Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8802
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
AVRUPANIN ORTASINDA AHMEDİNEJAD DEPREMİ
İsrail`e "en ırkçı ve vahşi rejim" nitelemesi yapan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad`ın konuşması batılı delegeler tarafından protesto edildi. Konferansa katılan batılı delegeler tepki göstererek salonu terk etti.

TOPLANTIDA SICAK SAATLER

İsviçre`nin Cenevre kentinde başlayan BM Dünya Irkçılıkla Mücadele Konferansı`nda İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad depremi yaşandı. İran Cumhurbaşkanı konuşmasını yaptığı sırada Avrupalı tüm delegeler protesto amacıyla salondan ayrıldı. 

AHMEDİNEJAD`A BİR NESNE ATILDI

Ahmedinejad`ın konuşmasında İsrail`i "en ırkçı ve vahşi rejim" olarak nitelemesi üzerine, konferansta sıcak anlar yaşandı. Gökkuşağı renginde peruk giyen bir protestocu Ahmedinejad konuşurken "ırkçı, ırkçı" diye bağırarak, İran Cumhurbaşkanına kırmızı ve yumuşak bir nesne attı.

Ne olduğu belirtilmeyen nesnenin konuşmanın yapıldığı kürsüye çarptığı ve Ahmedinejad`ın o sırada konuşmasını kestiği belirtildi.

Bazı Batılı diplomatlar, Ahmedinejad`ın konuşmasında İsrail`in "Yahudilerin acıları bahanesi üzerine kurulduğunu" söyler söylemez salonu terk etti.

İSRAİL`İN KINANMASINA TEPKİ

Irkçılıkla mücadele konferansında 2001 Durban konferansı gibi İsrail`in kınanması ile İslam`ın eleştirilmesinin yasaklanması üzerine ağırlık verileceği gerekçesiyle ABD ve bazı batılı ülkeler boykot kararı aldı.

PERES: IRKÇI BİR TOPLANTI

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de,  Cenevre`de başlayan BM Irkçılıkla Mücadele Konferansına (Durban II) tepki göstererek, çalışmayı "ırkçı bir toplantı" olarak değerlendirdi.

Peres, "İsrail`de ve dünyada soykırım kurbanlarının anılacağı bir günün arefesinde Cenevre`de `ırkçı` bir konferansın çalışmalara başlamasının ve asıl konuşmacısının İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad olmasının kendisini çok yaralayıp utandırdığını" belirtti, Peres, "İsviçre`nin tarafsızlığının da bir sınırı olmalı" dedi.

BM`DEN ABD`YE SİTEM

Konferans başlamadan önce bir açıklama yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, şimdi dünya çapında ırkçılıkla mücadele zamanı olduğunu belirterek, Dünya Irkçılıkla Mücadele Konferansı`na ABD ile diğer bazı Batılı ülkelerin katılmamasını esefle karşıladığını söyledi.

KONFERANSA KATILMAYAN ÜLKELER

İslam`ın eleştirilmesinin yasaklanması ve İsrail`in kınanması konusuna ağırlık verileceği gerekçesiyle İsrail ile birlikte ABD, Avustralya, Kanada,  Almanya, İtalya, Hollanda konferansa katılmama kararı vermiştiPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.