Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1825
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 9129
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2020 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ANKARA DA KONUŞULANLAR...
Ankara da son gunlerde enteresan şeyler konuşuluyor.Tabi bu konuşulanlar ne kadar doğru ve ne kadarı gerçekleşir bilemiyoruz.Ama sizlere aktarmak istiyoruz.Bu anlatılanlara komplo teorileri olarak da bakabilirsiniz.
Anayasamızda türbanı serbest bırakmak için değişiklikler yapıldı.Yapılan bu değişiklikler de CHP tarafından Anayasa mahkemesine iptal edilme talebiyle götürüldü.
Anayasa mahkemesi bu iptal davasını görüşüp karara bağlayacak.Ya iptal talebini ret edecek.Ya da kabul edip bu değişiklikleri iptal edecek.
Anayasa mahkemesi çıkan kanunların Anayasaya aykırı olup olmadığını ve ayrıca bir Anayasa maddesi değişikliğini de sadece şekil yönünden inceleyip,bu değişikliğin usülune uygun yapılıp yapılmadığını inceler. Türbanı serbest bırakan Anayasa değişikliğini esastan inceleyerek iptal ederse, bu iptal ancak Anayasanın laiklikle ilgili diğer maddelerine ters düştüğünü belirlemesi ile mümkün olabilir.Başka türlü bu değişiklikleri iptal etmesi zordur.
Bunun içindir ki bir iptal söz konusu olursa bu AKP`nin kapatma davasına ciddi manada etki eder ve savcılık ek bir iddianame ile kapatma davasına bu iptal kararını ekler ve ayrıca bu Anayasa değişikliğine evet oyu veren milletvekillerinin de siyaset yasağına sokmak ister.
Eğer Anayasa mahkemesi Başsavcılığın bu yeni talebini uygun bulursa bu defa AKP`de siyasi yasaklılar listesine mevcut bütün milletvekilleri de girer. Bu da bir erken seçimi otomatikman getirir.
Bundan dolayıdır ki AKP siyasi partileri kapatmayı zorlaştırcak Anayasa değişikliğini gerçekleştirmek için ne gerekirse yapmaya çalışacak, bu olmadığı takdirde de erken seçime gitmeyi isteyecektir.
Ankarada son günlerde konuşulanlar bunlar.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.