Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10230
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
`NAZİ SORUŞTURMASI İSTİHBARATÇIYA BIRAKILAMAZ`

`Nazi soruşturması istihbaratçıya bırakılmaz`

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Neonazilerin işlediği cinayetleri aydınlığa kavuşturabilmek için vakit geçirilmeden Federal Mecliste bir araştırma komisyonu kurulmasını istedi

Deutsche Welle`ye yaptığı açıklamada, soruşturmanın takipçisi olacaklarını vurgulayan Özdemir, şunları söyledi. "Bunu, sadece istihbaratçılara bırakırsak zaten sorun orada yaşandı. Dolayısıyla araştırmayı milletvekilleri de sürdürmeli. Tabii ki mahkemeye düşen görevi mahkemeler yerine getirmeli. Ama her şeyden önce Federal Meclis görevini yerine getirip bu konuda bir araştırma komisyonu kurmalı. Bu, nereye yansırsa yansısın, sonuna kadar bu işin üzerine gidilmeli. Bu, boynumuzun borcu. Ölenlerin yakınlarına karşı olan vicdan borcumuz. Biz, bu işi sonuna kadar takip edeceğiz."

Almanya`da 2000-2006 döneminde işlenen 8 Türk, 1 Yunan vatandaşı ve bir Alman polis memurunun öldüğü cinayetler, uzun süre karanlıkta kalmıştı. Cinayetlerin yıllar sonra esrarengiz bir dizi olay sonrasında açığa çıkması ve Neonazi bir terör hücresine ulaşılması, siyaset dünyasını ve kamuoyunu sarsmıştı. Yaşananların ardından bazı siyasetçiler, Nasyonal Demokrat Partinin kapatılması önerisini bir kez daha gündeme getirmişti.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, NPD`nin kapatılması tartışmasına temkinli yaklaşırken bunun asıl yapılması gerekenleri ikinci plana atmaması gerektiğini vurguladı. Özdemir, şu ifadeleri kullandı: "Şimdi hemen bu aşırı sağcı parti, NPD partisinin yasaklanması gündeme geldi. Bu tabii ki önemli bir konu ama sırf bununla sınırlı tutmamak gerekiyor. Bana öyle geliyor ki birilerine göre biraz da gündemi değiştirme operasyonu var. Çünkü konumuz aşırı sağcı parti değil. Konumuz aşırı sağcıların gizli bir örgüt kurup 10 seneden fazladır insan öldürmeleri, bu konudaki ipuçlarının birbirine bağlanmaması, her şeyin takip edilmemesi, tanıkların söylediği şeylerin üzerine gidilmemesi. Yani bunun parti yasağıyla pek bir alakası yok."

"CİNAYETLERLE SADECE BERLİN DEĞİL, ANKARA DA İLGİLENMEDİ"

Cem Özdemir, geçtiğimiz yıllarda gerek Alman gerekse Türk hükûmetlerinin cinayetlerin üzerine yeterince gitmediğini belirterek her iki tarafı da şu ifadelerle eleştirdi: "Hepsiyle görüştüm; ailelerle bana şunu anlattılar: Olaylardan sonra burada muhatap bulamayınca Türkiye`de muhatap aradılar. Başbakanın bizzat yanına gittiler. Korumaları bir şekilde geçip baypas edip, Başbakanın yanına gittiler. Başbakan o dönemki bir bakana yönlendirdi, Bakan valiye yönlendirdi, vali de bilmem kime yönlendirdi ve hiç kimse ilgilenmedi dolayısıyla Ankara`nın bu konuda kimseye ders verecek durumu yok. Ankara da ilgilenmedi, Berlin de ilgilenmedi. Bu insanlar yalnız bırakıldı. Dilerim bundan böyle herkes buradan gereken dersi çıkarır. Ama hiç kimsenin, hiç kimseye akıl verme gibi bir durumu yok."

(Cihan) 

Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.