Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1815
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8465
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ALMANYA`DAN BİR SES `TÜRKİYE SORUNLARLA YALNIZ BIRAKILMAMALI`

``Türkiye sorunlarla yalnız bırakılmamalı``

Federal Meclis Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz Türk-Alman İşadamları Derneği`nde (TDU) konuştu. Polenz, ``Türkiye bölgede ve komşularında yaşanan sorunlara karşı yalnız bırakılmamalı`` dedi.

Almanya Federal Meclis Milletvekili (CDU) ve Meclis Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz TDU`da ``Türkiye’nin AB’ye Üyeliği ve Orta Doğu’daki rolü`` üzerine bir konuşma yaptı.

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği üzerine teknik detaylara girmeyen Komisyon Başkanı Polenz, öncelikle Arap Baharı çerçevesinde Tunus’tan, Suriye Irak, İran’a kadar bölge ülkelerinde ve Türkiye’nin komşusu ülkelerde yaşanan değişikliklere değindi dedi. Türkiye’nin Arap ülkelerinde ağırlığının arttığını, Tunus örneğinde olduğu gibi değişim sonucu iktidara gelen yeni hükümetlerin Türkiye’yi kendilerine örnek aldıklarını söyledi.

Arap ülkelerinde yaşanan değişikliklerin, Türkiye’nin bölgedeki rolü ve sorumluluğunu daha da arttırdığına işaret eden Polenz, ``Türkiye’nin yalnız başına bölgede yaşanan bu değişikliklerin üstesinden gelmesinin mümkün değil. Bölge ülkelerinde yaşanan bu değişiklikler ve sorunlar Türkiye’yi direkt etkilemektedir`` dedi.

Türkiye’nin Suriye’ye, Irak ve İran’a sınır olması nedeniyle diğer ülkelerden çok daha farklı bir sorumluluk ve yük altında olduğunu belirterek, Türkiye’nin yalnız bırakılmaması, ortak hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yakın zamana kadar Türkiye’nin Israil ve Suriye arasında arabuluculuk yaptığına da işaret eden Polenz, Isra’nın nükleer silahlara sahip olmasının bölgede diğer ülkelerin güvenlikleri açısından büyük sorunlar yaratacağını, bölgede nükleer silaha sahip olma yarışı başlatacağını ifade etti.

 

``Fasiküllerin açılmamasının en büyük nedeni Kıbrıs sorunu``

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği konusuna da değinen Polenz, ``yeni fasiküllerin açılmamasının en önemli teknik nedeni Kıbrıs sorunudur`` dedi. Komisyon Başkanı Türkiye’nin Kıbrıs’ı tanıması ve çözüm için adım atmasının önemine dikkat çekti. Türkiye’nin reform sürecini aksatmaması gerektiğine de işaret eden CDU’lu politikacı, bu sürecin çeşitli nedenlerle zaman zaman durduğunu kaydetti. ``AB’ye uyum çerçevesinde reform süreci kesintiye uğratılmamalıdır`` dedi.

Türkiye’nin esas olarak ekonomik sıçrayış göstermesinin, AB ile üyelik müzakerelerin başlaması ile eş zamanlı olduğunu ifade eden Polenz, ``müzakerelerin başlaması ile daha önceleri yılda 1,5 Milyar Dolar olan yabancı sermaye yatırımlarının birdenbire, yılda 20 Milyar Dolar’a çıktığına`` dikkati çekti. Bu tarihten itibaren iş dünyasının Türkiye’yi rotası, belli, güvenli ve istikrarı bir ülke olarak gördüğünü, bu nedenle sermaye akışının birdenbire hızlandığını söyledi. Dış İlişkiler Komisyon Başkanı daha sonra yöneltilen çok sayıda soruyu yanıtladı. Bir soru üzerine AB’nin şu anda içinde bulunduğu krizden daha güçlenerek çıkacağına inandığını dile getirdi.

 

ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / BerlinPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.