Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1785
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8024
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
`ALMANYA`NIN ORTASINDA-ALMAN-TÜRK BAŞARI ÖYKÜLERİ ADLI KİTAP TANITILDI

``Türklerin başarısı bizi gururlandırıyor``

Almanya`da yaşayan Türklerin başarı öykülerini konu edinen `Almanya`nın Ortasında-Alman-Türk Başarı Öyküleri` isimli kitap, İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nde tanıtıldı. Toplantıda konuşan Kadir Topbaş, "Vatandaşlarımızın başarısı bizi gururlandırıyor" dedi

Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster`in de katıldığı tanıtım toplantısında kitapta hikayeleri yer alan başarılı Türkler de hazır bulundu.

50 yıl önce iş gücü anlaşması çerçevesinde Almanya`ya giden Türklerin başarı öykülerini anlatan ve Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster ile Yeşiller Partisi Genel Başkanı Cem Özdemir`in imzasını taşıyan `Almanya`nın Ortasında-Alman-Türk Başarı Öyküleri` başlıklı kitabın tanıtımı yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster ve Baden-Württemberg Eyalet Meclis Üyesi Muhterem Aras, kitapta başarı hikayeleri yer alan bazı Türkler ile belediye bürokratları katıldı.

 

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 50 yıl önce o zamanki şartlarda Almanya`ya giden insanların çok büyük emekler vererek bugünlere geldiğini belirterek, "Almanya`da büyük başarılara imza atan ve entegrasyon sağlayan Türk vatandaşlarımız bizi gururlandırmaktadır. Türklerin siyasetten sanatsal hayatta kadar birçok iş kolunda işveren konumuna gelmeleri bizi gururlandırmaktadır. Diliyorum ki bu başarılar devam etsin. Orada bulunan diğer kökendeki insanların başarısı insanlık için başarıdır. Ortaya çıkan her fikir insanlığın ortak malıdır" diye konuştu.

Türkiye ile Almanya arasında ilişkileri kuvvetlendiren ve Alman ekonomisine katkıda bulunan 50 insanın başarılarının yer aldığı kitabın geçmişe de ışık tuttuğuna anlatan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu: "Bu sıkıntıları yaşayan insanlarla irtibat halindeyiz. Bu irtibat kesildiğinde bu kitabın önemli bir kaynak olacağına inanıyorum. Bütün insanların şehirlerin ülkelerinin kaderleri birbirine bağlı artık. Geçmişin heyecanının sıkıntılarının geride kaldığına inanıyorum."

 

Türklerin Almanya`ya gittiği ilk yıllarda bugünkü gibi karşılanmadıklarını belirten Topbaş,"Biz Türkler, yanımızda çalışan insanı yanımıza oturtup yediririz. `Yaratılanı yaratandan ötürü sevmek` bizim kültürümüzün çok önemli bir anlayışıdır. Eskiden sizler bunu yapmadınız. Şimdi bu telafi edilmeye çalışılıyor. İnsan her şeyi affeder adam yerine konulmamayı affetmez. Bizler herkese eşit mesafedeyiz. Bugün bütün bir insanlık olarak büyük bir dünya küçülen bir sistem içerisinde yaşamaktayız. Herkesin kültürüne saygı duymak lazım. Bir yazarın dediği gibi dışarıdan esen kültür rüzgarına açığız. Yeter ki kendi öz benliğimizden etmesin. Her insanın yaratılış farkı var, herkesi tek tip haline getirmek istersek eski dönemde yaşanan sıkıntıları yaşarız." ifadelerini kullandı.

alm-bas-kitap-tan-c.jpg

SCHUSTER: KEŞKE TÜRKLERİN DEĞERİNİ BAŞTAN ANLASAYDIK

Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster ise, kitapta Almanya`ya gelen Türklerin yaşadığı sıkıntıların da yer aldığını söyledi. Schuster, "Bu öyküleri okuduğumuzda da Almanya`ya gelen insanların çabalarını görüyoruz. Her türlü işi yapmayı kabul ettiler. İnsanların kolay kolay kabul etmeyeceği işleri yapmayı kabul ettiler. Ben öğrenciyle otomobil fabrikasına gittim.

 

Ağır ve kirli parçaları taşımak zorundaydılar. Şimdi orada sadece makineler çalışıyor. O kadar zor şartlarda yaşadılar ki insan mutlu olarak, hekim, mimar, politikacı olarak toplumun her alanında başarılı oldular. Biz iş gücü istedik ama onun yerine insan gücü geldi. Keşke baştan böyle düşünmeseydik. `Nasılsa gidecekler` demeseydik, ama artık bunu anladık." dedi.

 

(Cihan)Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.