Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8848
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
34 PKK`LI HABUR SINIR KAPISINDAN GİRİP TESLİM OLDU...

 

34 PKK `lı Habur Sınır Kapısı`ndan girip teslim oldu

Abdullah Öcalan`ın çağrısı üzerine Kandil dağı ve Mahmur Kampı`dan gelecek 34 kişi Habur Sınır Kapısı`ndan Türkiye`ye giriş yaptı

Kuzey
Irak`ta kandil Dağı ile Mahmur Kampı`ndan gelen 34 kişilik grup, Habur Sınır Kapısı`nda güvenlik güçlerine teslim oldu. Irak`ı Halil İbrahim Sınır Kapısı ile Habur Sınır Kapası arasındaki köprüyü yürüyerek geçen grup, Türk tarafına geldiğinde görevli jandarmalara teslim oldu. Grup daha sonra soruşturmalarının yapılması için Habur Sınır Kapısı izindeki Tabur Komutanlığı`na götürüldü.

Bu arada aralarında bir grup
DTP milletvekilinini de bulunduğu grup Silopi`den Habur Sınır Kapısı`na giriş yaptı. DTP`nin kadın milletvekilleri Sabahat Tuncel, Pervin Buldan, Gültan Kışanak, Fatma Kurtulan, Sevahir Bayındır, ile Bağımsız Milletvekili Ufus Uras, sanatçı eşi Zeynep Tanbay, ve Barış Meclisi üyeleri saat 15.45 sırlarında gümrüklü alana alındı.

Gelen
PKK`lıların soruşturmalarında yeralacak olan 45 avukattan 5`i görevliler tarafından içeriye alınmadı. Bu 5 avukatın listede isimlerinin bulunmadığı için gümrüklü sahaya alınmadığı belirtildi.

Gelenleri karşılamak üzere
Şırnak`ın Silopi İlçesi`nde yaklaşık 50 bin kişi toplandı. Türkiye`ye giriş yapan PKK`lıların sorgulanmaları sırasında, Diyarbakır ve Şırnak Barosu`ndan 30 avukatın hazır bulunacak. PKK`lıları Habur Sınır Kapısında, DTP`li milletvekileri de karşılaıyor. Güvenlik önlemlerinin en üst düzeyde tutulduğu Silopi`de Habur Sınır Kapası`na 1 kilometre mesafede güvenlik şeridi oluşturdu. Şırnak Valisi Ali Yerlikaya`da, Habur Gümrük Kapısı`nda gelişmeleri yerinde izliyor.

DİYARBAKIR`DA MİTİNG

Öte yandan, PKK`lıların gelişine ilişkin DTP tarafından bir mitingde Diyarbakır`da düzenleniyor. Batıkent Meydanı`nda öğlen saatlerinde başlayan mitingde, Batman`dan getirilen, 100 metrakarelik bir platform oluşturuldu. Kürtçe müzik ve davul zurna eşliğinde halay çeken, DTP`liler, PKK ve Öcalan posterleri açtı. Mitinge katılan DTP`lilerin genellikle sarı, kırmızı, yeşil elbiseleri tercih ettiği görüldü. Mahmur Kampı`ndan Türkiye`ye gönderilen ‘barış gruplarını` taşıyan araçların bulunduğu konvoyda kaza meydana geldi. İki aracın çarpışması sonucu meydana gelen kazada 4 kişinin yaralandığı 1 kişinin de öldüğü bildirildi.

Kandil`den gelen 8 kişilik grup ile Mahmur`dan gelen grup Musul Erbil arasında buluştu.Kandil`den gelen PKK lıların silahsız oldukları gözlendi.Mahmur ve Kandil` den gelen gruplar Habur sınır kapısının karşısında bulunan Halil İbrahim sınır kapısına ulaştı.(www.milliyet.com.tr)

TÜRKMECLİSİ  NOTU:34 pkk`lı teslim olmuş... Diğerleri nerede? Bu ne teslimatı? `Görelim, bakalım` teslimatı mı?
Peki bu karşılama neyin nesi?
Hani bu DTP`lilerin PKK ile bir ilgisi yoktu?
Anayasa Mahkemesi acaba bu tablodan sonra ne yapacak? Hani DTP`nin kapatma davası vardı ya...
Her neyse, biz sabırla takip ediyoruz bu tabloları...
Bir süre daha takip edeceğiz.
Bakalım sonra ne olacak?
 


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.