Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8798
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ABD İRAN HAREKATINI BAŞLATIYOR MU?
ABD İran`a yaptırımları ağırlaştırmaktan başka çarelerinin kalmadığını açıkladı.

ABD, İran`ın nükleer programı ile ilgili dün 6 ülkeye verdiği cevabın oyalama taktiğinden başka bir anlama gelmediğini ve büyük ülkeler olarak İran`a uygulanan yaptırımların ağırlaştırılmasından başka çarelerinin kalmadığını açıkladı. 

ABD: iRAN`A KARŞI CEZALANDIRICI ÖNLEM ALINMALI

Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, Air Force One uçağında yaptığı açıklamada, Batılı güçlerin, İran`a karşı cezalandırıcı olacak şekilde başka önlemler alması gerektiğini, çünkü Tahran`ın, nükleer faaliyetlerinin dondurulması yönündeki uluslararası teklife somut yanıt vermediğini söyledi.

Sözcü, İran`a yapılan bu cömert teklife olumlu yanıt verilmemesinin, müttefiklere daha fazla önlem almalarından başka seçenek bırakmadığını belirtti.

Bu arada Uluslararası atom Enerjisi Kurumundan (UAEK) üst düzey bir yetkilinin, yarın İran`ı ziyaret edeceği bildirildi.

UAEK sözcüsü Marc Vidricaire yaptığı açıklamada, Genel Müdür Yardımcısı Olli Heinonen`in, İranlı yetkililerle görüşmek üzere yarın bu ülkeye gideceğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya, İran`a, nükleer faaliyetlerini askıya alması karşılığında BM`nin yeni yaptırım talebinden vazgeçmesini teklif etmişti. İran, bu teklife verdiği yanıtı dün 5 1`i temsil eden AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana`ya bir mektupla ulaştırmıştı. Batılı yetkililer, mektupta somut yanıt bulunmadığını belirtmiş, Amerikalı yetkililer de bu yanıtın kabul edilemez olduğunu bildirmişti.

Tahran`ın mektupta, "teklife en kısa zamanda `açık yanıt` vermeye hazır olduğunu, ancak eş zamanlı olarak karşı taraftan da sorularına `açık yanıt` beklediğini" ifade ettiği bildirilmişti.

FRANSA: İRAN`IN YANITI YETERSİZ

Fransa, nükleer faaliyetlerinin durdurulmasına karşılık daha fazla BM yaptırımı uygulanmaması yönündeki uluslararası teklife İran`ın verdiği yanıtı yetersiz buldu.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Romain Nadal, Paris`te yaptığı açıklamada, İran`ın yanıtının, bu ülkenin nükleer programını donduracağını kabul edip etmediği sorusuna hiçbir açıklık getirmediğini söyledi.

Sözcü, İran`ın yeniden net bir yanıt vermeme yolunu seçmesinin üzücü olduğunu da belirtti. Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.