Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1825
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 9206
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2021 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (142) | Dış Politika (1796) | Ekonomi (203) | Eğitim (80) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (50) | Adalet (70) | Milli Kültür (330) | Gençlik (23) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (666) | Tarım (137) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (15) | Din (957) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (53) | Bilim ve Teknoloji (12) | Milli Güvenlik (519) | Türk Dünyası (776) | Şiir (57) | Sağlık (160) | Diğer (3141) |

Görüş bildirebileceğiniz Tarım konuları
Ülkemizde tarımın durumu nedir ve nasıl olmalıdır? (57)
Tarım ile ilgili diğer konular (80)


Tarım - Ülkemizde tarımın durumu nedir ve nasıl olmalıdır? konusu hakkında görüşler
Çapar KANAT - (Ziyaretci) 15.3.2011 11:08:15

UHT` LEŞEN PASTÖRİZE SÜTLER

UHT (Ultra Heating Tretment ) anlamı yüksel ısıl işlemdir. Süt kutusunda yazılı UHT gördüğünüz ve kutusunda veya şişesinde görmeseniz de meyve suları ve konsantrasyonları yüksek ısıl işlemle üretilmektedir. Süt ve meyve sularında uht tekniğine başvurulmasının nedeni onun içindeki mikrobiyal unsurları veya mikrobiyal endişeleri yok etmek içindir.

Bu mikrobiyal unsurlar ve endişeleri yok edelim derken çiğ sütün ve meyvenin içindeki yararlı vitaminler zarara uğramakta olduğu kesindir.Çünkü 160 °C &8216; de ısı görmektedir. Çiğ Süt canlı bir gıdadır. Çiğ Sütteki tüm canlılık ölmektedir. Buna aykırı kim ne söylerse söylesin palavradır. Biz yazdıklarımızın arkasındayız. Alın bir litre çiğ sütü ve uht sütü götürün tam teşekküllü devletin hıfsısıhha enstitüsünün laboratuarına, çıkan sonuçları karşılaştırın.

Yukarıdaki hususları çok yazdık. Şimdiki yazacaklarımız ise UHT leştirilen yani ömrü uzatılan pastörize sütler! Doğal Gruptan bir arkadaşımız yazmış:

´´Gecenlerde satin almis oldugum acilmis (marka ) sut mide saglik problemim nedeni ile tuketilemedi ve buzdolabinda kaldi. Atmak uzere siseyi aldigimda ``ben bunu bir kaynatayim bakayim bozulma olmus mu´´diye test etmek istedim. Son kullanma tarihinin uzerinden 4 gun daha gecmis yani uretildigi gunden 8 gun sonraki sut kesilmedi&8230;Bunun uzerine (marka) süt firmasini aradim ve bana sutlerin artik cok hijyenik sartlarda uretildigini ve sevk edildigini, ureticinin de hijyenik kosullara uymasi nedeni ile sutlerin fabrikaya eskisine oranla cok temiz geldigini, soguk zincirinin cok iyi korundugunu, eskiden saman ustunde yatan hayvanlarin artik sunger yataklarda yattigini, yasadiklari yerin hijyenine cok onem verildigini, pastorize edilen sutun de bu nedenle raf omrunun uzadigini, antibiyotik konusuna dikkat ettiklerini vs vs. anlatti. Ben de kendilerine etiket bilgilerindeki gunluk sut ibaresini kaldirmalari gerektigini bu ibarenin yaniltici oldugunu raf omrunun pastorize sut icin bana gore cok uzun oldugunu , etiket bilgilerinde sadece pastorize sut yazmalarinin tuketici acisindan daha dogru oldugunu belirttim.Daha sonra Gida Muhendisliginde ogretim uyesi bir arkadasa sohbet sirasinda aktardigimda bunun tum sivi urunler icin mumkun olabilecegini sutun de mikron derecesinde filtre edildigini bu prosesin de raf omrune mutlaka katki yaptigini belirtti. Bu savunmalar benim ogrenimim sirasinda aldigim bilgilerden cok farkli o nedenle onaylayamiyorum.´´

