Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10526
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2051 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
AKP`nin KİTABI ‘Winning Turkey’

AKP`nin KİTABI ‘Winning Turkey’

 

 

Sakın şu yanılgıya düşmeyin.

ABD’de kürsü sahibi olmak ve Türkiye’de etkili popüler biri olmak için böyle çok zeki,deha falan olmanız gerekmiyor.

Ama Türk Halkına "deha, süper" olarak zaten sunulursunuz.

Sadece köpek gibi ABD’nin çıkarlarını savunur olacaksınız, ruhunuzu Türk düşmanlığı yakıp kavuracak.(geçmişinizde dedelerden falan vatana ihanet etmiş varsa sizden kıralı yok) Birkaç ABD ajanıyla da görüşmede bunu dile getireceksiniz. Adamlar bakacak bu “herif ve ya kadın bizim işimize yarar” derse sizi kullanacak. Kullanırken bir sürede yaşayacaksınız.Hatta size bir koca yada kadın da ayarlarlar evlenir barklanır onlardan olduğunuzada inanırsınız.

Ama sonra bir paçavra gibi sizi bir yere atacaklar.

“Ne yaşadıysam kar” değip yalanmaya devam edeceksin.

Soysuz, milletsiz, suratına tükürüleceğini bile bile bu yalancılığına, sahte gülüşlerine devam edeceksin.

Böyle bir karaktere sahipsen hiç durma ABD’ye at kapağı . Adamlar yana yana böylelerini arıyor.


Obama’nın ‘Avrupa-Avrasya Direktörü Philip Gordon tarafından 2008’de yazılan ‘Winning Turkey’ adlı kitap AKP hükümetinin yol haritasını çiziyor. Herşey önceden planlandığı gibi gerçekleşiyor.

İşte Hükümetin ‘El Kitabı’

AVRUPA AJANSI (AVA) ÖZEL
Mahir TAN – LONDRA

Amerika daki ünlü think-thank lardan ‘Brookings İnstitution’ yöneticilerinden Philip H. Gordon tarafından yazılan ‘Winning Turkey’ (Türkiye’yi Kazanmak) adlı kitabın en hayati konularda Türk dışişleri politikalarını yönlerdiği ortaya çıktı. Mayıs 2009’da ABD Başkanı Barak Obama tarafından ‘Avrupa ve Avrasya işleri Devlet bakanı yardımcısı’ olarak atanan Philip H. Gordon, Türkiye konusunda başkan Obama’nın en yetkili yardımcısı oldu. Philip Gordon’un aynı think-thank kuruluşunda çalışan neoliberal Türk yardımcısı Ömer Taşpınar ile ortak imzası bulunan kitap Türk dış politikasının nasıl yönlendirildiğini açıklayıcı bir belge oldu. 2008 yılında piyasaya çıkan ‘Türkiye’yi Kazanmak’ kitabı, Ermeni meselesi, Kuzey Irak ilişkileri gibi temel konularda Türkiye Dış Politikasını yönlendirmekten başka ‘askeri darbe girişimleri’ konusundaki ‘uyarı ve açıklamalarıyla Ergenekon savcılarına da rehberlik ediyor.

Büyük Fırsat (Grand Bargain)

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptığı ‘Kürt açılımı’ konusundaki ‘Büyük Fırsat’ ifadesinin bile ‘Grand Bargain’olarak isim babalığını yapan Philip Gordon, yakında Türk dış politikasında ‘beklenen’ gelişmeleri de bildiriyor.

Fırsat Kuzey Irak’ta 15 milyar dolarlık kontrat mı’ ?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Mayıs ayında yapılan bir açıklamada Kürt meselesinde çıkan bir ‘Büyük Fırsat’tan söz edilerek, değerlendirilmesi istendi. Oysa, Gül yeni bir şey söylemiyordu. ‘Büyük fırsat’, Hükümetin izleyeceği rotayı daha 2008 yılında belirleyen ‘Winning Turkey’ kitabında, ‘Grand bargain’ adıyla düzenlenmişti. ‘Büyük Fırsat’ ya da orijinal adıyla ‘Grand Bargain’, Türkiye’ye Kuzey Irak federasyonunu Kerkük başkentli olarak onaylattırmak karşılığında, Kuzey Irak’ta 15 Milyar dolarlık kontrat vermek,Yumurtalık tan Kerkük petrolü ihracını sağlamakve PKK’yı Kuzey Irak’tan uzaklaştırmayı içeren bir paket anlaşma. Philip Gordon, bu anlaşmanın yürümesi konusunda ‘ABD’nin “tek sponsor” olarak rol üstleneceğini de garanti ediyor. Aynı kitabın ortak yazarlarından olduğu belirtilen Ömer Taşpınar’da kitabın yayınlamasını izleyen aylarda Türkiye’de faaliyete geçerek, Milliyet gazetesinde Derya Sazak ile yaptığı bir röportajda ‘Kuzey Irak ile anlaşmanın Türkiye’ye yapacağı katkıları anlatırken, ‘Kuzey Irak’ta federal bir kürt devletinin kurulmasının kesin olduğunu ancak Kürtler arasında Başkentin Kerkük ya da Erbil olması konusunda tartışma
yaşandığını fakat Kerkük’ün ağır bastığını’ belirtiyordu.

