Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1812
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8390
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 753
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
`YUNANİSTAN`I ATALIM, TÜRKİYE`Yİ ALALIM`

`Yunanistan`ı atalım, Türkiye`yi alalım!`

Almanya`da yayınlanan Focus dergisinde yer alan yorum Yunanistanı çılgına çevirecek

Almanya`nın önde gelen haftalık haber dergilerinden Focus`ta "Yunanistan`ı Euro`dan atalım yerine Türkiye`yi alalım" başlıklı bir yoruma yer verildi. Focus yazarlarından Uli Dönch imzasıyla yayınlanan makalede "Yunanistan`ın tutsağı olacağımıza Türkiye`nin ortağı olalım" ifadeleri yer aldı.

Yunanistan`ın en geç Ekim ayına kadar iflas edeceğini iddia eden Dönch öte yandan Türkiye`nin Avrupa`nın kıyısında Çin kadar büyüme performansı gösterdiğini belirtti. 2005 yılından beri Avrupa Birliği`ne giriş müzakereleri yürüten Türkiye`nin Almanya`da halen bir tarım ülkesi olarak tanındığını vurgulayan Uli Dönch Türkiye`nin Avrupa Birliği üyesi pek çok ülkeden daha fazla Avrupa Para Birliği üyesi olmayı hak ettiğini kaydetti.

Nüfusu yaşlanan Avrupa`nın Türkiye`ye ihtiyacının, Türkiye`nin Avrupa`ya olan ihtiyacından daha fazla olduğunu savunan Dönch, Türkiye`nin muhteşem ekonomik verilere ve dünyanın her yerinde çalışabilecek eğitimli ve gayretli genç nüfusa sahip olduğuna işaret etti. Batılı ekonomi uzmanlarının Türkiye`yi `kapımızın önündeki Çin` olarak tanımladıklarını hatırlatan Uli Dönch Türkiyeli uzmanların ise Avrupa`nın ekonomisi hakkında endişeye kapıldığına yer verdi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan`ın "Ekonomik krize karşı politika üretecek ve uygulayacak güçte siyasi irade, hükümet şu anda Avrupa`da maalesef az denilecek sayıya indi" tespitini sayfalarına taşıyan Focus dergisi "Türkiye`nin problemli bir coğrafyada yer almasına, insan hakları ve demokrasi konularında gelişim ihtiyacına ve Müslüman nüfusuna rağmen" Avrupa Birliği`nin Türkiye ile ortaklıktan sakınmaması gerektiğini savundu. Dergi büyüyen ve gelişen Türkiye`nin uzun süre Avrupa`nın kapısında beklemeyeceğini belirterek, ülkenin bir an evvel kazanılması gerektiği belirtti. Türkiye`nin alınmaması halinde ise Yunanistan, Portekiz, İrlanda ve İspanya gibi ülkelerin AB Haberleri``AB`nin kaderini belirleyeceği vurgulandı.

(Cihan)  www.haber-com
Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.