Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8812
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
`SOFRADA SIFIR ARTIK` KAMPANYASINA DAVET
SOFRADA SIFIR ARTIK’’ KAMPANYASINA DAVET

 

ÇEKÜD tarafından başlatılan “Sofrada Sıfır Artık’’ Kampanyası dolayısıyla yapılan açıklamada; Ramazan ayının israfa dayalı yemek kültürünün yeniden sorgulanması için büyük bir fırsat olduğu, israf ile ihtiyacın birbirinden iyi ayırt edilmesi gerektiği belirtilerek sofrada yapılan israfa dikkat çekildi.

 

Her türlü gereksiz kaynak tüketiminin israfa yol açtığı ve israfın çevre kirliliğinin temel unsurlarından biri olduğunun belirtildiği açıklamada çevremizi ve içindeki tüm canlıları sevmenin ve korumanın her insan için sevgi temelli ahlaki bir yükümlülük olduğu ifade edildi.

 

İsrafa dayalı alışkanlıklar herkesin en temel ihtiyacı olan yemekte başladığı gibi  bu konudaki bilinçlenmenin de öncelikle yemekte başlatılmasının gerekliliğine işaret edilen açıklama şöyle devam etti, ‘Sofrada Sıfır Artık’  hem sağlıklı kişisel beslenmenin, hem de sağlıklı soysal yapının ön şartıdır. Ortak yaşam alanımız olan gezegenimizde milyonlarca insan yaşam savaşı verirken, elde ettiğimiz ekonomik imkânları dilediğimiz gibi kullanamayız.

 

Ruhi ve bedeni bir temizlenme ayı olan Ramazan dolayısıyla yemek çeşitlerimizi mümkün olduğunca azaltıp, self servis ya da açık büfe usulü ile kişisel tercihlere fırsat verelim.

 

Türkiye’de yaşayan 70 milyon kişinin sofrasından çöpe atılan sadece birer pirinç tanesi ile biriken 2,5 ton pirinç 30 bin kişinin açlığına bir nebze olsun çare olacağını unutmayalım. Soframızdan arttırdığımız her bir tabak yemek, başta Somali olmak üzere dünyada aç, susuz ve sefalet içinde bulunan insanlara can simidi olsun.”Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.