Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8964
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2015 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ATATÜRK`ÜN EMANETİNE SAHİP ÇIKALIM

ATATÜRK’ÜN EMANETİNE SAHİP ÇIKALIM

 

Doğadaki tüm canlılar gibi insanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır ki yaşamları boyunca yaptıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonra da varlıklarını sürdürürler.

Yaşamını milletine adayan, yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan büyük bir lider, mümtaz bir devlet adamı, güçlü komutan olan Atatürk bu ender insanlardan biri,  belki de en büyüğüdür.

Atatürk’ün Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada o yabancı bir gazetecinin sorusuna “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim.” diye cevap vermiştir.

Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bu gün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak Türk milletini çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir.

Yeni neslin geçmişini çok iyi bilmesi gereklidir. Yalnızca 10 Kasımlarda değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorululukları ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır. Atatürk’ün istediği ülkemizin uygar ve saygın bir ulus olma bilincini yeni nesillere aktarmalıyız. Çünkü O, uygarlık olarak 21. yüzyıl ve daha ileriyi görebilen, daha ileriye gitmeyi amaçlayan bir liderdi.

Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir.

Ancak bu şekilde ulu önderin kutsal emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz.

Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır.”

Ülkemizde bugün yaşananlar, Atatürk’ün yıllar önce bizlere nasihat niteliğinde söylediği sözlerde ne kadar haklı olduğunu; vatanımıza, bayrağımıza, ne denli sahip çıkmamız gerektiğini de göstermiştir.

Aramızdan ayrılışının 71. yılında Ulu Önder Atatürk’ü rahmet, şükran ve minnetle yâd ediyor, O’nun özlediği Lider Türkiye ülküsünün mutlaka gerçekleşeceğine yürekten inanıyorum.

 

 

                                                                              Dr. Reşat DOĞRU

                                                                              Tokat Milletvekili

 
 
 
 
TOKAT MİLLETVEKİLİ DR. REŞAT DOĞRU’NUN 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ NEDENİYLE TBMM’DE YAPMIŞ OLDUĞU GÜNDEM DIŞI KONUŞMA METNİ

Ülkemizin kurucusu, Büyük Atatürk’ü ebediyete intikalinin 71. yılında rahmet, minnet, şükran ve saygı ile anıyorum.

Yaşamını milletine adayan, yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan büyük bir lider, mümtaz bir devlet adamı, güçlü bir komutan olan Atatürk, yaşamları boyunca yaptıkları eserler ve insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonra da varlıklarını sürdüren ender insanlardan biri,  belki de en büyüğüdür.

Kurtuluş Savaşı döneminde ülke dört bir yandan düşman istilası altında iken ve halkımızın tüm umutları tükenmişken herkesi birlik ve beraberlik şemsiyesi altında toplamayı başaran Atatürk, bu birlik ve beraberlik ruhuyla düşmanı yurdumuzdan çıkarmış ve Türkiye Cumhuriyetinin temellerini bu ruhla atarak, ülkeyi işgalci devletlerden kurtarmıştır.

Atatürk’ün Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada o, yabancı bir gazetecinin sorusuna “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim.” diye cevap vermiştir.

Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bu gün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak Türk milletini çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir.

Yeni neslin geçmişini çok iyi bilmesi gereklidir. Yalnızca 10 Kasımlarda değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumlulukları ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır. Atatürk’ün istediği, ülkemizin uygar ve saygın bir ulus olma bilincini yeni nesillere aktarmalıyız.

Çünkü O, uygarlık olarak 21. yüzyıl ve daha ileriyi görebilen, daha ileriye gitmeyi amaçlayan bir liderdi. O kişisel kazanç ve ün peşinde koşan bir insan değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir komutan ve devlet adamıdır.

Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde ulu önderin kutsal emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz.

Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar, önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır.”

Ülkemizde bugün yaşananlar, Atatürk’ün yıllar önce bizlere nasihat niteliğinde söylediği sözlerde ne kadar haklı olduğunu; vatanımıza, bayrağımıza, ne denli sahip çıkmamız gerektiğini de göstermiştir.

Son günlerde cumhuriyete ve kurucu liderine yönelik maksatlı, organize saldırılar yapılmaktadır. Cumhuriyetimize, milli değerlerimize, Atatürkçülüğümüze ve O’nun söylemlerine her vatansever sahip çıkmalı, bunu ülkenin en önemli meselesi olarak görmelidir. Vatanımızı parçalamaya, yok etmeye yönelik güçlere karşı, ona sahip çıkmalıyız. Yedi düvele karşı,  Türk tarihine yakışır mücadele veren, bu büyük devlet adamına çok şey borçlu olduğumuz bilinmelidir.

Milletimiz en zor günlerde kendisini boyunduruk altına almak isteyenlere hak ettikleri cevabı dün vermişti. Maalesef bugün de ebediyete gidişinin 71. yıldönümünde maksatlı çaba ve faaliyetlerin sonucunda, büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyetini bölmek, parçalamak ve ortadan kaldırma çalışmaları görülmektedir. Ancak bütün dünya bilmelidir ki bu aziz millet var oldukça bu ülkeyi kimse bölemeyecektir.

Tarihin gerçeklerle alay edercesine çarpıtılıp yeniden yazılmak istendiği ve kahramanlar ile hainlerin yer değiştirdiği bir dönemdeyiz. Ama biliyoruz ki, daha Kurtuluş Savaşımız sürerken, atalarımız da, bir taraftan düşman güçleriyle vatanı kurtarmak için savaşırken, bir taraftan da Avrupa’nın soğuk savaş işbirlikçileri ile mücadele ediyorlardı.

Bugün, biz ne kadar kendimizi millî mücadelecilerin torunları olarak görüyorsak, karşı taraftakilerin torunlarının da olduğunu unutmamalıyız, bu yüzden, çocuklarımıza ulusal destanlarımızı doğru anlatmanın ve 21 inci Yüzyılda Atatürk`ü yeniden anlamanın yollarını bulmalıyız.

Türkiye’nin yükselişi, Cumhuriyeti kuran milleti millet yapan irade ve değerlerde Atatürk’ün koyduğu hedeflerde saklıdır. Atatürk’ün koyduğu ilkelere sahip çıkarak ülkemizi sağlam bir istikbal yolunda, sulh’un, adaletin ve yeni bir hayatın olduğu, özlenen lider ülke Türkiye hedefine götürmeliyiz.

Aramızdan ayrılışının 71. yılında Ulu Önder Atatürk’ü tekrar rahmet, şükran ve minnetle yâd ediyor, O’nun özlediği Lider Türkiye ülküsünün mutlaka gerçekleşeceğine yürekten inanıyorum. Aziz Atatürk sen rahat uyu. Milliyetçi İrade önümüzdeki dönemde bu ülkeye Milli İrade olarak yansıyacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sonsuza kadar VAR OLACAKTIR.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

 

 

  

-

 

 

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.