Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1825
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 9206
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2021 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (142) | Dış Politika (1796) | Ekonomi (203) | Eğitim (80) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (50) | Adalet (70) | Milli Kültür (330) | Gençlik (23) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (666) | Tarım (137) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (15) | Din (957) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (53) | Bilim ve Teknoloji (12) | Milli Güvenlik (519) | Türk Dünyası (776) | Şiir (57) | Sağlık (160) | Diğer (3141) |

Görüş bildirebileceğiniz Siyasi Partiler ve Siyasetciler konuları
Siyasetçiler nasıl olmalıdır? (42)
Siyasi Partilerimiz nasıl olmalıdır? (26)
Siyasi partiler ve siyasetçiler ile ilgil diğer konular (598)


Siyasi Partiler ve Siyasetciler - Siyasi Partilerimiz nasıl olmalıdır? konusu hakkında görüşler
Mustafa Nevruz SINACI - (Ziyaretci) 6.4.2011 10:41:24

SİYASİ İTTİFAK, SAHTEKARLIK VE HÜLLECİLİK

SİYASİ İTTİFAK;
SAHTEKÂRLIK VE HÜLLECİLİK
Mustafa Nevruz SINACI
Kendisini tarihi, kadim DP`nin devamı ve güncel lideri sanan D(y)P başkanı Namık Kemal Zeybek, ``Nefsime ağır gelse de, MHP`ye (koşulsuz ittifak için) görüşme teklifinde bulundum´´ diyordu. (02 Mart 2011) Çok onur kırıcı bir biçimde ``kaale alınmayınca´´ da, soluğu Saadet (!) Partisinde aldı. Üstelik 3821 sayılı kanun gereği yeniden açılmış gerçek Demokrat Parti`nin ``nisyan ile malul´´ gaspçı-peşkeşçi başkanı Aydın Menderes`in başına gelenleri hiç duymazlıktan ve bilmezlikten gelerek!..
Dönemin Genel Başkan Vekili olarak hatırlatalım:
Hani 1995`de Refah Partisi`nden İstanbul Milletvekili olan Aydın Menderes 1996`da aynı partinin genel başkan yardımcılığı`na getirilmiş;, ``çarşıya, pazara kadar değil, mezara kadar RP`liyim´´ ve ``RP`li olmayan cennete giremez´´ dediği parti kapatılınca, 1999`da yeni libasına iblâğ eden Fazilet Partisi`nden İstanbul Milletvekili çıkmış; Kayıp trilyonların kokusu ayyuku sarınca da aynı yıl Fazilet Partisinden istifa ederek, 3 Kasım 2002`de DYP`den Aydın Milletvekili adayı olmuştu ya!... Aydın`ın bu kalkışması sebebiyle, DP camiası tarafından ``haklı, doğru ve yerinde olarak´´ ne büyük bir tel`in, tepki, nefret ve kınamaya maruz kaldığını merak edenler 1995 seçim dönemi manşetlerine bakabilirler. İşte gelenekte ilk ihanet budur. İkincisi Çiller`in 2002 seçimlerinde MHP`li Türkeş`in oğlu ile yaptığı ittifaktır.
İlki, şimdi siyasi malül!.. Şehid Babası hürmetine Allah yardımcısı olsun.
İkinci hain ise, DYP`yi barajda boğan faildir.
TEKERRÜR EDEN TARİH
D(y)P Başkanı olunca, mal bulmuş mağribi gibi sevinen malum eşhas ve şürekası daha önce de, Saadet Partisi odaklı başkaca, parti nam marjinal gruplar ile temas, teati ve hususan ittifak görüşmeleri yapmışlardı... Fakat görünen o ki, bazı kritik sorular cevap bulamadı. Buna paralel varsayımlar (sanal sorunlar) aşılamadı.
Meselâ; Barajı aşar ve grup kurarsak, tekrar partilerimize dönüş durumu ne zaman ve nasıl olacak? Hazine yardımı beklenecek mi? Baraj aşılamaz ve fakat eğer ``ittifak´´ 7`den fazla oy alarak ``hazine yardımına´´ hak kazanırsa ne yapılacak? Dahası, adaylar hangi çatıya çatılacak, seçime hangi partinin adı ile girilecek, bu sorun aşılırsa iller itibarıyla aday dağılımı hangi esas, usul ve kriterlere göre yapılacak?.... 4 Nisan`da bunların bir kısmı çözümlendi.
LÂKİN İTTİFAK YASAK
Bu anlayışla ittifak yarışına girenlerin lügâtında; yasa/masa, tüzük/büzük ve seçim/ geçim (para, pul, şan, şöhret) demektir. İttifak ise: Hile-i şer, hukuk-u dolanmak ve maksat için maksud (dava, ideal, niyet, murat, varılmak istenen gerçek hedef)`u onursuz ve şuursuzca feda etmektir. El an, mezkür parazitlerin orijini politik-ACI olup, siyasetteki varlık nedenleri; Seçmeni iğfal ederek ``sürdürülebilir menfaat´´ teminden başka bir şey değildir.
D(y)P`yi, bütün gayret, mücadele, teklif ve telkinlerimize rağmen; Hakiki, tarihi ve kadim ``Demokrat Parti´´ ye iblâğ etmekten şiddetle kaçınan ve var gücüyle dejenere etmeye çalışan ve sonunda bir ittifakçıya terk eden Hüsamettin Cindoruk CHP`ye niye gitti dersiniz?..
Dahası, bunlarda gaflet ve dalâlet diz boyu. Zira, 2839 sayılı milletvekili seçimi yasası ile 2820 sayılı SPK`nda birden fazla siyasi partinin ortak listelerle seçime katılmasının, açıkça ``ittifak`ın´´ kesinlikle yasak ve cezayı mülzem suç olduğunu bilirler; Buna rağmen kanunlara, adalet ve hukuk cihazına meydan okumaktan kaçınmazlar.. Şu halde bu bir suç duyurusudur:
Kaçınmazlar, çünkü ``ittifak´´ bir ``hukuk, adalet ve ahlâkı dolanma´´ hüllecilik ve sahtecilik yolu; Anayasa, SPK, S.Kanunu`nu alenen ihlâl, istismar ve suiistimale teşebbüstür. Dolayısıyla çok ucuz ve fakat neticeten kârlıdır. Umarım Anayasa Mahkemesi Başkanlığı ve bilhassa YCB bu menfur teşebbüs ve kalkışmaları yakından izliyordur. Yüksek Seçim Kurulu da, re`sen müdahale ve müdahilleri müsadere hakkının olduğunun herhalde farkındadır.
Değillerse, ``gereği ve takibi hususu´´ buradan duyurulur.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.