Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1811
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8386
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 234
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ABD İRAN HAREKATINI BAŞLATIYOR MU?
ABD İran`a yaptırımları ağırlaştırmaktan başka çarelerinin kalmadığını açıkladı.

ABD, İran`ın nükleer programı ile ilgili dün 6 ülkeye verdiği cevabın oyalama taktiğinden başka bir anlama gelmediğini ve büyük ülkeler olarak İran`a uygulanan yaptırımların ağırlaştırılmasından başka çarelerinin kalmadığını açıkladı. 

ABD: iRAN`A KARŞI CEZALANDIRICI ÖNLEM ALINMALI

Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, Air Force One uçağında yaptığı açıklamada, Batılı güçlerin, İran`a karşı cezalandırıcı olacak şekilde başka önlemler alması gerektiğini, çünkü Tahran`ın, nükleer faaliyetlerinin dondurulması yönündeki uluslararası teklife somut yanıt vermediğini söyledi.

Sözcü, İran`a yapılan bu cömert teklife olumlu yanıt verilmemesinin, müttefiklere daha fazla önlem almalarından başka seçenek bırakmadığını belirtti.

Bu arada Uluslararası atom Enerjisi Kurumundan (UAEK) üst düzey bir yetkilinin, yarın İran`ı ziyaret edeceği bildirildi.

UAEK sözcüsü Marc Vidricaire yaptığı açıklamada, Genel Müdür Yardımcısı Olli Heinonen`in, İranlı yetkililerle görüşmek üzere yarın bu ülkeye gideceğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya, İran`a, nükleer faaliyetlerini askıya alması karşılığında BM`nin yeni yaptırım talebinden vazgeçmesini teklif etmişti. İran, bu teklife verdiği yanıtı dün 5 1`i temsil eden AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana`ya bir mektupla ulaştırmıştı. Batılı yetkililer, mektupta somut yanıt bulunmadığını belirtmiş, Amerikalı yetkililer de bu yanıtın kabul edilemez olduğunu bildirmişti.

Tahran`ın mektupta, "teklife en kısa zamanda `açık yanıt` vermeye hazır olduğunu, ancak eş zamanlı olarak karşı taraftan da sorularına `açık yanıt` beklediğini" ifade ettiği bildirilmişti.

FRANSA: İRAN`IN YANITI YETERSİZ

Fransa, nükleer faaliyetlerinin durdurulmasına karşılık daha fazla BM yaptırımı uygulanmaması yönündeki uluslararası teklife İran`ın verdiği yanıtı yetersiz buldu.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Romain Nadal, Paris`te yaptığı açıklamada, İran`ın yanıtının, bu ülkenin nükleer programını donduracağını kabul edip etmediği sorusuna hiçbir açıklık getirmediğini söyledi.

Sözcü, İran`ın yeniden net bir yanıt vermeme yolunu seçmesinin üzücü olduğunu da belirtti. Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.