Aynı tecrübeyi ben de yaşamamış olsam yukarıdaki satırları köşeme almaya tereddüt ederdim. Tüm Türkiye`de pastörize sütler ise 90-95 °C` nin altında ısıl işlem görmemektedir. Sadece Tire süt kooperatifinin günlük 4 ton üretebildiği ve sadece İzmir` e dağıtabildiği, 73 °C` de ısıl işlem gören Organik Süttür. Tire Süt Kooperatifinin 95 °C` de değil de 73 °C` de ısıl işlem gördüğü için bu sütün ömrünün 3 gün olduğu yazılıdır. Bu sütü temin etmek isteyen İstanbul Pazar sahipleri elleri boş dönmektedir. Çünkü bu süt İzmir` e bile yetmiyor!

UHT süt 160 °C ısı gördüğünden 3 aylık raf ömrüne sahip

Yukarıdaki satıların sahibinin kullandığı markalı pastörize sütün üzerinde ise 5 günlük ömür yazdığı halde maşallah süt fabrikası tüketicilerden gizli olarak 4 günlük ömür daha eklemiş. Pastörize sütlerin ömrü 5 + 4= 9 gün oluvermiş. Fabrika yetkilisi de biz çok hijyen üretiyoruz diyor. &8216;` UHT sütlerin niçin ömrü 3 ay, oda sıcaklığında hava ile temas etmez ise niçin bozulmuyor &8216;` sorularına süt sanayicilerinin stk temsilcisi &8216;` sütte hijen teknolojileri gelişti &8216;` cevabını vermişti.

Pastörize sütte teknoloji mi gelişti? Tüketici talepleri artınca 5 günlük pastörize ömrü için 95 ®C` olması gereken ısı biraz daha mı yükseltildi? Yoksa 5 günlük ömre 4 gün ilavesi için ömür doping hapları mı kullanılıyor? Bizim şüphemiz pastörize sütün ısısı yükseltilip ömür 4 gün daha ömür verilmiş oluyor. Çiğ süt üreticisinden üretildiği günün ertesi gününde süt sanayicisinin ambarına girdiğini de, işlem görme, ambalajlama, yükleme için de bir gün, etti iki gün, dağıtım için de bir gün ilave edersek eder üç gün, bunları da hesaba katarsak pastörize sütün ömrü 12 güne çıkarılmış olmaktadır.

Gıdanın ömrü uzatılırken, ömrü uzamış gıdaları kullananların da ömrü azalıyor, ömrümüz kısalırken uzun ömürlü, katkılı gıda kullanmaktan cesetlerimizin geç çürüyeceğine sevinsek mi?

Gıdaya uzun ömür verme ile görevlendirilmiş uzmanlar bir gün gıdayı mumyalasak da mı saklasak derlerse hiç şaşırmamalı.

Artık kutu sütünü, kutu yoğurdunu denetlemeyi, sorgulamayı bırakınız, çiğ süt üreteninizi sorgulayınız, denetleyiniz, sanayici için değil kendiniz için yapın bunu!

Sağlıklı ve sağlığı denetlenen süt ineklerinden, hijyen bir şekilde sağımı yapılan çiğ sütü soğuk zincirde temin ediniz, sütünüzü kaynatıp içiniz, yoğurdunuzu, peynirinizi bundan yapınız.

Brusella kurkusu ile tüketici üzerinde korku imparatorluğu yaratılmasına siz tüketiciler izin vermeyin. Çiğ Süt &8216;` Gerçek Gıda`` dır. Çiğ Süt size bir günde ulaşabiliyor, ya diğerleri ? Çiğ sütün her bir gün size geç gelmesi onun gerçekliğinden kendini yitirmesinde önemli kademelerdir.

Bu arada çiğ süte ulaşamayan tüketiciler için http://www.bilgiagi.net/tuketicilerin-sut-tozu-dilekceleri/24794/ linkindeki yazımızı okuyarak örnek dilekçeyi Tarım Bakanlığı`na göndermelerini dileriz.

https://groups.google.com/group/cigsutureticileriPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.