Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8969
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2016 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
`14 MART TIP BAYRAMI` MESAJI

TOKAT MİLLETVEKİLİ DR. REŞAT DOĞRU’NUN

“14 MART TIP BAYRAMI” MESAJI

 

 

Bu gün vatan savunması için Çanakkale’de bir döneminin tamamen şehit düştüğü Mekteb-i Tıbbiyeyi Şahane’lilerin gurur günüdür.

 

Ülkemizde ilk tıp bayramı kutlamaları, İstanbul’un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında başlamıştır.

 

Ogün bugündür ülkemizde, her yıl tıp bayramı kutlamaları yapılmaktadır. Bu kutlamalar sırasında, kimi doktorlarımız sokaklarda hak arama mücadelesi verirken, kimi doktorlarımız da, umudun bittiği hasta gözlerine yeniden umut vermek için görevi başında hem kendi hem de sokaklardaki arkadaşlarının yerine canla başla, fedakârca çalışmaktadır.

 

Toplumlar sağlıklı bireyler oluşturma konusunda tüm imkânlarını seferber etmektedir. Sağlık hizmetlerini halkın ayağına götürerek, eşit, kaliteli ve ulaşılabilir bir sağlık hizmeti sunumu tüm toplumların uğraş alanı haline gelmiştir. Ülkemizde de sağlık hizmetleri alanda her hükümet döneminde çeşitli çalışmalar yapılmıştır.  Fakat bu döneme kadar hekimlerimiz, hiç bu kadar “yarın” kaygısı içine düşmemiş, özlük hakları mücadelesi vermemiştir.

 

Ancak bugün ortaya çıkan durum, insan sağlığı üzerinde canla başla çalışan doktor ve diğer sağlık personelinin geleceğine ilişkin kaygıları artırmıştır.  Hükümetin yapmış olduğu yasal düzenlemeler, ülkemizdeki tüm sağlık çalışanlarını maddi ve manevi olarak yaralamıştır.

 

Muayene kuyruklarının olmadığı, yaygın ve koruyucu sağlık hizmetlerini ön planda tutan, erişimi kolay ve güler yüzlü bir sağlık hizmeti sunumu bugün ülkemizin en büyük özlemi haline gelmiştir. Bu özlem, sağlık kurumlarımızda ortaya çıkan hekim açıklarıyla daha da artmaktadır.

 

Bugün, 14 Mart Tıp Bayramı. Bugün, sorunların ve çözüm önerilerinin konuşulduğu bayram. Bugün, işgal halindeki İstanbul’da Tıp Bayramı’nı kutlayan tıp öğrencilerinin bayramı; Bugün, Sarıkamış’ta donarak şehit olan 165 doktorumuzun bayramıdır.

 

 

 

 Bugün, Balkan, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları’nda Mehmetçiklerimizin yaralarını saran doktorlarımızın bayramı; Bugün, yurdumuzun dört bir köşesinde fedakârca görev yapan tüm doktorlarımızın bayramıdır.

 

Bu anlamlı gün nedeniyle tüm doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı’nı kutlar, sevgi ve saygılar sunarım.

 

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.