Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8802
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ALİ UZUNIRMAK:MİLLİ TAKIM TEKNİK DİREKTÖRÜ TÜRK OLSUN

ALİ UZUNIRMAK : MİLLİ TAKIM TEKNİK DİREKTÖRÜ TÜRK OLSUN

 

 Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Milli Takım Teknik Direktörü’nün, Türk Teknik Direktörler arasından seçilmesini istedi.

 

Uzunırmak, “Ben ve milletimizin belli bir bölümünden gelen teveccühle, millî takım teknik direktörünün yerli olmasını teklif ediyorum. Bu sadece milliyetçi bir duygu değildir; 8-10 milyon Euro’ya varan kaynaklarımızın verimli, etkin kullanılmasına vesile olacaktır” dedi.

 

Uzunırmak’ın, TBMM Genel Kurulu’nda 2 Şubat 2010’da yaptığı konuşma şöyle:

---------------------------------------------------------------

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı

23. Dönem 4. Yasama Yılı 55. Birleşim 2 Şubat 2010 Salı

BİRİNCİ OTURUM Açılma Saati: 15.05

BAŞKAN: Başkan Vekili Şükran Güldal MUMCU

BAŞKAN - Toplantı yeter sayısı vardır. Görüşmelere başlıyoruz.

Gündeme geçmeden önce üç sayın milletvekiline gündem dışı söz vereceğim.

Gündem dışı üçüncü söz Türkiye Futbol Federasyonu ve millî takımlar antrenörlüğü hakkında söz isteyen Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak`a aittir.

Buyurun Sayın Uzunırmak.

ALİ UZUNIRMAK (Aydın) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

 

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Türkiye Futbol Federasyonu ve millî takımlar teknik direktörümüzün yerli antrenörlerimizden olmasıyla ilgili gündem dışı söz aldım, hepinizi saygılarımla selamlıyorum.

 

Konuya girmeden önce bir şeyi vuzuha kavuşturmak istiyorum: Değerli milletvekilleri, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde Milletvekilimiz Sayın Mevlüt Çavuşoğlu`nun Başkan seçilmesinden

 

2

--------------------------------------------------------------------------------

 

dolayı kendilerini tebrik ediyorum ve inşallah Türkiye`miz ve kendisi adına iyi bir imaj bırakarak Türkiye`ye hizmetler edeceğini ümit ediyorum. Ama bugün grup toplantısında Sayın Başbakanımızın değindiği bir konuya açıklık getirmek istiyorum: Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Demokratlar Grubunda Milliyetçi Hareket Partisinin 4 milletvekilinin verdiği oyların çokluğu ile aday gösterilmiştir ve seçimlerde de Milliyetçi Hareket Partisinin milletvekilleri oy kullanmışlardır. Dolayısıyla Sayın Başbakanın böyle bir başarıyı sadece AKP`ninmiş gibi diğerlerini suçlayarak göstermesi, daha sonraki yapılacak iş birliklerine acaba ne derecede katkıda bulunur diye hayıflanıyorum ve dolayısıyla bir milliyetçi partinin, Milliyetçi Hareket Partisinin bir Türk parlamenterin Avrupa Konseyi Meclis Başkanı seçilmesine karşı durması mümkün değildir, katkıda bulunmaması da mümkün değildir. Dolayısıyla bu başarı Türkiye`nin başarısıdır, Türk parlamenterlerinin başarısıdır. Hepsini tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum.

 

Değerli milletvekilleri, Avrupa Konseyinde bu gelişmeler olurken aynı zamanda futbol dünyanın dördüncü büyük sektörü olmuş ve yayın hakkını da Digitürk olarak adlandırdığımız yerleşik firmamız almıştır ve 320 milyon dolar civarında bir kaynak meydana getirmiştir federasyona. Dolayısıyla bu kaynağı da etkin, verimli ve yerinde kullanması gerekmektedir.