‘Cumhurbaşkanı üstü kapalı ‘soykırım’ mektubu yayınlayacak mı’ ?

ABD Başkanı Obama’nın Türkiye gelişini izleyen günlerde hızlanan Ermenistan’a kapı açma ve Ermenistan ile resmi ilişkiler kurma girişimi de, Philip Gordon tarafından 2008 yılında aynıyla belirtiliyordu. Sözde‘Ermeni Soykırımı’nı Kabulunun ‘Türkiye için çok zor olduğunu ve bu konudaki baskıların Türk milliyetçiliğini körüklediğini’ belirten Obama’nın Devlet bakan yardımcısı, bu yolda bazı hazırlık adımları atılmasını istiyor. Bunlar Ermenistana kapı açılması, resmi ilişkiler kurulması ve bunun karşılığında ‘Ermenistan’ın Karabağ sorununun çözümünde “gerçek bir kararlıklık’göstereceğini açıklaması’ teklif ediliyor. Geçtiğimiz ay içinde Obama ziyaretinin hemen ardından faaliyete geçen Türkiye Hükümeti görüşmelere başladı. Ancak “Ermenistan’ın Karabağ konusunda söz vermesi karşılığında’ işleyeceği sanılan Plan, Azerbeycan Başkanı Aliyev’in Türkiye ye karşı sert ve kararlı tutumu ve Rusya yı devreye sokması üzerine işlemedi.
Erdoğan yerine Gül muhatap

‘Winning Turkey’ kitabının yazarı Gordon; Sözde ‘Ermeni Soykırımı’ meselesinde taviz vermenin AKP yöneticileri için zorluğunu değerledirdikten sonra doğrudan doğruya Cumhurbaşkanlığını muhatap alarak bir teklifte bulunuyor;‘ Ermeni trajedisini anmak için Cumhurbaşkanlığı tarafından yazılacak bir ‘sempati mektubu’ Ankara ve Yerevan İlişkilerini düzeltmek için bir başlangıç olur. Bu mektupta 1. Dünya savaşında ölen Türk ve Ermeniler için duyulan acılar belirtilir. Türk Hükümeti’de 1.Dünya Savaşında işlenen vahşet ve bu dönem için duyulan pişmanlık (regret) duygularını dile getirir. Bu dönemde ölenler için bir anıt yapılmasına yardımcı olur. Bu dönemde ABD, iyi niyetini gösteren Türkiye’nin arkasında duracaktır’. Başkan Obama’nın, Devlet Bakanı Yardımcısı, bunları istedikten sonra şu notu düşüyor kitabında; ‘Bunlar herkesi tatmin etmeye yetmeyecektir. Ancak, Türkiye nin geçmişini kabul etmesine kadar olan hassasiyet ortamında bir yol alınmasına yardımcı olacaktır. Üstelik bunun yanında Ermenistan’ın da Türkiye’ye yardımcı olmak için bu açıklamalardan sonra, bir toprak talebi ve tazminat istemi olmayacağını açıklaması gerekmektedir’
“‘Ergenekon’ senin başının altından mı çıktı ?”

