Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8807
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
`AÇILIM` DTP`LİLERİ COŞTURDU, KÜSTAHLIKTA SINIR TANIMIYORLAR

 `AÇILIM` DTP’LİLERİ COŞTURDU, KÜSTAHLIKTA SINIR TANIMIYORLAR


Ağzı olan konuşuyor!
Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, “Açılım gerçekten Kürtlere yönelikse, Kürtlerin
siyasi iradesi önderliğine, halkımızın seçilmişlerine, anadiline ve kültürüne saygı duyacaksınız” dedi


DTP’ye yönelik 11 Eylül’de yapılan operasyonun ardından 10 kişinin tutuklanmasını protesto eden bölücüler, Yenişehir Belediyesi, Diyarbakır Valiliğine bağlı İl Özel İdare Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. PKK’ya yakın yayın yapan ANF ajansının haberine göre Yenişehir Belediyesi önünde bir konuşma yapan DTP Milletvekili Selahattin Demirtaş, böylesi bir dönemde açılımdan söz edilemeyeceğini belirterek, gerçekleşen tutuklamalarla Kürtlere ’biz sizin iradenizi tanımıyoruz’ mesajının verildiğini kaydetti.


Taleplerimiz ortadadır
Kürtlerin iradesini tanımayanların Kürtlere yönelik açılım yapamayacağını öne süren Demirtaş, “Hükümet açılımın adını değiştirsin, bu açılımın adını Baykal, Bahçeli açılımı yapsın. Açılım eğer gerçekten Kürtlere yönelikse Kürt halkının talepleri ortadadır. Birincisi Kürtlerin siyasi iradesi önderliğine saygı duyacaksınız. Halkımızın seçilmişlerine, anadiline, kültürüne saygı duyacaksını ” dedi.


Kaybeden biz olmayacağız
DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk ise, DTP’ye yönelik operasyonların ’siz kendi kararlarınızı veremezsiniz’ dayatması olduğunu kaydederek, “Sizin siyasi idareniz, örgütlü gücünüz olamaz diyorlar. Yani siz ’köle Kürt’ olarak kalırsınız diyorlar. Ama herkes çok iyi bilsin ki biz bunu asla kabul etmeyiz. ” ifadelerini kullaandı. Tuğluk şöyle konuştu: “Buyurun hepimizi tutuklayınız.  Bundan emin olsunlar ki yöntemler devam ettikçe kaybedenler onlar olacak. Siz barış için ’Elimden geleni yapacağım’ diyen binlerce insanın siyasi iradesi PKK lideri Abdullah Öcalan’ı, DTP’yi, muhatap almıyoruz diyorsunuz. Operasyon üzerine operasyon yaparak DTP’nin iradesini kırmaya çalışıyorsunuz.


Anayasa değişmeli
”Öte yandan önceki gün de öldürülen teröristlerin evine taziye için giden  DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, Türkiye’yi savunanlara saldırmış, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için “Türkiye’nin başına bela olan üç isim” demişti. Bu arada DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, TBMM’de ’demokratik açılım’ çalışmaları kapsamında alfabeye x, q ve w harflerinin ekleneceğine ilişkin söylentilere yönelik gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sakık, bu tür gelişmeleri olumlu bulacaklarını belirterek, “Hükümet tarafından bu konuda bir açıklama yapılmadı.” diye konuştu.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.