Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8802
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ALMANYA`DAN ERMENİ DİASPORASINA DESTEK VAR

Almanya`dan Ermeni diasporasına destek var

Almanya`daki Türk Azerbaycan Birliği (TAVD) Başkanı Hakkı Keskin, Aşağı Saksonya Eyaleti Eğitim Bakanlığını, Almanya`daki Ermeni diasporasını açık bir şekilde desteklemekle suçladı

Keskin, yaptığı yazılı açıklamada, "Hocalı katliamıyla ilgili toplantıların yapılacağı bu günlerde, 1915`te yapıldığı iddia edilen Ermeni soykırımına ilişkin toplantıların planlanması, Aşağı Saksonya Eğitim Bakanlığının Ermeni diasporasına ne denli isteyerek destek verdiğinin çok açık bir kanıtıdır" şeklinde ifade kullandı.

Azerbaycan`ın Hocalı kasabasında 25 Şubat 1990 tarihinde Ermeni birliklerinin 613 insanı hunharca katlettiğini hatırlatan Keskin, "Bu yıl Hocalı katliamının 20. yılı olması nedeniyle, Berlin, Mainz ve Hamburg`ta katliama ilişkin olarak anma toplantıları düzenlenecektir. Azerbaycan`ın Berlin Büyükelçiliği öteden beri 23-26 Şubat tarihlerinde Hocalı katliamını anma etkinlikleri yapar, bu yıl da düzenlendiği gibi. İşte tam da bu günlerde, 23 ve 24 Şubat 2012`de Aşağı Saksonya Eyaleti Eğitim Bakanlığının öncülüğünde `Völkermord als Thema im Unterricht` (Ders konusu olarak soykırım) konulu bazı toplantı ve gösteriler kararlaştırılmıştır" ifadesine yer verdi.

Tümüyle tek taraflı olarak hazırlanmış olduğu ve televizyonda yayınlandığı için Türk toplumunun büyük tepkisine neden olan "Aghet – Ein Völkermord" (Ağıt - Bir soykırım) filminin de 23 Şubat günü gösterileceğine, 24 Şubatta da "Osmanlı İmparatorluğunda Ermeni soykırımı" konulu bir konferansın düzenleneceğine işaret eden Keskin, "97 yıl geriye giderek, 1915 olaylarını sürekli gündeme taşıyan Ermeni diasporası ve onların bilinçli ve son derece istekli Alman destekçileri, nedense bu toplantılar dizisinde 20 yıl önceki Hocalı katliamını, bir milyona yakın Azerbaycanlı Türk`ün topraklarından kovulmasını ve Azerbaycan topraklarının hala beşte birinin Ermenistan tarafından işgal altında tutulmasını programlarına alma gereği duymadılar, duymuyorlar" şeklinde açıklama yaptı.

Ermeni diasporasının, Hocalı katliamını ve işgal altındaki Azerbaycan toprakları konusunu gündem dışı tutmak için, bu günleri seçtiğini ve Ermeni diasporasının Alman dostlarının da bu durumu kayıtsız olarak kabul ettiğini kaydeden Keskin, "Hep vurgularım: Ermeni diasporasının 1915 olaylarını son yıllarda bu denli ısrarla birçok ülke parlamentosunun gündemine taşıması, son olarak Fransa`nın `Utanç Yasası`nda da görüldüğü gibi, işgal altındaki Azerbaycan topraklarını, bir milyona yakın insanın evinden barkından kovulmuş yaşamını ve Hocalı katliamını gündemden uzak tutma stratejisinin gereğidir. Özellikle bu gerçeği bilerek, bizler de kararlılıkla kardeş Azerbaycan topraklarının işgalini ve Hocalı katliamını gündeme getirmeliyiz. Alman ve dünya kamu oyunun dikkatini bu konulara çekmeliyiz" ifadesini kullandı.

Aşağı Saksonya Eyaleti Eğitim Bakanlığının ve Ermeni diasporasının bu haksız ve dayanaksız tutumları karşısında susulmaması gerektiğini belirten Keskin, "Demokratik haklarımızı kullanarak, söz konusu bakanlığı yoğun bir eleştiri yağmuruna tutmalıyız. Çünkü amaç bellidir: Sözde Ermeni soykırımını ders kitaplarına alma projesi gündemdedir. Bu konuda `haksızlığa, çifte standarda, pervasızlığa yeter` diyen herkese önemli bir görev düşmektedir. Bu güne değin hiçbir uluslararası yargı veya uluslararası yetkili kuruluş tarafından 1915 olayları soykırım olarak tanınmamıştır. Ermeni diasporası ve Ermenistan`ın dayatması nedeniyle yapılan soykırım iddialarının, gerçekmiş gibi bazı ülkelerde kabul görmesini ve hatta ders kitaplarına bile girmesini asla kabul etmemeliyiz" şeklinde çağrıda bulundu.

Bu konudaki tavırlarının her zaman bilindiğini ifade eden Keskin, "Eşit sayıda Ermeni, Türk ve uluslararası üne sahip tarihçilerden ortak bir `Tarihçiler Komisyonu` kurulur. Dünyanın neresinde varsa tüm arşivler ve kaynaklar bilimsel verilerle araştırılarak gerçekler ortaya çıkartılır. Ancak o zaman ortaya konacak sonucu herkes, hem Türk ve hem de Ermeni tarafı kabul etmelidir. Ne var ki Ermenistan ve Ermeni diasporası bu öneriyi kabul etmiyor. Çünkü gerçeğin kendi dayatmalarının aksine olabileceğinden korkulmaktadır. Bu anlamda benzer soykırım araştırmaları özellikle İngiltere, Fransa, Hollanda, Belçika, ABD ve diğer bazı ülkeler için de yapılmalıdır. Ancak o zaman soykırımı kimlerin yaptığı kanıtlanabilecektir. Tek yönlü ve tek taraflı suçlamalar büyük haksızlıktır. Bunlara asla sessiz kalmamalıyız. Unutmayalım ki, bugün `bana ne` diyenlerin kapıları da bir gün çalınabilir. Tarih, buna benzer sayısız örneklerle doludur" ifadesine yer verdi.

ha-ber.com 


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.