Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1789
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8077
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI-Dr.Reşat DOĞRU-

29 EKİM CUYMHURİYET BAYRAMI MESAJI

      Osmanlı İmparatorluğu topraklarına göz koymuş olan emperyalist ülkeler, Türkiye Büyük Millet Meclisinin desteği, Mustafa Kemal ve Silah Arkadaşlarının kahramanlıkları ile bugün üzerinde yaşadığımız topraklardan atılarak, Cumhuriyet ilan edilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. 

      Türk Milleti kendi geleceğine kendisi karar vererek Cumhuriyetin ilanı ile birlikte, vatandaşlarımız tebalıktan çıkarak eşit haklara sahip olmuştur. Bu nedenledir ki Cumhuriyete sahip çıkmak, korumak ve ilelebet yaşatmak, Atatürk’ ün gençliğe hitabesinde belirtildiği gibi her bir ferdin asli görevidir. 

      Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günlerdeki güç şartlardan ve olumsuzluklardan kendi azim ve kararlılığı ile kurtulmayı başarmıştır. 86 yıllık süre sonunda, kazma ile işlenen topraklarda Traktörlü tarım yapılmakta, toplu iğne yapamazken otomobil ihraç etmekte,  çarıkla kazanılan zaferden dünyaya tekstil ihracatı yapar durumda olan dünyanın 20. büyük olma başarısını göstermiştir. 

      Türkiye Cumhuriyeti, bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeliğine seçilmiş, birçok uluslararası kuruluş ve örgütlerin asli unsuru olmuştur. Yurtiçi ve yurtdışı şirketleri ile dünyanın her tarafına ihracat yapan ve Dünyanın birçok ülkesinde yaptıkları eserler sayesinde girişimcilerimiz aranılır, güvenilir olmuşlardır. Ülkemizin bu noktaya gelmesinde çiftçisinden, sanatkârına, esnafından işadamına, memurundan, sanatçısına, işçisinden siyasetçisine kadar herkesin önemli katkıları olmuştur.  

      Ülkemizin göstermiş olduğu gelişmeleri ve Anadolu’dan atılmalarını içlerine sindiremeyen fitne ve fesat odakları, içerde ve dışarıda hiçbir zaman eksik olmamıştır. Her zaman ortaya çıkan bu hainler bilmelidirler ki, ülkemizin coğrafyasını bölmeye, birlik ve beraberliğini bozmaya güçleri yetmeyecektir. Kurtuluş savaşında şahadete erenlerin kanları ile vatan yapılmış bu topraklar, bu gün bölücü terörle mücadelede şahadete eren, şehitlerimizin kanları ile vatan olarak kalmaya devam edecektir.  

      Bu konuda söylenecekler 86 yıl önce söylenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti bir bütün olarak yoluna devam etme kararını vermiş ve bu karardan da asla taviz vermeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle başta hemşerilerimiz olmak üzere tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutlarken, tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum.

Dr. Reşat DOĞRU

 

Tokat Milletvekili


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.