Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10785
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ABD`DEN İRAN`A `BOMBALARIZ` TEHDİDİ

ABD`den İran`a `bombalarız` tehdidi

 
hurriyet.com.tr 10 Ocak 2010
ABD`nin Ortadoğu ve Körfez Bölgesi`nden sorumlu komutanı David Petraeus İran`ın nükleer tesislerini bombalayabileceklerini söyledi.

İran`ın nükleer programını durdurmak için ABD`nin acil durum planını hazırladığını belirten Petraeus, "buna nükleer tesisleri bombalamak da dahil" dedi.

Amerikan televizyonu CNN`e konuşan ABD`li komutan Petraeus, hazırladıkları acil durum planıyla ilgili ayrıntılara ise girmedi.

İRAN: FÜZE SAVUNMA KAPASİTEMİZ ÇOK DAHA GÜÇLÜ
        
İran, ise füze savunma kapasitesinin  “düşmanın tahmininden çok daha güçlü” olduğunu açıkladı. Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, Devrim Muhafızları Füze Komutanlığını denetlemede yaptığı konuşmada, “Füze savunma kapasitemiz, düşmanın tahmininden çok daha güçlü” dedi.

Vahidi, “düşmanların propaganda ve iddialarının aksine İran`ın caydırıcı gücünün, ülke ve bölge güvenliğini sağlamaya yönelik olduğunu” savundu.

İran`ın yerli savunma gücünün en önemli bölümünü kısa, orta ve uzun menzilli Fecr, Tonder, Hut, Şahin, Zilzal, Fatih, Gadr, Şahap ve Siccil füzeleri oluşturuyor.

İran, en son 16 Aralık 2009`da katı yakıtla çalışan karadan karaya uzun  menzilli “Siccil-2” füzesinin yeni versiyonunu denemişti.

Son denenen füzenin menzilinin, 2 bin kilometre menzili Şahap-3  füzelerinden daha çok olduğu ve nokta isabet yeteneğinin daha güçlü olduğu  açıklanmıştı.

(Türkmeclisi notu:Erken seçim olur diyenler, önce Türkiye-ABD, Türkiye-İran, İran-ABD ilişkileri ve PKK`nın tasfiyesi tarihine ya da gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine bakmalı, ondan sonra seçimin ne zaman olacağını açıklamalılar.Tabisiyaseten söylenen `erken seçim` demeçleri başka...)


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.