Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ALMANYA`DAKİ TÜRKLER

EN AZ UYUM SAĞLAYAN TÜRKLER

image00161.jpg

Alman toplumuna en az uyumu Türklerin gösterdiği öne sürüldü. Berlin Nüfus ve Gelişme Enstitüsü raporu, Türkiye`den gelen göçmenlerin yüzde 30′unun liseyi bitirmediklerini ve sadece yüzde 14′ünün "Abitur" olarak adlandırılan lise bitirme sınavını başardıklarını gösterdi.

Alman yayın kurumu Deutsche Welle tarafından yansıtılan bilgilere göre, Berlin Nüfus ve Gelişme Enstitüsü tarafından hazırlanan son raporda, Almanya`ya en az uyum sağlayan göçmen grubunu Türkiye`den gelenler oluşturduğu kaydediliyor.

Buna karşın, Alman toplumuna en iyi uyum, Avrupa Birliği üyesi ülkelerle Uzakdoğu`dan gelen göçmenlerin sağladığı belirtiliyor.

Rapor, Türkiye`den gelen göçmenlerin yüzde 30′unun liseyi bitirmediklerini ve sadece yüzde 14′ünün "Abitur" olarak adlandırılan lise bitirme sınavını başardıklarını ortaya koyuyor.

image00222.jpgAlman bayrağına getirilen yeni yorum

Türkiye`den gelen göçmenlerin mesleki açıdan da başarısız oldukları ileri sürülen raporda ayrıca, ev kadınlarıyla sosyal yardımlara muhtaç olanların oranlarının da yüksek olduğuna dikkat çekiliyor.

Türkler arasında işsizliğin büyük problem olduğu kaydediliyor. Ev kadınlarının sayısının ise Almanlar ve diğer göçmen gruplara göre çok fazla olduğunun altı çiziliyor. Araştırmaya göre Türkler`in birçoğu sosyal yardımlara bağlı olarak hayatını sürdürüyor. Araştırmada bazı örneklere de yer veriliyor. Örneğin Saar Eyaleti`nde yaşayan Türkler`in yüzde 45′inin eğitimsiz olduğu, Saar Eyaleti`nin yabancıların uyumu konusunda en başarısız eyalet olduğu belirtiliyor. Araştırmada en başarılı eyalet olarak ise Hessen gösteriliyor.

Schäuble: `Kimseyi dışlamamalıyız`

Federal Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schäuble, Spiegel dergisine verdiği demeçte, göçmenlerin uyum kurslarına olan ilgisinin giderek arttığını söyleyerek, "Önemli olan kimseyi dışlamamak. Sosyal anlamda daha zayıf olanlara, `siz bizim için diğer vatandaşlar kadar önemlisiniz` mesajını vermeliyiz" dedi. İçişleri Bakanı, uyum konusunda eyaletler arasında farklılıklar bulunduğunun da altını çizerek, bu durumun tamamen eyaletlerin kendisinden kaynaklandığını belirtti.

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.