Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10714
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (154) | Dış Politika (2257) | Ekonomi (232) | Eğitim (90) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (63) | Adalet (71) | Milli Kültür (514) | Gençlik (27) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (823) | Tarım (146) | Sanayi (13) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (19) | Din (1045) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (54) | Bilim ve Teknoloji (13) | Milli Güvenlik (619) | Türk Dünyası (887) | Şiir (75) | Sağlık (185) | Diğer (3420) |

Görüş bildirebileceğiniz Siyasi Partiler ve Siyasetciler konuları
Siyasetçiler nasıl olmalıdır? (41)
Siyasi Partilerimiz nasıl olmalıdır? (27)
Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular (755)


Siyasi Partiler ve Siyasetciler - Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular konusu hakkında görüşler
Ahmet Kılıçaslan AYTAR - (Ziyaretci) 1.04.2014 09:45:39

YEREL SEÇİM ARDINDAN

YEREL SEÇİM ARDINDAN
Tüm aklî melekelerin kurumsal olarak kullanılmasıyla toplumsal akla, nihayet ideal bilgi toplumuna ulaşılıyor.
Toplumsal akıl, toplumsal düşünceyi meydana getirirken hem ideal toplumu kuruyor hem de onu yönetiyor.
Aklın gitmediği yerdeyse insan değil şeytan bulunuyor...
Bu çerçevede Pazar günü seçmenler 81 il ve bağlı ilçelerde belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ile on binlerce köy ve mahalle muhtarı seçtiler...


Cumhuriyet Erzurum ve Sıvas Kongre`lerinde alınan,"Ulusal sınırlar içinde yurt parçaları bir bütündür,birbirinden ayrılamaz" kararını Anayasa yoluyla toplumsal yaşama katmış,
"Ulusal Birliği" devleti kuran, ulusu oluşturan topluluk ya da bireylerin etnik kökeni ne olursa olsun yuttaşlık kurumu içinde ayrımsız birliktelikleri olarak saymıştı.
"Batı medeniyeti bir bütündür, ancak bütünlüğü ile alınabilir" prensibi benimsenmiş ve Doğu`nun Ortaçağ zihniyetinden kurtulma cehdi olarak kabul edilmişti.
Bunların sağlanabilmesi için bireyin ve toplumun bağımsızlıkçı ve antiemperyalist olması temel edinilmişti...


Ne ki,kimileri her zaman etnik kimliğinin kurumsallığı peşinde, farklı ideoloji, görüş ve inançta, kısıtlı, içe kapalı siyasi oluşumlar, demokratikleşme perspektifinde ortak dil, siyasal nicelik ve niteliklerini geliştirmeye çalışıyordu.
Kimileri savaşılacaksa taklitçi olan inkilap yobazlarıyla, sahte devrimcilerle, dertleri Batı`ya yaranmak olan bu irtica ile savaşılmalı düşüncesiyle Türkiye Cumhuriyeti`nden açıklar bekliyordu.
Ya da yüzyılların kavgası ve birikimiyle emperyalizm en küçük gaflette dahi gücünü, idealini ve refahını herşeyin bir bedeli ve katılım şartı olarak gündelik,geçici ve yüzeysel, bugün yarattığını yarın öldüren ve alternatifsiz bırakıldığında halkları başka büyük idealler ve çıkarlara köle eden kültürünü Türk toplumunun dokusuna işleyebiliyordu.


Yazık ki, Türkiye`de herşey "gücünün ve etkisinin kaynaklarını geliştirmeli ve 21. Yüzyıl`ın sınamalarının üstesinden gelebilecek bir uluslararası ortam şekillendirmelidir" ana fikrinde ABD`nin Ulusal Güvenlik Stratejisi doğrultusunda gelişti.
30 Mart Yerel seçimlerine de bu gelişim damgasını vurdu...


Sandıkta toplumsal aklı oluşturan büyük bir kesimi, Türkiye`nin İslam ülkelerinde tüm müslümanların haklarını savunan dini bir çekirdek olması kaydıyla bir kadro hareketiyle Türk Milleti çerçevesinde devletin elit kadrolarını tüm yapılardan silenler, hareketlerini kısıtlayan ekonomik dengeleri yeniden düzenleyenler oluşturdu.
Onlar, Cumhuriyeti Osmanlı`nın İslam toplumlarındaki siyasal kültürün kurumları ve kültürel kodlarının çağdaşlaşmasına yönelik politikalarıyla kurumsallaştırmış ve yeni Türkiye`yi kurmuşlardı -ki, bunlara eklemlenen ve gündelik yaşantıları için çaresiz "bir lokma, bir hırka"ya aldatılan milyonlardı.


