Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8971
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2016 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

TOKAT MİLLETVEKİLİ DR. REŞAT DOĞRU’NUN,

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

 

TÜRK KADINI DÜNYANIN EN FEDAKÂR ANNESİDİR

 

         Tarih boyunca Türk toplumunda kadına her zaman büyük önem verilmiştir. Kutsal bir görev olan analık görevini üstlenen kadınlarımız, şefkat, sabır, merhamet ve hoşgörüyü yüreğinde buluşturmuştur.

 

Kadın, aile ve toplum arasında önemli bir köprü görevi görmektedir. Kadının sosyal yapıya katkısı büyüktür. Bu nedenle aile kurumunda kadın, sadece çocuklarımızın topluma hazırlanmasında değil, ailede sağlıklı bir iletişim ortamının kurulmasında da etkilidir. Bu nedenledir ki “Cennet anaların ayağının altındadır” hadis-i şerifi ile cennet ile müjdelenmiştir.

 

Milli mücadele yıllarında eşini cepheye gönderen kadınlarımız, kucağında çocuk sırtında mermi ile bağımsızlık savaşımızın sembolü olmuştur. Kimi zaman kağnılarında cepheye mermi taşımışlar kimi zaman da ordunun yiyecek ve giyecek ihtiyacı gibi işlerde çalışmışlardır.  Anadolu kadınının o yıllarda göstermiş olduğu fedakârlıklar, dillere destan olmuştur.

 

Üzerinde yaşadığımız coğrafyaya “ANADOLU” adını veren, analarımızın fedakârlığıdır. Babalarımız cephede savaşırken bu toprak da sadece analarımız kalmış ve isimlerini tarihe “Anadolu” olarak tescil ettirmişlerdir. Anadolu’muz kıyamete kadar da Türklerin ANAVATAN’ı olarak devam edecektir.  Bugünkü Türkiye Cumhuriyetinin var oluşunda şüphesiz en büyük katkı yine kadınlarımıza aittir. Bu kahraman Türk analarını bugün şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz.

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk, Türk kadınına ve Türk anasına verdiği değeri, onlara duyduğu güveni her zaman göstermiştir. Türk kadını, en büyük kazanımlarını Cumhuriyetin ilanıyla birlikte elde etmeye başlamıştır.

 

Bu günde; TBMM’de her geçen gün yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Türk kadınının, geçmişten gelen hak ettiği itibarı yeniden kazanması için el birliğiyle çalışmalıyız. Kadının Parlamentoda ve hayatın tüm kesimlerinde daha fazla temsil edilmesi konusunda toplumumuzun tüm kesimlerine büyük görevler düşmektedir. Kadınlarımız, hayatımızın her alanında vardır ve var olmaya devam edeceklerdir.

 

Bu vesileyle tüm annelerimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlar, en derin sevgi ve saygılarımı sunarım.  Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.