Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1825
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 9206
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2021 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (142) | Dış Politika (1796) | Ekonomi (203) | Eğitim (80) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (50) | Adalet (70) | Milli Kültür (330) | Gençlik (23) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (666) | Tarım (137) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (15) | Din (957) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (53) | Bilim ve Teknoloji (12) | Milli Güvenlik (519) | Türk Dünyası (776) | Şiir (57) | Sağlık (160) | Diğer (3141) |

Görüş bildirebileceğiniz Tarım konuları
Ülkemizde tarımın durumu nedir ve nasıl olmalıdır? (57)
Tarım ile ilgili diğer konular (80)


Tarım - Ülkemizde tarımın durumu nedir ve nasıl olmalıdır? konusu hakkında görüşler
Mustafa Nevruz SINACI - (Ziyaretci) 9.8.2011 11:24:32

ANADOLU`DA YAĞMA, FAUNA KATLİAMI VE BÖCEK HIRSIZLIĞI

ANADOLU`DA YAĞMA, FAUNA KATLİAMI
VE BÖCEK HIRSIZLIĞI
Mustafa Nevruz SINACI
Türk Milleti`nin ana vatanı, 17 Bin yıllık Türk yurdu hunharca, alçakça ve küstahça yağmalanıyor. Değerleri eritilmeye edilmeye, tarihi, tabii her tür eser ve soy endemikleri yok edilmeye çalışılıyor. Hem de içten ve dıştan. Dâhili ve harici bedhahlar el ele, kol kola Ana Vatan ANADOLU`ya karşı iş başında.
Türkiye`nin çeşitli bölgelerinden topladıkları böcekleri, yurt dışına kaçırmaya çalışan Çek Cumhuriyeti uyruklu 6 kişi yakalandı. Zanlıların aracında yapılan aramada, kutular içine gizlenmiş uğur böceği, sinek, arı, ağustos böceği gibi 48 türe ait toplam 6 bin 14 adet böcek bulundu. Geçen ay 2 Hollandalının, şimdi de 2 Rus`un Türkiye`ye özgü bitki tohumlarını ve böcekleri yurt dışına kaçırmaya çalışırken yakalanmalarının ardından bu kez Çek Cumhuriyeti vatandaşı 6 kişi, Türkiye`den topladıkları çeşitli böcek türlerini ülkelerine götürmek isterken yakalandı. Trakya Üniversitesi uzmanlarından oluşan bilirkişi heyeti, toplam 48 türe ait 6 bin 14 böcek olduğunu tespit etti. Böceklerin çoğunun ``Coleoptera´´ familyasına ait halk arasında bilinen adıyla uğur böceği, kara fatma, geyik böcekleri türleri, ``Heteroptera´´ familyasına ait süne, kımıl, ağustos böceği türleri, ``Diptera´´ familyasına ait sinek türleri ve ``Hymenoptera´´ grubuna ait arı türleri olduğu belirlendi.
NEHİR, GÖL VE DENİZLERE BAĞLANAN LÂGIMLAR
Türk geleneği ve İslâm inancında su kutsaldır. Aziz`dir. Başta denizler, göller, nehir, pınar ve dereler daha 30 yıl öncesine kadar kirlilikten uzaktı. Tarım toprağında yapılaşma nadir, akarsulara atık ve lâğım bağlama işi ancak, melânet pisliklerin yönetimi ele geçirdiği belediyelerde görülebilen olaylardandı. Şimdi Haliç, Marmara, İzmit ve İskenderun Körfezleri ile Ege (İzmir) ve Antalya kıyı şeridi örnekleri insanlık adına utanç verici. 1980`lere kadar saf, berrak ve suyu içilebilen nehirler lâğıma dönüşmüş durumda.
Tam bir şerefsizlik, soysuzluk ve sorumsuzluk bu&8230;
Hükümet ve Belediyelerin en başta gelen görevi: Musluklardan sağlıklı, saf ve temiz, ücretsiz veya en ucuza içilebilir su akıtmak iken; Allahın belâsı melânetlerin belediye başkanı olduğu her yerde musluklardan akan su içilemiyor. Değil içilebilmek, halka abdes alırken bile insanın midesini bulandıran sular veriliyor. Şehir atık suları ve lâğımları, batılı gâvurun (!) yaptığı gibi arıtmak, temizlemek ve dönüştürmek yerine, dere, nehir, göl ve denizlere dökmek akıtmak, gaflet, dalalet, kâfirlik, alçaklık ve küstahlığında bulunuyorlar.