Birlikte Tayyip Erdoğan ve Fethullah Gülen`in bir demokrasiyi yapan "Milli İrade" ve "Hukukun Üstünlüğü" ilkelerini 12 yıldır bir partinin ve bir cemaatin paralel yapısında tekelleştirdiğine ve bir anayasa suçu işlediklerine aldırmadılar.
Sandıklarında ülkelerinin "Rüşvet ve Yolsuzluk"tan arınmasını ve temiz toplum özlemini ya da Tayyip Erdoğan ve şürekasının ithamlardan arınması talebinde de olmadılar.
Aziz başbakanlarının arınmasını ahlak dışı kaset, montaj,iftira ve çamur siyasetten sorumlu tuttukları Fethullah Gülen örgütüne fatura ettiler.


Sandık başındaki bir kesimi de Cumhuriyet Devleti karşısında yengi sağlamış Kürt vatandaşlar oluşturdu.
Cumhuriyet devleti yıllar süren terörle mücadelesinde halkı teröristlerin baskısından koruyamamış ve devleti örgütün bölücü taleplerinden uzak tutmak mücadele stratejisini fiyasko ile sonuçlandırmıştı.
İstisnaları dışında ne teröristlerin bulunduğu alanda hakimiyet kurulabilmiş, ne teröristler nerede ise bulunmuş ve etkisiz hale getirilmiş, ne sınır bölgelerinde giriş-çıkışlar kontrol edilebilmiş, ne de siyasal alanda yapılan mücadelenin yasal çerçevede olması temin edilebilmişti.
Ne terör örgütünün uluslararası desteği kesilmiş, ne finansman yolları engellenmiş, ne de herşeyden önce terörle mücadelenin önce ulusal gücün ekonomi, sosyo-kültürel, eğitim, güvenlik gibi bütün unsurlarıyla yapılması ve ulusal sınırlar ötesinde terör örgütünün yuvalanabileceği ülkelerle de ortak hareket edilmesi sağlanamamıştı.


Pazar günü sandıkları başında devletin ulus bağlantısından koparılmış olan milyonlarca Kürt, kadının öncülüğünde tüm kitle örgütlerinde ve yönetimlerinde eşbaşkanlık sistemi uygulamasıyla sonuçlarını toplumda daha çok hissettirecek yerel yönetimlerden en ücrada evlere kadar derinleşmişti.
Özyönetim modeline adanmış her birimin bireyi derin Kürt Devleti iradesi altında belediyelerin statüsünün yıkılması için oy kullandılar.
Şimdi, kazandıkları Diyarbakır, Mardin, Van büyükşehirlerinde üç kanton oluşturmaya yürüyorlar.


Türkiye ard-arda seçim sandıklarıyla böylesi ağır bir karşı-devrime uğramaktayken,
Cumhuriyet Türkiye`si kültürünü oluşturan CHP`li milyonların çoğu yıllardır emperyalizmin gücü, ideali ve refahının bedelini gündelik,geçici ve yüzeysel, bugün yarattığını yarın öldüren ve alternatifsiz bırakıldığında halkları başka büyük idealler ve çıkarlara köle eden kültürü içindeydi.
Cumhuriyet`in yok edilen niteliklerine sahip olunması mücadelesinde yoğunlaşmaları gerekirken, AKP`nin oluşturduğu merkezin diğer kutbu haline gelmek üzere bölüşüm tartışması, sınıfsal sorunlar, kişi hak ve özgürlükleri savunuculuğunda sandık başındaydılar.


Bu yüzden, "ABD küresel liderliği için üstesinden gelebilecek bir uluslararası ortam şekillendirmelidir" ana fikrinde Ulusal Güvenlik Stratejisi doğrultusunda 30 Mart Yerel Seçimlerinin küresel istikrara,güven ve büyümeye ivme verecek bir sonuçla kapandığı söylenebilir.
Başbakan Erdoğan`ın uluslararası boyutta tartışılan meşruiyetine küçük bir ara verilmiştir.
Erdoğan bu arada meşruiyetine yeniden kavuşabilmenin hayaliyle küresel istikrar,güven ve büyümeye katkı vermek üzere yeni Türkiye` paralel devlet yapısından cemaati ve destekleyen unsurları tasfiye edebilecek ve üniter yapıyı federal yapının yanıbaşına getirebilecektir-ki,

Bu kısa süreçte CHP`nin kendine gelmesi gerekiyor...1.5.2014

Ahmet Kılıçaslan AYTAR
ahmetkilicaslanaytar@gmail.com


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.