Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1789
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8077
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ANKARA NEDEN SUSUYOR?

Ankara neden susuyor?

 

Elhan Şahinoğlu - BAKÜ

 

Rusya`nın Ermenistan`a  800 milyon dolar değerinde silah götürmesi tek Azerbaycan`ı rahatsız etmemeli. Silahların büyük çokunluğu Ermenistan`ın Türkiye ile sınırındaki Gümrü askeri üssüne taşınmış. Ona göre, Türkiye`nin de durumdan rahatsız olması gerektiğini düşünüyorum.

Azerbaycan ile Ermenistan`ın ilişkileri malum. Topraklarımızı işgal eden Ermenistan, Rusya`dan bedava aldığı silahların bir bölümünü Yukarı Karabag`da tutuyor, o bir bölümünü ise Azerbaycan ile muhtemel bir savaş için topluyor. Buna göre de silahlarla ilgili ilk önce Azerbaycan`ın kıpırdanması gayet normal. Ancak Ankara`nın olayların dışında kalması, sanki bu işlerin Türkiye`ye hiçbir bağlılığı olmadığı gibi tavır ortaya koyması anlaşılamıyor.

“Neden Ermenistan`ı silahlandırıyor sunuz?”

“800 milyon dolarlık silahlar kime karşı?”

“Sizinle ticari ilişkiler 30-40 milyar dolara ulaşırken, siyasi temaslarda bir sıkıntı yaşamazken, neden sınırımızda silah deposu oluşturuyor sunuz?”

Neden Türkiye’yi yönetenlerden birisi ortaya çıkarak, Moskova`dan bu sorulara cevap istemiyor? Niçin Ermenistan ile ilişkilerde diğer sorunları ortaya koymuyoruz? Erivan`ın Türkiye`den toprak iddiasından vazgeçmediğini hatırlatmak gerekir. Ankara kenara çekilip sakince durmasın.

Ankara, Güney Kafkaslarda sürekli istikrara ulaşmak için Kafkasya İstikrar Paktını (KİP) ireli sürmüş, görüşmeler yapmış, fikir alış-verişinde bulunmuştu. Bu anlamda Rusya`nın  durup-dururken Ermenistan`a silah vermesi Ankara`nın KİP çalışmalarına aykırıdır. Rusya`nın Ermenistan`ı silahlandırması Türkiye`nin desteklediği Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması’na (AKKA) da zıttır. Rusya ve Ermenistan açıkça AKKA`yı ihlal ediyorlar.

Ankara bunları gerekçe göstererek, Moskova`dan izahat isteyebilir, Rus Büyükelçini Dışişleri Bakanlığına çağırabilirdi. Bu durumda belki Rusya Ermenistan`a orantısız silah gönderme konusuna dikkat ederdi. 

Bunların hiçbiri olmadı.

Ankara, birkaç yıl önce Rusya Ermenistan`da C-300 füzeleri yerleştirdiği zaman da susmuş, şimdi de 800 milyon dolarlık silah sevkiyatına seyrci kalıyor. Her halde Ankara`nın siyasi kulislerinde Ermenistan`ı barut çelleğine (fıçısına) dönüştürdüğüne göre, Rusya`yı kıcıklandırmamağı düşünüyorlar. Önemli olan Rus doğalgazı, Antalya`yı dolduran turist sayısını korumak ve Moskova`daki inşaat işlerinden bol-bol para kazanmaktır. Kuşkusuz bunlar önemli, ancak Azerbaycan ile ortak çıkarlar da dikkate alınmalı.

Türkiye`nin bazı medya kuruluşlarının Ermenistan`a silah verilmesine ilişkin yayınladığı haberler de ilginç.  

Rusya`nın Ermenistan`a 800 milyon dolar değerinde silah götürdüğü yazısı www.haberbu.com sitesinde yer aldıktan sonra CİHAN ve Anadolu Ajansı gibi haber ajansları ve TRT de konuya dikkat ettiler, Azerbaycan`daki tepkilerden söz açtılar. Ancak Türkiye’deki gazeteler Rus İTAR-TASS Ajansına dayaranak, Rusya`nın Ermenistan`a silah vermediği haberini yayınladılar. İTAR-TASS Ajansı Rus hükümetine bağlı olduğundan Moskova`nın Ermenistan`a silah verdiğini inkar etmesi normal. Rus Ajansı zaten aksini yayınlayamazdı. Haberin sonunda Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Danışmanı Seyran Şahsuvaryan`a dayanılarak bir kez daha “inkar” taktiğine yer veriliyor. Ve bütün bunları da Türkiye medyasından okuyoruz.  Buna rağmen, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov`un Rus Büyükelçisini Bakanlığa çağırarak, Moskova`nın izahatından razı kalmadığını söylemesinden ve ayni gün Bakanlığın Rus silahlarıyla ilgili sert bildirisinden bir kelme de yazılmamış Türkiye medyasında...

Hayret...Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.