Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10526
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2051 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
`ERGENEKON` DAVASI AÇIKLAMALARINDAN ANLADIKLARIMIZ
14.Temmuz.2008 günü saat 11 sularında Başsavcılıkca yapılan açıklamada anladıklarımız şöyle:
1-Hazırlanıp 13.Ağır Ceza Mahkemesine sunulan iddianame "Ergenekon" davasının bir bölümünü teşkil etmektedir. Demek ki daha hazırlanan başka iddialar mevcut. Ayrıca yeni sorgulamalar da olabilecek.
2-Bu dava çok uzayacak. Çünkü 13.Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi eksik bulabilir.O zaman yeni bir hazırlık dönemi gerekebilir. Mahkeme iddianameyi uygun bulsa bile yeni ek iddianameler gelebilir. En önemlisiyle 41 klasör ve 2455 sayfalık iddianame ve buna verilecek savunmalar öyle çok kolay neticelendirilemez.
3-Bir dergide yer "darbe günlükleri"nin bu iddianamede yer almaması, "Bu davaya Askeri Mahkemeler bakmalıdır" görüşünü çürütmüş oldu. Demek ki açılan dava emekli askerlerin emekli olduktan sonraki eylemlerine yöneliktir ve ayrıca darbe günlükleri çok önemli görülmemiştir.
4-Bu dava için kullanılan "Ergenekon" ismi savcılığın kullandığı veya kullanabileceği bir isim değildir. Şüphelilerin kendileri için kullandıkları ve bu nedenle de operasyonu yürütenlerin taktıkları bir isim. Ama mesela bazı PKK`lılar kendilerine "Özgürlük Savaşçıları" adını takarak eylem yapsalar bunlar için yapılacak operasyonların adı "Özgürlük Savaşçıları" mı olur du? Demek ki bir yerde bir yanlışlık yapılmış ve bu da İçişleri Bakanlığınca kabul edilmiş ki Sayın İçişleri Bakanı bir ay öncesinde bir daha operasyonlarda isim kullanılmayacak diye açıklama yapmıştır.
5-Uzayan davalarda genelde  ilk beklentilerin çok altında kararlar çıkar.
Bizim yargı süresince bu dava ile ilgili açıklayabileceğimiz hususlar bunlardır.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.