Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1833
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10252
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2054 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
Amerika İflas Etti

Amerika İflas Etti

Bülent ESİNOĞLU

Biliyorum. Bu başlığa, Amerika’yı gözünde çok büyütmüş, yıkılmaz sanan, her şeye kadir olduğunu düşünenler, bana bıyık altından gülecekler.

Beş yıl önce, doların bu günlere nasıl geleceğini yazdığımda da gülmüşlerdi. (Bülent Esinoğlu, Batı ile Batanlar, S.394, Kaynak Yayınları)

Nihayet oraya geldik.

Sabıkalı sınıf Wall Street Obama ile anlaşarak, bu güne kadar yaptıklarını, aynen yapmaya devam edeceklerine karar verdiler.

Anlaştıkları iki temel konu var. Biri ekonomide dolar basmaya devam etmek, diğeri de siyasette savaş alanlarını genişletmek.

Para basması demek daha fazla borçlanması demektir. Tabi, bu bir yoldur. Ancak, bu borçları ödemek için tasarruf ve üretmek gerek. Amerika bu iki yeteneğini de kaybetmiş vaziyettedir. Üretim ve tasarruf Asya’dadır.

Biliyoruz ki, Amerika şimdiye dek başkalarının tasarruflarını kullana geldi. Amerika artık kâğıt satamaz durumdadır.

Asıl felaket başka yerden gelişmektedir.

Pazartesi ve Salı günlerinde, Yaketerinburg’ta,  Çin Başbakanı Hu Junto, Rusya devlet başkanı Medyedev ve diğer Şanghay Altılısı bir araya geldi. Buna, Amerika’nın ünlü Ekonomisti Micheil Hudson 21. Asrın en önemli toplantısı dedi.

Yaketerinburg’ta, Şanghay altılısı Amerika’yı Avrasya’dan atacak mali ve askeri anlaşmalar yaptılar. Amerikan dolarının kullanılmasının, Amerikan askeri varlığını geliştirmekten başka bir işe yaramadığını belirttiler.

Rusya, Çin ile alışverişini dolar dışına taşıdı. Brezilya ve Malezya ticaretini Çin’e yönlendirerek, Çin parası ile alışverişe başladılar. 

Toplantının temel konusu, dolar merkezli alışverişten çıkılmasıydı.

Eğer bu işte başarılı olurlarsa, Amerika’nın ithal ettiği ürünlerin fiyatları aniden yükselir. Buna petrol dahildir. Faizler roket gibi çıkar. İşsizliği söylemeye gerek yok.

Çin, Rusya ve Hindistan’da üretim artıkça Amerika’daki iflas hızlanacaktır.

Özetlersek, Üretim Asya’ya kaydı. Borçlu Amerika üretemez duruma geldi. Elinde bir tek dolar kaldı. O da sona çok yaklaştı.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.