Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ALMANYA`DA FEDERAL MECLİS`DE TÜRK HEYETİNE HAKARET EDİLDİ

Federal Meclis`de Türk heyetine hakaret

Almanya`ya 8 Türk`ün öldürüldüğü Neonazi cinayetlerini araştırmaya gelen Türk parlamenter heyetine Almanya Federal Meclisi`nde hakaret edildi. Irkçı cinayetlerin görüşüldüğü toplantıda Türkiye`deki Hıristiyan azınlıklara kötü muamele uygulandığı iddia edildi

Federal Meclis`teki görüşmeye TBMM üyeleri Tunca Toskay, Çiğdem Münevver Ökten, Şafak Pavey ve Nazmi Gür ile Türkiye`nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Gürsel Dönmez de katıldı.

Geçtiğimiz günlerde Neonazi cinayetlerini araştırmak üzere Almanya`ya gelen Türk heyetine federal meclisinde saygısızlık yapıldı. Türk heyeti mecliste Meclis Başkan Yardımcısı Wollfgana Thierse ile Neonazi cinayetlerini görüşürken, toplantının sonuna doğru başkan yardımcısı ve bazı Alman milletvekilleri, Türkiye`deki Hristiyanlara kötü muamele uygulandığı yönünde çıkışta bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın konuşmalarının Alman kamuoyunu tahrik ettiğini öne süren Thierse ayrıca, Türkiye`de tutuklu milletvekillerinin salıverilmesi talebinde de bulundu.

Durum karşısında büyük rahatsızlık duyan heyet ve Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, bu duruma tepki gösterdi. Karslıoğlu, duruma müdahale ederek, konunu ırkçı cinayetler olduğunu, diğer konuların ise başka bir ortamda konuşulabileceğini söyledi. Buna sinirlenen Thierse ise ellerini masaya vurarak toplantıyı bitirdi ve odadan hışımla ayrıldı.

 

Görüşmeden sonra açıklama yapan Ökten, Berlin`e geliş amaçlarının, 2000-2008 yılları arasında Thüringen eyaletinde yaşayan, ancak başka eyaletlerde de yeraltında faaliyet gösteren bir terör hücresinin 8 Türk, 1 Yunan ve 1 Alman polisi öldürmesi üzerine kurulan araştırma komisyonlarında neler yapıldığıyla ilgili bilgi almak olduğunu söyledi.

Komisyonların kurulmasının ve Almanya Başbakanı Angela Merkel`in maktullerin ailelerinden özür dilemesinin kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Ökten, bu konuda adaletin tecelli etmesi gerektiğini kaydetti.

Araştırma komisyonlarının bu noktadan sonra adil bir şekilde araştırma yapacağını belirten Ökten, "O süreçte 2000 ile 2008 yılları arasında 8 vatandaşımızın katledilmesi sonucunda polis teşkilatının bu işi küçümseyerek, dönerci cinayetlerine, mafya hesaplaşmasına indirerek, hatta ve hatta daha da onur kırıcı daha da haysiyeti yok edici olacak bir aile içi çekişmeye götürmesi, onların yüksek ihmallerinin neticesi. Önemli olan, bu noktada adaletin doğru tecelli edeceğine olan inancımızla buraya geldik" diye konuştu.

Ökten, daha önce Thüringen eyaletinde de cinayetlerle ilgili temaslarda bulunduklarını kaydetti.

ha-ber.comPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.