Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1785
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8024
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Görüş bildirebileceğiniz Ana Kategoriler
Anayasal Düzen (137) | Dış Politika (1478) | Ekonomi (178) | Eğitim (69) | Devlet Kurumlarımız ve Memurlar (37) | Adalet (64) | Milli Kültür (251) | Gençlik (23) | Siyasi Partiler ve Siyasetciler (575) | Tarım (137) | Sanayi (12) | Serbest Meslek Mensupları (5) | Meslek Kuruluşları (2) | Basın ve Televizyon (13) | Din (848) | Yurt Dışındaki Vatandaşlarımız (53) | Bilim ve Teknoloji (12) | Milli Güvenlik (404) | Türk Dünyası (688) | Şiir (45) | Sağlık (99) | Diğer (2894) |

Görüş bildirebileceğiniz Türk Dünyası konuları
Türk Dünyası (688)


Türk Dünyası - Türk Dünyası konusu hakkında görüşler
Mehmet KOÇAK - (Ziyaretci) 8.7.2018 21:35:38

Kırgızistan Notları...

Kırgızistan Notları...
08 Temmuz 2018 Pazar


Kastamonu, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından &8216;2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti` ilan edildi.
Valilik, Üniversite ve Belediye gibi resmi kurumlar başta olmak üzere Kastamonu`daki Sivil Toplum Kuruluşları (STK)`nın da bu ilanda önemli payı var.
Kastamonu Üniversitesi ile Türk Cumhuriyetleri arasında ise o ilan öncesinden eğitim, sosyal ve kültürel alanlarda yakın ilişkiler kurulmuş ve çalışmalar başlatılmış.
Kırgızistan`da bir dizi görüşmeler yapmak ve önceden başlatılan projelerin durumunu keşif yapmak üzere Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın`ın başkanlığında oluşturulan heyete davetleri üzerine ben de dahil oldum.
Heyetimiz önce Kırgızistan Milli Meclis Başkanı Dastanbeg Dzhumabegov tarafından kabul edildi. Arabaev Kırgız Devlet Üniversitesi Rektörü Tölöbek Abdırahmannov tarafından Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın`a fahri profesörlük unvanı takdim edildi.
Ayrıca, 30 Eylül 1995 tarihinde ``Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgızistan Cumhuriyeti hükümeti arasında imzalanan anlaşma gereği 1997-1998 öğretim yılında öğretime başlamış olan Kırgız Türk Manas Üniversitesi`ni ziyaretimizde Rektör Prof. Dr. Sebahattin Balcı, bizi eğitim alanındaki hizmetleri hakkında bilgilendirdi.
Başkent Bişkek`teki temaslarımızda heyetimiz onuruna Büyükelçimiz tarafından verilen akşam yemeğindeki sohbetin konusu ise Türkiye Kırgızistan ilişkileri oldu.
Benim geçmişte hariciyemizden mustarip olanlardan biriydim. Ancak son yıllarda ülkemiz ve milletimizi temsil noktasında layıkıyla hizmet veren başarılı dış işleri görevlilerini görmekten gerçekten çok mutluyum.
Kırgızistan Büyükelçimiz Sayın Cengiz K.Fırat övünebileceğimiz elçilerimizden biridir. Genç, dinamik ve birikimli olduğu kadar cesur bir kişiliğe sahip.
MANAS HANDAN CENGİZ AYTMADOV`A TALAS
Dost ve kardeş ülke Kırgızistan konuşulduğunda hiç şüphesiz başkent Bişkek ve 3 bin yıllık tarihi geçmişi ve turizm bakımından önemli olan ikinci büyük şehir Oş şehri akla gelir.
Ancak, Talas şehrini görmeyenler Kırgızistan`ı görmüş sayılmaz.
Çünkü burası, meşhur Manas Destanı`nın yazıldığı ve Türk dünyasının önemli yazarlarından olan Cengiz Aytmadov`un doğduğu şehirdir.
Talas`lı olan Dış İşleri Genel Koordinatörü Alyasbek Alimkulov ve Talas Valisi Turgunbayev Melisbek tarafından karşılandık. Talas Üniversitesi Rektörü Aybek Upenov,Talas ile Kastamonu Üniversiteleri arası gerçekleştirilen ortak projeler hakkında bir sunum yapıldı.
Kastamonu Üniversitesi`nin desteğiyle Talas Üniversitesi`nde bir İlahiyat Fakültesi açılması çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.
Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Sevgilioğlu ise, Talas şehir merkezinde bir park yapmayı Kastamonu Belediyesi olarak üstlenmeyi Başkan ve encümene sunacağını ifade etmesi memnuniyetle karşılandı.
Şehrin meydanında dünyaca ünlü ve ödül sahibi yazar Cengiz Aytmadov`un heykeli yer almaktadır. Cengiz Aytmadov, Türk dünyası olduğu gibi Kırgızların ve de Talas halkının övünç kaynağıdır.
ERDOĞAN, HEM TÜRK HEM DE İSLÂM DÜNYASININ ÖNCÜ LİDERİ
Milli Meclis Başkanı Dastanbeg Dzhumbegov, Dış İşleri Genel Koordinatörü Alyasbek Alimkulov ve Talas Valisi Turgunbayev Melisbek, Talas Üniversitesi Rektörü Aybek Upenov, Arabaev Kırgız Devlet Üniversitesi Rektörü Tölöbek Abdırahmannov başta olmak üzere görüştüğümüz her kesimden ilgili ve yetkililer ``Sayın Erdoğan`ın seçim zaferini kutluyoruz. Çünkü &8216;Güçlü Türkiye` bizim için çok önemlidir ve Türkiye`nin onun liderliğinde güçlendiği ve güçlenmeye devam edeceği inancındayız. O, hem alemi İslam`ın hem de Türk Dünyasının yakın dostu ve lideridir´´ şeklinde sevgi ve takdirlerini ifade etmeleri heyetimizi de memnun etmiştir.
Sohbetlerimizde söylenenlerden anlıyoruz ki, onlar da Türkiye`yi çok önemsiyor ve yakından takip ediyorlar.
Kırgız Türkü, mert ve cesur olmakla birlikte misafirperverlikleri ise fevkaladenin fevkindedir.
Atayurdumuzda soydaşlarımız ile bir arada olmak hem bizi hem de onları mutlu etmiştir. Bizde unutulmuş ancak oralarda hâlâ yaşanan ve yaşatılan töre ve geleneklerimizi bize yeniden hatırlatmış oldular.
Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Sevgilioğlu ve Ülke Tv`den program yapımcısı Mehmet Mustafa Yıldız ve bendenizden oluşan heyetimize mihmandarlık yapan Tefekkür Vakfı Başkanı Kudret Artıkbaev ve vakfın sekreteri Asel Asankanova, hanımefendiye ikram ve yardımlarından dolayı müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isterim.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.