 

Dolayısıyla ülkemizin gelişme dönemlerinde bilim dünyasından, sanat dünyasından, askerimizden birtakım sektörlerimize varıncaya kadar gelişmiş ülkelerden eğitimcilerin geldiği bir gerçektir. Futbolda da zaman zaman gelmiştir ama bugün geldiğimiz noktada artık Türkiye`mizde yerli hocalarımız, yerli teknik direktörlerimiz gelişmiştir ve nitekim Avrupa`da Galatasarayımızın aldığı kupada, Türk millî takımının Kore`de, dünyada dereceye girmesi, Türk millî antrenörlerinin sayesinde ve onların yönetiminde gerçekleşmiştir. Dolayısıyla bizim yerli teknik adamlarımıza klasman atlatmamız, spor dünyasında Türkiye`mizin sporcusundan, masöründen, seyircisinden, teknik adamından, yöneticisinden bütün katmanlarına varıncaya kadar klasman atlamamızla mümkündür. Bu, önce bir mantık klasman atlamasıyla da mümkündür. Dolayısıyla, yetişmiş hocalarımız, sürdürülebilir başarıyı maalesef süper lig takımlarımızda mümkün kılamamaktadırlar. Onların başarısızlığı değildir bu. Çünkü lig uzun bir maratondur. Bu uzun maratonda ancak ekonomik olarak, "dört büyükler" dediğimiz kulüpler, kadrolarında yabancı ve yetişmiş, daha güçlü sporcular bulundurdukları için… Dikkat ederseniz, yerli hocaların çalıştığı kulüplerde lig sonuna doğru sarı kartların birleşmesinden cezalılar, sakatlıklar, yorgunluklar gibi ve kulüplerin ekonomik yetersizliklerinden dolayı lig sonuna doğru, yerli hocalarımızın çalıştırdığı Anadolu kulüplerinde kopmalar meydana gelmektedir yarıştan. Dolayısıyla bu onların başarısızlığı değildir aslında.

 

Bugün Türkiye`mizde Kayseri, Bursa, Antep, Eskişehir gibi, İstanbul Büyükşehir gibi, Kasımpaşa gibi birçok takımımızın başarılı yerli teknik direktörleri vardır. Bu insanları biz her alanda -sporcumuzdan, teknik adamımızdan, spor muhabirimizden seyircimize, yöneticimize varıncaya kadar- uluslararası sahneye çıkarmalıyız ki onlar uluslararası rekabet edebilir güce ulaşmalılar. Eğer Galatasarayın başarıları Fatih Terim`le olmasaydı, Fatih Terim Avrupa`ya transfer yapabilir miydi kendisini teknik direktör olarak? Eğer millî takımın başında Şenol Güneş Kore`de başarı kazanmasaydı, Şenol Güneş uluslararası bir antrenör olarak yurt dışına gidebilir miydi? Eğer millî futbolcularımız o başarıları kazanırken -işte, Tuncaylar, Emreler, başkaları- o arenada, o sahnede, uluslararası sahnede olmasaydı, uluslararası transfer yapabilirler miydi? Hayır, yapamazlardı.

 

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

 

BAŞKAN - Lütfen sözlerinizi tamamlayınız.

 

Buyurun.

 

ALİ UZUNIRMAK (Devamla) - Bitiriyorum Sayın Başkanım.

 

Dolayısıyla biz artık yetişmiş unsurlarımızla kendi potansiyelimizi, kendi öz kaynaklarımızı uluslararası pazarlara, sahneye sunabilir durumda olmalıyız.

 

MİLLİ TAKIM TEKNİK DİREKTÖRÜ TÜRK OLSUN

 

Gecikme olmuştur, 7 Şubat`ta kuralar çekilecektir. 7 Şubat`ta kuralar çekildiğinde millî takımların teknik direktörleri o kuraların çekildiği yerde olup, aynı gruba düşen hocaların birbirleriyle maç günlerini kararlaştırması olacaktır. O zaman, bir an önce millî takım teknik direktörü belirlenmelidir ve dolayısıyla millî takım seçiciliği daha şimdiden… Eğer başına yabancı gelirse kimi seçeceği, nasıl tercihlerde bulunacağı, ne yapacağı… Aynı zamanda 8-10 milyon eurolara varan birtakım kaynakların âdeta yabancılara peşkeş çekilmesi, imkân sunulması gibi olacaktır.

Ben ve milletimizin belli bir bölümünden gelen teveccühle, millî takım teknik direktörünün yerli olmasını teklif ediyorum. Bu sadece milliyetçi bir duygu değildir; kaynaklarımızın verimli, etkin kullanılmasına vesile olacaktır.

 

Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

 

BAŞKAN - Teşekkür ediyoruz Sayın UzunırmakPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.