Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1812
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8390
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 753
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ALMANYA`DA TERSİNE GÖÇ TELAŞI

Almanya`da tersine göç telaşı

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkan Vekili Nihat Sorgeç, Almanya`da doğup büyüyen ve iyi eğitim gören Türklerin, Almanya`dan ayrıldıklarını ifade ederek, ``Almanya bundan endişe duyuyor. On binlerce Türk akademisyenin Almanya`dan Türkiye`ye kaçışları, yetkililer tarafından endişeyle izleniyor. Almanya`da bir kişinin üniversite eğitim maliyeti 200 bin Eurodur. Büyük masraflar harcayarak yetiştirdiği kişilerin tekrar Türkiye`ye dönmemesi için Alman yetkililer çare arıyor`` dedi.

Sorgeç, yaptığı açıklamada, son zamanlarda Almanya`dan Türkiye`ye yoğun şekilde yaşanan Türk göçünü engellemek amacıyla 6 yıl önce Almanya`da Uyum Bakanlığı kurulduğunu anımsatarak, bu bakanlığın uyumu gerçekleştirmeyle ilgili çalışmalar yaptığını belirtti.

Türkiye`de faaliyette bulunan 4 bin 600 Alman şirketinde 100 bin kişinin çalıştığını anlatan Sorgeç, ``Türkiye`de faaliyet gösteren ünlü firmaların menajerlerine bakın Almanya`da müthiş eğitim gören Türklerin olduğunu görürsünüz`` diye konuştu.

Almanya`dan Türkiye`ye Türk göçünü engellemek amacıyla 6 yıl önce Almanya`da Uyum Bakanlığı kurulduğunu anlatan Sorgeç, şöyle konuştu:

``Uyumu nasıl gerçekleştirebiliriz çalışmaları yapılıyor. En üst derecede. Şu anda daha iyi daha güzel kucak açma istekleri var. Almanya`da doğup büyüyen ve iyi eğitim gören Türkler, Almanya`dan ayrılmak istiyor. Almanya bundan endişe duyuyor. On binlerce Türk akademisyenin Almanya`dan Türkiye`ye kaçışları, yetkililer tarafından endişeyle izleniyor. Almanya`da bir kişinin üniversite eğitim maliyeti 200 bin Eurodur. Büyük masraflar harcayarak yetiştirdiği kişilerin tekrar Türkiye`ye dönmemesi için Alman yetkililer çare arıyor. Öte yandan hala 50 yıl önce gelen göçün uyumsuzluk sorunları var. 40 yıldır orada yaşayıp 3 kelime Almanca bilmeyen vatandaşlarımız var maalesef. Türkiye`de yaşayan kişiler, Almanya`da yaşayan Türklerden daha Avrupalı. Yani sizler, son 50 yılda muhteşem bir yol katettiniz, bizler Almanya`da yaşayan Türkler, olduğumuz yerde saydık, gelişemedik. Almanya`da Türkler, kendi köylerini kurdular, bir arada yaşadılar, dışa açılmadılar. İki taraf da bizimle ilgilenmedi. Bizler, iki taraf arasında sıkıştı. Türkiye`ye milyarlarca lira para getirdik altın yumurtlayan tavuk olarak, Almanya`da iş gücü olduk ama iki taraf için de insan olarak görülmedik.``

``BİZE, `TÜRK KÖKENLİ ALMANLAR` DENİLMELİ``

Almanya`da yaşayan Türklere Almanya`da yaşayan ``Türk kökenli Almanlar`` denilmesi gerektiğini ifade eden Sorgeç, ``Bizler ne kadar çabuk uyum sağlayıp, kendimizi kabul ettirirsek Türkiye`yi ve Türkleri, daha iyi temsil edebiliriz`` diye konuştu.

Türkiye`den Almanya`ya ilk olarak 1961 yılında işçi göçü olarak başlayan göçün 50 yıl sonra donanımlı elemanlar için gerçekleşeceğini ifade eden Sorgeç, ``Ancak, Almanya`da teknik dallarda, özel sektörde, hizmet sektöründe eleman sıkıntısı yaşanıyor. Yani hasta ve yaşlı bakıcı, teknisyen, tıbbi sekreter gibi ara mesleklerde çalışacak işçilere ihtiyaç var. Yani Türkiye`deki meslek lisesi mezunları, Almanya`da çalışabilir`` diye konuştu.

TÜRKLERİN YÜZDE 22`Sİ İŞSİZ

Öte yandan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Dış İlişkiler ve Yurtdışı İşçi Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, 2 milyon 435 bin 230 Türkün yaşadığı Almanya`da, 805 bin 750 Türk, Alman vatandaşlığına geçerken, 1 milyon 629 bin 480 Türk ise hala Türk vatandaşı olarak söz konusu ülkede ikamet ediyor.

Türk vatandaşı olan 852 bin 633`ü erkekten 330 bin 401`i, 776 bin 847 olan kadınlardan ise 143 bin 981`i çalışırken, 70 bin Türk ise bağımsız iş yapıyor.     

Almanya`da 146 bin 427 Türk işsiz iken, Türk vatandaşlar arasındaki işsizlik oranı ise yüzde 22,2 oldu.

ha-ber.com 


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.