Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1833
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10295
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2055 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
AHISKA TÜRKLERİ UNUTULMAMALI

Sn. Dr. Reşat Doğru’nun 22.01.13 tarihinde TBMM Genel Kurul Çalışmasında gündem dışı yapmış olduğu konuşma metni.

AHISKA TÜRKLERİ UNUTULMAMALI

SAHİP ÇIKILMALIDIR

 

                Ahıska Gürcistan’ın güney batısında, Ardahan ilimize yakın dağlık bir bölgedir. Burada yaşayan Türklere mesket, Ahıska Türkleri denilmektedir.  1826 Osmanlı - Rus savaşlarından sonra Türklerin hâkimiyetinden Ruslara geçmiştir. Ahıska Türkünün bitmeyen çilesi bu tarihten itibaren başlamıştır. Ruslar asimilasyon politikasıyla, bu bölgeye 100 binden fazla başka gurupları yerleştirmiştir.

          Ancak ikinci dünya harbinde, zalim Stalin binlerce Ahıska Türkünü zorla savaş bölgelerine göndermiştir.  13 Kasım 1944 de, de bütün Ahıska Türkleri zorla trenlere bindirilip Sovyet Rusya’nın çeşitli yerlerine dağıtıldı. 1,5 ay süren bu zorlu yolculukta açlıktan, soğuktan, hastalıktan 17 bini, çocuk olmak üzere 30 binden fazla insan vefat etmiştir.

          Bu insanlar Orta Asya’nın zor şartlarına hiçbir zaman alışamadılar. Çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Vatan özlemi ile yanıp tutuşuyorlar. Stalin’in ölümünden sonra, Ahıska bölgesinde sıkıyönetim kalkmasına rağmen, dönüşlerine izin verilmedi. Ellerinden alınan mal ve mülkleri geri verilmedi.

          Ayrıca topraklarına da Ermeniler yerleşti. Ancak her türlü olumsuz şartlara rağmen Ahıska Türkleri topraklarına geri dönmek istiyorlar. Mart 1999 tarihinde Gürcistan Avrupa Konseyine kabulünde, Ahıska Türklerinin, vatanlarına, geriye dönmesi için, teminat vermiştir. Bu çok önemli bir gelişmedir. Ancak Ahıska Türkünün geriye dönüşleri ile ilgili aldığı karar maalesef uygulanmamaktadır.

          Ermeniler geriye dönüşün olmaması için her türlü baskıyı Gürcistan’a yapmaktadır. Vatanlarına dönemiyor bu insanlar.  

          Ahıska Türklerinin insan hakkı ihlalleri dünyanın her tarafında devam ediyor. Halen Rusya’nın birçok yerinde yaşayan bu insanlar içinde kimliksiz olarak yaşayanlar vardır. 2004 yılında ki Amerika’ya göç ikinci bir travma olarak zihinlerdedir. Bir tane Ermeni’nin burnu kanasa dünya ayağa kalkıyor. Ancak konu Türkler olunca, insani değerlerin hepsi unutuluyor, yok sayılıyor. Bizde Türkiye Türkleri olarak aynısını mı yapalım.

Türkiye’ye çeşitli göç yollar ile, 40 binden fazla Ahıska Türkleri gelmiştir. Bu insanların oturma izni, çalışma izni ve vatandaşlık sorunları vardır. Emeklilik haklarına sahip olmak istiyorlar. Ayrıca önemli bir sorun da diploma denkliği ile ilgilidir. Bu insanlar bizim kardeşlerimizdir. Onlara yardım etmek bizim borcumuzdur.

 

          Ahıska bölgesine gitmek isteyenleri destekleyelim. Çifte vatandaşlık verelim. Orada toprak, ev alıp bu insanlara verelim. Yaşam şartlarını kolaylaştıralım. Kırım Türklerine yapılan desteklerin benzerinin bu insanlara yapalım. Ancak bunların hiçbirisi maalesef AKP iktidarınca yapılmıyor. Müteaddit defalar gündeme getirmemize rağmen sonuç alınamadı. Ancak bu doğru değildir. Türk Milleti kendisine yapılanları hiçbir zaman unutmayacaktır.

          Ahıskalı Türkler bizim şeref meselemiz ve tarihi hatıralarımızın sabırlı yıldızlarıdır. Onlar anlamak için yürekli olmak gereklidir.

          Figüran aktörlerin ağlama moduna sokulması ve sahte gözyaşları bu konuyu çözüyoruz manasına gelmez. Sen Ahıskalı kardeşim merak etme ve anla üzülme. Bu millet ki yedi düveli dize getirmiş bir millettir.

          Sen herkesi yetkili ve etkili zannetme. Kendinden menkul insanlar bir şey yapamaz. Çünkü at sahibine göre kişner.

          Attan düşenler bozkırların hüznünü asla bilemez. Sonuçta sabır ile koruk helva olur.

          Daha ne kadar, bu suçsuz insanlar gözyaşı dökecektir. Bu mahzun, garip insanların dertlerini, acılarını dindirelim. İnsanımıza yapılan her türlü haksızlığı, yanlışı, hainliği her yerde haykırıp protesto edelim. Unutmayalım ki Ahıska’da ve Hocalı ’da Türk dünyasının ortak sorunudur.

 

                                                                      Dr. Reşat DOĞRU

                                                                      Tokat MilletvekiliPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.