Philip Gordon tarafından yazılan ‘Winning Turkey’ kitabının ‘introduction’ bölümü herşeyden daha ilginç bir bölüm. Şöyle başlıyor; ‘Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanı seçimi öncesi 2012 yılında, şöyle bir karabasan senaryosu düşünün; “ Türk ordusu bir darbe yaparak gizli islamcı bir ajenda takip ettiğini düşündüğü ve Türkiye’nin ulusal çıkarlarını peşkeş çektiğine inandığı,‘islamist eğilimli hükümeti’ deviriyor. ABD ve AB’den gelecek ambargolara karşı bağımsız bir politika izleyeceğini açıklıyor. AB üyeliği talebini geri çekiyor, NATO anlaşmalarını askıya alıyor ve ABD’nin askeri üsleri kullanmasını yasaklıyor. Rusya,Çin ve İran ile daha yakın ilişkiler kurarak Kuzey Irak’a asker yolluyor.’ Bu kabus senaryoyu yazan ABD Bakan Yardımcısı soruyor;
“Nasıl olurda ABD, bunun olmasına izin verir ? Siz ABD başkanı olsaydınız böyle bir felaketi önlemek için
Ne yapardınız ?”
Yazarımız devamla; “Şüphesiz böyle bir olay 2012 yılında olmayabilir. Ancak, bunun bir olasılık olduğunu görmeyen ve bu tehlikeyi yok sayan ve gerekli tedbirleri almayan herkes, yeterli dikkati göstermiyor demektir” ABD Devlet Bakan yardımcısı Philip Gordon anlaşıldığı kadarıyla bu ‘kabus senaryosu’ nun gerçek olmaması için ‘gerekli tedbirleri alıyor’ .Çok muhtemeldir ki Orduyu hedef alan Ergenekon soruşturması, Genel Kurmay Başkanı’nı bile dinleyen’telekulak’ ve ABD’deki bir think-thank tarafından Nokta dergisine gönderilen Deniz kuvvetleri Komutanı Özden Örnek tarafından tutulduğu ileri sürülen günlük, bu tedbirlerden bazılarıdır. ABD’nin Türkiye’ninde bağlı olduğu Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Devlet Bakanı yardımcısı Gordon, Eski Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök’ü öve öve bitiremiyor. ‘Kıbrıs meselesi yüzünden 2004 yılında Genel Kurmay da üst düzey paşalar tarafından hazırlanan bir darbe güçlükle önlendi. AKP , o dönemde Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök olduğu için son derece şanslıydı.’ Yazar, sürekli olarak 2002-2004 yılları arasında görevde olan kuvvet komutanlarını ve Güvenlik Konseyi Genel sekreteri ni ‘yaptığı açıklamalara’ atıf yaparak açıkça ihbar ediyor savcılara. 2007 yılında yazılan kitap, Ergenekon tutuklamalarına ışık tutuyor. Kitaptaki ‘ kabus senaryo’ için verilen tarih 2012 Cumhurbaşkanlığı seçimi önceleridir. 2012 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin bitiş ve anlaşıldığı kadarıyla Tayyip Erdoğan için adaylık tarihidir. Aynı zamanda yeni parlamento seçimlerinin tarihidir. ABD Devlet Bakanı Yardımcısının ‘Winning Turkey’ kitabından anlaşılan, Ergenekon tutuklamalarının o tarihe kadar sürdürüleceğidir.

Türkiye`de iki ay önce çıkan "Türkiye`yi Kazanmak" (Timaş Y.) kitabını okuyanlar, şifreleri kolay çözdüler. Obama`nın vereceği her mesaj, bu kitapta yazılıydı. Kitabın yazarlarından Ömer Taşpınar ABD`de Brookings Enstitüsü Türkiye Programı Direktörü, diğer yazarı ise Philip H. Gordon ise aynı enstitüde dış politika uzmanı...

Milliyet`ten Can Dündar kitabı şöyle analiz ediyor:

Kitap, "Türkiye neden ABD`ye düşman oldu?" sorusuyla başlıyor. İlk cevap şu:
"Ortak düşman Sovyetler çöktü de ondan..."
Taşpınar`a göre çöküntünün ardından, iki mesele çıktı:
1) Kürt meselesi: Son 20 yılda herkes Batı`nın bir Kürt devleti kurmak istediğine ve PKK`ya destek verdiğine inandı.

2) Ilımlı İslam projesi: ABD`nin laik cumhuriyete karşı AKP`yi destekleyerek bir ılımlı İslam modeli yaratmak istediği inancı, Kemalist çevrede ABD düşmanlığını artırdı.
"Milliyetçi dalga öyle yükseldi ki, Amerika için Türkiye`yi kazanmak zorlaştı."

Taşpınar ve Gordon`ın çözüm için 5 ana adım önerdiğini söylüyor.

1) Türkiye ile Kürtler arasında bir "büyük pazarlık"ın teşviki...
2) Türkiye`de liberalizm ve demokrasiye Batı desteği...
3) AB ve Türkiye tarafından Türkiye`nin nihai üyeliğinin desteklenmesi taahhüdünün yenilenmesi...
4) Ermenistan ile tarihsel bir uzlaşının teşviki...
5) Kıbrıs`ta siyasi çözüm için destek...

Yeni dönemde Washington`un Türkiye stratejisinin dayanacağı sütunlar bunlar...

Kitapta şu ifadelere de yer veriliyor:"Türkiye ile Iraklı Kürtler arasında iki tarafa da faydalı bir büyük pazarlık teşvik edilirken Kürt liderlere bağımsızlık talebi ya da teröre müsamahanın Amerikan desteğine mal olacağı açıkça ifade edilmelidir."

Güven eksikliği için ise ilginç öneri var:

"Washington`un PKK liderlerini öldürmek veya tutuklamak yönündeki çabaları ve Avrupalılara PKK`nın finansmanını çökertmek yönünde baskı yapması..."
.

Taşpınar`ın kitabın Türkçe baskısına yazdığı önsöze göre, "AKP, Gazze ve Davos sonrasında İslam dünyasında yeni bir liderlik rolüne sahip oldu. Bu, Washington için hem ciddi sorun, hem de bir fırsat... ABD bu yeni duruma saygı duyarak, İslam dünyasında kendi imajını düzeltmeye çalışabilir."&&&&&&&&


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.