BÖCEKLERE 500 BİN LİRA DEĞER BİÇİLDİ
Ekspertiz raporunda; İç Anadolu`nun kuzeyi ve Karadeniz bölgesinden toplanan böceklerin ``etil asetat emdirilmiş talaşlı saklama kaplarında öldürüldüğü ve stoklandığı´´ belirtildi. Raporda, söz konusu böceklerin maddi olarak değerinin ise 500 bin lira olduğu kaydedildi. Araçta bulunan E.H`nin yanı sıra Çek Cumhuriyeti uyruklu K.M, A.M, P.H, T.R. ve J.M. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Zanlıların söz konusu böcekleri Türkiye`de 1,5 ayda topladıklarını, bilimsel amaç için yurt dışına götüreceklerini öne sürdükleri öğrenildi. El konulan böcekler, Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Entomoloji müzesinde korumaya alındı.
``BÖCEKLERİN İÇİNDE TOPLU İĞNE UCU KADAR OLANLAR VAR´´
Zanlıların söz konusu böcekleri, ``atrap´´ olarak tabir edilen fileler yardımıyla, ışık tuzaklarıyla ve toprak eleme yöntemiyle yakaladıklarını belirlediklerini ifade eden Yurtcan, ``Böceklerin içinde toplu iğne ucu büyüklüğünde olanlar var. Bunları yakalamak için 6-7 kilo toprağı özel bir elekle elemişler ve böcekleri böyle bulmuşlar; Böcek kaçakçılığı farklı amaçlarla yapılıyor. Gelişmiş ülkelerin çoğunda doğa tarihi müzeleri var. Kaçakçılar, turist olarak gittikleri ülkelerde böcekleri toplayıp bu müzelere para karşılığı satıyorlar. Böyle bir böcek borsası var. Ayrıca böcek türleri, gen çalışmalarında kullanılabiliyor. Ancak bunlar bizim ülkemizin biyolojik zenginlikleridir izin alınmadan toplanmasının önüne geçilmelidir. Bizim ülkemiz böcekler ve bitkiler açısından çok iyi bir gen kaynağı. Çünkü Avrupa, Asya ve Afrika türlerini topraklarımızda barındırıyoruz. Biyolojik açıdan çok zengin bir ülkeyiz. Bu nedenle bitki ve böcek kaçakçıları daha çok bizim ülkemizi tercih ediyor.´´
TÜRKİYE`DE BÖCEK KAÇAKÇILIĞI ARTIYOR
Son yıllarda Türkiye`de endemik bitki ve böcek kaçakçılığı girişimlerinde artış olduğunu ifade eden gümrük uzmanları, son yaptıkları operasyonun Türkiye`deki en büyük böcek kaçakçılığı olduğunu belirttiler. Geçen ay da dünyada sadece Erzurum Karayazı`da yetişen bir tür ters lale olan çiçeğin son kalan 57 adet soğanını sökerek yurt dışına götürmeye çalışan 2 Hollandalı, Kapıkule Sınır Kapısı`nda yakalanmıştı. Hollandalıların kullandıkları araçta yapılan aramada çoğu endemik 160 türe ait 5 bin 236 adet bitki tohumu, bitki kökü ve fidesi ele geçirilmişti. Dün de Artvin`in Yusufeli İlçesi kırsalında kelebek ve böcek toplayan iki kişi gören köylüler, Jandarma`ya ihbarda bulunmuş ve köylülerin çektiği fotoğraf ve görüntüleri inceleyen Jandarma`nın gözaltına aldığı Rus uyruklu Elena ve Artur Shnip`in çantasında 650 kelebek ve böcek ele geçirilmişti. Türkiye`de 4 Ağustos 2007`de Makedonya uyruklu 1 kişi Artvin`de topladığı 1450 kelebekle, 2008 yılında da Alman uyruklu 1 kişi yine Artvin`de topladığı 350 adet çeşitli türde böceği yurt dışına çıkarırken İpsala ve Kapıkule gümrük kapılarında yakalanmıştı. Gümrüklerde 13 Ekim 2010 tarihinde 10 adet hamam böceği, 8 Kasım 2010`da da 20 cırcır böceği ele geçirilmişti.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.