Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8807
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ATATÜRK`ÜN ATA YURDU TAŞKALE`DE TARİHİ BİR GÜN YAŞANDI

Atatürk’ün Ata Yurdu Taşkale’de Tarihi Bir Gün Yaşandı


Atatürk’ün “Ata Yurdu”  Taşkale’de Rumeli Türkleri ve Batı Trakya Türkleri Gelenek, Görenek, Giysileri ve Saray kıyafetleri tanıtıldı.


Bu etkinlik, Balkanlardan göçen Bursa Tuna Boyları, “Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi” (BATTAM), Emekli Öğretmenler, Şairler, Yazarlar, Yöresel sanatçılar, mankenler ve Karaman Taşkale Belediyesi işbirliğiyle ortaklaşa gerçekleştirilmiştir. Düzenlenen bu programda, Oğuz boyları Kına Gecesi, Gelin Alayı, Gelenek ve Görenekleri, Kültürel ve Görsel olarak genç kuşaklara aktarıldı.


Batı Trakya kıyafetleri harbalı, bindalı, kedibastı, Rumeli saray ve düğün kıyafetleri, fesler, gelin kıyafetleri, türküler ve şiirler eşliğinde katılımcıların beğenisine sunuldu.  O döneme ait çeyizler sergilenip, kıyafetlerle özleştirildi. El emeği göz nuru ile hazırlanmış  (diğer balkan ülkelerinin de) tarihi çeyizleri sergilendi…


 Batı Trakya ve diğer balkan ülkelerinde tarihi çeyiz eşyaları sergilendi…


Ayrıca, kız isteme, kına gecesi ve gelin alma geleneği de temsili olarak o güne ait aslına uygun bir şekilde katılımcılara tanıtıldı… Giysiler, Tasarımcı Emekli Öğretmen Cavidan Önder tarafından hazırlandı…


Bu güzel etkinliğin sunuculuğunu, güzel Türkçesi ile Türk Dili Öğretmeni Şerife Barçın yaptı. Batı Trakya Türklerine ait giysileriyle dikkatleri üzerine çekti.

Bu etkinliğin açılış konuşmasını Taşkale Belediye Başkanı Muhittin Sunaoğlu yaptı…


Taşkale Belediye Başkanı Muhittin Sunaoğlu açılış konuşmasında, “Son günlerde Taşkale, dünyamızın çeşitli yerinden birçok araştırmacı ve turistlerin akınına uğramaktadır… Bizler de Atatürk’ün büyük Dedelerinin bu mekândan Rumeli’ne iskân edilmesinin gururunu yaşamaktayız. Bu vesileyle Atatürk’ün şeceresini bir porte halinde yayımladık…  Yabancı bilim adamlarının yaptıkları kazılarda 1100 sene evveline kadar uzanan bulgulara rastlandı… Böylesine canlı temsili güzel bir etkinliği bizlere yaşatanları ve bu oluşumda emeği geçenleri kutluyorum” dedi.


 Taşkale Belediye Başkanı Muhittin Sunaoğlu ve sunucu Şerife BarçınKısa adı BATTAM olan Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi Başkanı Dr. (HC) Özkan Hüseyin de Karaman Taşkale kasabasında yaşayan kasaba halkına Batı Trakya Türklerinin kültürel değerleri hakkında bilgi verdi, maniler okudu ve Batı Trakya Türkülerini de seslendirerek etkinliğe ayrı bir renk kattı…

Etkinlikler, kasabanın hemen yanı başında, yaklaşık 40 metre yüksekliğinde 251 adet ambarın bulunduğu bir meydanda yapıldı. Bu ambarlar iki bölümden oluşmaktadır. Ambarlar genellikle arpa buğday ve bakliyat saklamak üzere kullanılıyormuş. Ambarlar da 5 ile 60 ton dolayında hububat depolana biliyormuş…  Ambarların tam karşısına da belediye tarafından insanların oturabileceği bir şekilde ranzalar yapılmış…

 

Taşkale Kasaba Halkı İzleyicileri

Kırk metre yükseklikte tarihi ambarlar

 

Taşkale Belediyesinin yayımladığı bir kitapçıkta" Mustafa Kemal Atatürk`ün" hem anne tarafının hem de baba tarafının soylarının Karamanlı olduğu belirtilir. Karaman’ın Konya yönünden girişinde bir tabelada "Atatürk`ün Ata Yurduna Otantik Taşkaleye Hoş Geldiniz" yazısını görürsünüz. Yazıda İngilizce ve Türkçe olarak şu ifadelere yer verilmiş; “Atatürk’ün Dedelerinden ‘Kızıllar Aşireti’ mensubu ‘Kızıl Hafız Ahmet Efendi’ Miladi 1466 yılında Padişah Fermanıyla Taşkale Kızıllar yöresinden  Rumeli’ye (usturumga İli-Ohra İlçesi-Çupa Köyü) Evladı Fatiha’n olarak buradan göç etti”, yazmaktadır.


