Milli Kültür (405) | Gençlik (25) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (725) | Tarım (139) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (16) | Din (981) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (54) | Bilim ve Teknoloji (12) | Milli Güvenlik (569) | Türk Dünyası (820) | Şiir (61) | Sağlık (174) | Diğer (3235) |

Görüş bildirebileceğiniz Siyasi Partiler ve Siyasetciler konuları
Siyasetçiler nasıl olmalıdır? (42)
Siyasi Partilerimiz nasıl olmalıdır? (27)
Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular (656)


Siyasi Partiler ve Siyasetciler - Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular konusu hakkında görüşler
Mustafa Mete İSLAMOĞLU - (Ziyaretci) 5.03.2014 11:45:49

TARİHİN KİRLİ YÜZÜ!TARİHİN KİRLİ YÜZÜ!

DEMOKRAT PARTİNİN SEVİLEN İSMİ BÜYÜK İNSAN RAHMETLİ BABAMIN GÜZİDE HATIRINA TÜRK MİLLETİNE İTHAFEN&8230; MERHUM MENDERES`İ HATIRLAYALIM!
Merhum başbakanımız rahmetli Adnan Menderes 1899 yılında Aydın `ın Koçarlı ilçesi çakır beyli köyünde doğdu.İzmirli Katip zade İbrahim Ethem Bey ile Aydınlı Hacı Ali paşa zadeler `den Tevfika Hanım `ın oğlu olan Adnan Menderes 1899 yılında Aydın`ın Koçarlı ilçesi çakır beyli köyünde doğdu. İzmirli Katip zade İbrahim Ethem Bey ile Aydınlı Hacı Ali paşa zade-ler` den Tevfika Hanım`ın oğlu olan Adnan, anne ve babasını küçük yaşta kaybetti ve anneannesinin yanında büyüdü.

Eğitimine İzmir İttihat ve Terakki Mektebi`nde başlayan Adnan Menderes, Üniversite öncesi eğitimini Kızıl çullu Amerikan Kolejinde tamamladı. Kolej son sınıf öğrencisi iken 4 Aralık 1916`da askere alındı, 15 Aralık 1917`de Zabit Vekili (Asteğmen) rütbesine yükseltildi, 30 Ekimde terhis oldu.
İstiklal Savaşında 6 Ekim 1920`de yeniden askere alınarak Aydın
Askerlik Şubesinde görevlendirildi. 1 Eylül 1921`de Şube İnzibat Subaylığına atandı. 1 Mart 1922`de Menderes Bölgesi Komutan Yaveri oldu. Zaferden sonra 1 Eylül 1922`de Teğmenliğe yükseltildi. 1`inci Kolordu 2. Şube, İstihbarat Şubesi ve İzmir Sansüründe hizmette bulundu. 1 Ağustos 1923`te terhis edildi.
12 Ağustos 1930`da İstanbul`da Ali Fethi Bey`in Başkanlığında kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkasında politikaya girerek partinin Aydın örgütünü kurdu ve il Başkanı oldu. Partinin kendini kapatması üzerine siyasi yaşamını CHP`de sürdürdü. CHP Aydın il Başkanlığına seçildi.
9. Dönem seçimlerinde Aydın Milletvekilliğine seçildi. Bu arada Ankara Hukuk Fakültesinde öğrenim görerek 1935 yılında mezun oldu. 10, 11 ve 12. Dönemlerde yine CHP adayı olarak Aydın`dan Milletvekili seçildi. 1945 yılına kadar TBMM`de komisyon raportörlüğü yapan Menderes, o yıl Saraçoğlu Hükümetinin getirdiği Toprak Kanunu Tasarısını reddederek, komisyondan istifa etti. Partide yaptıkları muhalefetten dolayı, Refik Koraltan ve Fuat Köprülü ile birlikte 25 Eylül 1945`te CHP`den ihraç edildi.

Yaşanan ihraçların ardından, Celal Bayar da hem partiden hem de milletvekilliğinden istifa etti. Bu gelişmeler üzerine 7 Aralık 1945`te Demokrat Parti kuruldu. Adnan Menderes, Celal Bayar`dan sonra partinin ikinci adamı konumunda, partinin kurucuları arasındaydı. 8. Dönemde DP adayı olarak Kütahya`dan Milletvekili seçildi. 9. Dönemde İstanbul Milletvekili seçilerek 22 Mayıs 1950`de 1. (Demokrat Parti o dönem seçimi oylarının 53,5`ini alarak sandıktan 1. parti olarak çıkmıştı), 9 Mart 1951`de 2. Menderes Hükümetlerini kurdu.

10. Dönemde yeniden İstanbul Milletvekili seçildi. 17 mayıs 1954`te 3. Menderes Hükümetini kurdu. 9 Aralık 1955`te Kabinesini yenilemek suretiyle, görevini dönem sonuna kadar sürdürdü. 28 Temmuz 1957`ye kadar Başbakanlıkla birlikte Milli Müdafaa Bakanlığına da vekalet etti. 11. Dönemde tekrar İstanbul Milletvekili oldu. Beşinci kez Bakanlar Kurulunu kurmaya memur edildi.

TÜRKİYE BAŞVEKİLİ Adnan MENDERES
27 Mayıs 1960`ta Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koymasıyla tutuklanarak Yassı ada`ya götürüldü. Yüksek Adalet Divanında, Anayasa ihlal ve çeşitli suçlardan dolayı yapılan yargılama sonunda ölüm cezasına çarptırıldı.
17 Eylül 1961`de ölüm cezası İmralı`da idam şeklinde yerine getirildi.
17 Eylül 1990`da naaşı İmralı`dan alınarak Devlet töreni ile İstanbul Vatan Caddesinde yaptırılan Anıtmezarda toprağa verildi.
Aydın, Adnan Menderes Üniversitesi ve İzmir, Adnan Menderes Havaalanına ismi verildi.
Adnan Menderes`in idam edilmeden önce yazdığı son mektubu:

Sizlere dargın değilim. Sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, Adnan Menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için sizlere müteşekkirdir. İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950`de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes`in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna rağmen duam (bu kelimenin üzeri çizilip merhametim yapılmıştır) sizlerle beraberdir. DİYE YAZMIŞTI&8230;
ERGENEKON DAVASINDA YARĞILANAN ve TARİHİN BİR TEKERRÜRÜ OLARAK TEOMAN KOMAN ADLI UTANMAZ BİR SUBAY RAHMETLİ MENDERESE TOKAT VURDU ODA GEBERDİ GİTTİ ,ORDA ŞİMDİ ONUN HESABINI VERİYORDUR SANIRIM. BUNLARI VE BUNUN GİBİ NELERİ GİZLEDİLER SAKLADILAR, AÇ BIRAKILDI SAKLADILAR Ve ``HİLMİ ( kebapçı Hilmi) isimli Kayserili bir askerin´´KUŞ YUVADAN UÇTU MORS`U İLE İDAMINI DÜNYAYA DUYURDULAR.
Dünyada eşi benzeri olmayan bir metanetin ve vatan evladının yürekli sözlerinden DEVLET ADAMLIĞINA SOYUNAN HERKES ÖRNEK ALMALI.
RAHMETLİ BABAMIN DOSTUYDUN SENİ MİLLET UNUTMAYACAK RAHMETLE ANIYORUM BAŞVEKİLİM NUR İÇİNDE YAT SENİ ve SANA YAPILAN ALÇAKLIKLARI BU MİLLET BİLİYOR.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.