Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10230
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
7.ULUSLARARASI TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ÖDÜL TÖRENİ

Dünyanın en görkemli kültür etkinliklerinden olan, 115 ülkeden 625 öğrencinin katılımı ile gerçekleşen 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Finali ve Ödül töreni, Ankara ASKİ Spor Salonu`nda yapıldı. Törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bakanlar, milletvekilleri, büyükelçiler, bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Spor salonuna sığmayan binlerce kişi içinse salon dışında dev ekranlar kuruldu.

Salonda alkış tufanı koptu

Final programı, Kongo Cumhuriyeti`nden gelen 5 yaşındaki Eunice Zumbu ile 4 yaşındaki kardeşi Lois’in, İstiklal Marşı`nın 10 kıtasını ezbere okumasıyla başladı.

Türkçe Olimpiyatları Tertip Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam`ın teşekkür konuşmasının ardından öğrenciler hünerlerini bir kez daha sergiledi. Türkmen öğrenci Eziz Kütceyev`in söylediği "Muradı böyle" uzun havasıyla hüzünlenen davetliler, Kırgız ekibinin "kolbastı" şovu ile coştu.

Proğramın en renkli bölümlerinden birisi, Nijeryalı öğrencilerin, Hasan Kaçan`ın "`Herodot Cevdet" tiplemesini canlandırmasıydı. 7 yıldır düzenlenen Türkçe Oimpiyatları’na ilk kez katılan Başbakan Erdoğan`ın salona gelmesi ise izleyicileri adeta coşturdu. Başbakan Erdoğan, salondaki tablodan etkilendiğini anlatarak, "Günlerdir televizyonda o heyecanı hep yaşadık. Kolbastıyı izleyince, delikanlılarımızı, kızlarımızı özgüven içinde dinleyince, duygularımız depreşti ve şahsen gönlümden ağlamaklı oldum" dedi.

Emeği geçenleri kutladı

Geçtiğimiz günlerde gittiği Moldova`da Türk okulunun öğrencilerinin kendisini Türk bayrağı ile karşıladığını söyleyen Erdoğan, ”Dünyanın dört bir yanında şu anda Türkçe`nin konuşulması mücadelesi veren bir organizasyon var. Bugüne kadar bu güzelliği yürüten değerli kardeşlerime, tüm yönetici ve öğretmen kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Ben bu kardeşlerimi beni maruz görün Osmanlı`nın Akıncıları olarak görüyorum" dedi.

HACI KEMAL ERiMEZ iÇiN VEFA ÖDÜLÜ

Programda, Orta-Asya`daki Türk okullarının açılmasında büyük katkısı olan ve "Okul adam" olarak anılan Hacı Kemal Erimez için de vefa ödülü verildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç`ın takdim ettiği ödülü Kemal Erimez`in oğlu Kamil Erimez aldı. Taciklerin "Hacı Ata" olara andığı Erimez`i 1974`te tanıdığını söyleyen Arınç, "Çok büyük hizmetler yaptı biz onun şahidiyiz. Türkiye`de ve dünyada bu güzel hizmetleri sadece Allah rızası için yürüten bu güzel insanları rahmetle anıyoruz" dedi.

TBMM Ödülü aldılar

Türkçe okuma ve yazma dallarında dereceye giren öğrencilere TBMM Özel Ödülleri verilirken, İsmail Gaspralı Özel ödülünü, TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Halık Akalın, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin`e verdi. Ali Şir Nevai ödüllerine yayık görülen Amerika`lı Prof. Thomos Michel ve Rusya`dan Mihail Miyer`e ödüllerini Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay verdi. Ali Şir Nevai ödülünü alan bir diğer isimse Rus Prof. Ratislav Borisoviç Ribakov oldu. Ribakov`un Rusça yaptığı konuşmayı Türk kolejinde Türkçe öğrenen torunu tercüme etti.

Olimpiyatın sembolü oldular

Demokratik Kongo Cumhuriyeti`nden gelen 5 yaşındaki Eunice Zumbu ile 4 yaşındaki kardeşi Lois Zumbu, İstiklal Marşı`nın 10 kıtasını ezberden okuyarak Olimpiyatların sembolü olmayı başardılar. Bu kadar küçük iki Afrika`lı çocuğun İstiklal marşını ezberden okuması, salonda hem şaşkınlığa hem de sevince neden oldu. İki minik Türçe dostu ile Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan da yakından ilgilendi. Başbakan Erdoğan, kendisine Türk bayrağı veren minik Lois`i kucağına alarak yanağından öptü.

Haber: Seçkin ERGÜN

 

 

 

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.