Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8807
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI

TOKAT MİLLETVEKİLİ DR. REŞAT DOĞRU’NUN

 “18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ”

MESAJI

Türk Tarihinin en önemli zaferlerinden biri olan Çanakkale Savaşları, yüzyılımızın en büyük savaşlarından birisidir. Osmanlı ordusu, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı, Çanakkale Boğazı’nda, aylar süren bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. Japon Prof. Dr. Em. Krg. Hideo MIKI’ “Çanakkale Savaşları, modern savaş tarihinde birleşik kara ve deniz savaşlarının başlangıcı ve ilk örneğidir.” tespitini yapmıştır.

Çanakkale Savaşları öyle bir savaştır ki Türk Milletinin ruhunda ve zihninde silinmeyecek etkiler bırakmıştır. Bu yüzdendir ki bir çok destana, şiire, romana ve de tarihin tozlu yapraklarına konu olmuştur. Yüz binlerce şehidin verildiği bu savaşlar hafızalardan asla silinmeyecektir. Bu savaşlar Türk milletinin onurunu, kahramanlığını ve centilmenliğini bütün dünyaya ispatlamıştır. Bu sebeple bu savaşları çok iyi algılamamız gereklidir.

Çanakkale Zaferi hakkında pek çok şair tarafından destanlar vücuda getirilmiştir. Türk`ün bu zaferini en mükemmel şekilde Mehmet Akif destanlaştırmıştır. Akif` in Çanakkale Şiiri ile ilgili olarak; "Bu şiiri Mehmet Akif yazmadı; kâğıda dökenle, toprağa kanını dökenler birleşerek yazdılar." Sözü zaferin önemini ve büyüklüğünü anlatmaktadır.

Mustafa Kemal ATATÜRK “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” diyerek Türk`ün yenilmezliğini, Mehmetçiğin azim ve iradesini ve de centilmenliğini göstermiştir.

Tarih boyunca ve Çanakkale’ de olduğu gibi, vatanına göz diken hainlere karşı Gabarda, Cudide ve sınır ötesinde Türk askerinin nasıl ölüme koştuğuna, içinde bulunduğumuz günlerde de şahit olmaktayız.

Başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, Seyit Ali Onbaşısının, Yahya Çavuşunun ve Kınalı Kuzularının Seddü` l- bahir tepesinde, Conk bayırında, Arı burnunda göstermiş oldukları kahramanlıklar unutulmayacaktır. Cepheden dönmeyi hiç düşünmemiş olan Çanakkale şehitlerimizi rahmetle anarken, onları siperden sipere bilerek ölüme atlatan ruhun ilelebet devam etmesini dilerim.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.