Taşkale Belediyesi tarafından Atatürk’ün şeceresi ile ilgili büyük boy bir broşür bastırılmıştır… Buroşürde şu ifadelere yer verilmiştir; “Ulu Önder Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her iki dedesi de İç Anadolu’dan, Karaman İli Taşkale Beldesi’nden Fatih Sultan Mehmet zamanında “Evladı Fatihan” olarak Rumeli’ye iskânen gönderilmiştir.


Babası tarafından dedesi Kırmızı Hafız Efendi, Rumeli’nin Ohri Beldesinin Çupa köyüne yerleşmiştir. Buradan 1872 yılında Manastır İlinin Debreyi Bala Sancağına bağlı Kocacık nahiyesine yerleşmiştir.


Kırmızı Hafız Ahmet Efendi burada Çınarcık ilkokulunda eğitmenlik yapmıştır. Ulu Önder Atatürk’ün Babası Ali Rıza Efendi 1839’da bu köyde doğmuştur. Kırmızı Hafız Ahmet Efendi daha sonra 1850’de Selanik’e yerleşmiştir. Ali Rıza Efendi tahsilini burada tamamlayarak orduya intisap etmiştir. 1871’de Zübeyde Hanımefendi’yle evlenmiştir.


Ali Rıza Efendi, üsteğmen rütbesindeyken ordudan ayrılarak Vakıflar idaresine (O zamanki adıyla Evkaf idaresine) girmiştir. 1890 yılında vefat etmiştir. Ulu Önder Atatürk altı kardeşten dördüncüsüdür. 23 Aralık 1880 yılında doğmuştur. (Hicri 1296’da). Daha sonra 1917’de yılında Osmanlı Devleti kullanılan takvimde bir değişiklik yaparak tarihi 13 gün ileri alınmıştır. Bu nedenle Ulu Önder Atatürk’ün doğum Tarihi 1881 olarak ifade edilmektedir. Ulu Önder Atatürk’ün Dedesi Kırmızı Hafız Efendi, Kızıl (Altın anlamında kullanılır) Oğuz Türklerindendir.


Ulu Önder Yüce Atatürk’ün Annesi Tarafından Dedesi Varyemezoğlu Sofizade Feyzullah Efendi’dir. Sofizade Feyzullah Efendi de Karaman’ dan Hudut  Gazisi olarak Rumeli’ye Selanik Sancağına bağlı bulunan ve ismini Anadolu’dan almış olan Sarıgöl Beldesine yerleşmiştir. Ulu Önder Atatürk’ün Dedesi Sofizade Feyzullah Efendi de Müslüman Oğuz Türklerinden Nuro Sofi Boyundan olup, Büyük İslam Şairi Yunus Emre’nin soyundandır. Yukarıda arz olunan Şecerenin tamamı aşağıda adı verilen eserlerde mevcuttur. Zira Baba soyu onuncu kuşağa kadar tespit edilmiş olup, şecerede yer almaktadır. Ancak tabloda yer verilen şecere şemasına sığmadığından, devam eden soyun tamamına yer verilmemiştir. Daha geniş bilgi ve tarihi belgeler ile kaynakçalar “Bilgi Çağında Türk Gençliğinin Yükselen Sesi” ve “Destanlaşan Zaferlerde Türk Tarihi” adlı eserlerde yer almaktadır. Zira yukarıdaki şecere, adı geçen kitaplardan alınmıştır.”


Bu tablo ve şecere şeması  Taşkale Belediyesi tarafından hazırlanıp, bastırılmıştır. 


Bu belde, 1956 yılana kadar Kızıllar Kasabası olarak tanınmış. Daha sonra ismi değiştirilerek Taşkale ismini almış…


Bu etkinlikte emeği geçen arkadaşlarımız aşağıdaki şekildedir…


Cavidan Önder Emekli Öğretmen, BATTAM Başkanı, Dr, Özkan Hüseyin Gönüllü Araştırmacı-Yazar Batı Trakya Yöresi Mahalli sanatcısı, Şerife Barçın Emekli Öğretmen- sunucu,  Nilüfer Öztürk Manken, Şahin Karaman Şair ve yorumcu, Süleyman Bektaş Ozan Yorumcu, Özgür Özdemir Şair ve yorumcu, Arzu Öztürk Şair ve Yorumcu, Saz sanatçıları, Ömer Faruk Çeliktaş Folklor Yöresel sanatcı, Ender Bilgit Ritim saz ve Necmettin Tavukçu Elazız Mahlli sanatçısı.


Yapılan bu etkinlikte bizlere maddi ve manevi destek veren herkese teşekkür eder, şükranlarımızı sunarız…


Saygılarımızla...

BATTAM Haber Merkezi

BİLMER İletişim Merkezi

İletişim:  GSM   00 49 536 312 24 66  wep  sitesi:  www.battam.org            e  posta:    saricali1947@hotmail.com,  battam@gmail.comPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.