Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10230
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
BAŞARISIZ SORGULAMA

BAŞARISIZ SORGULAMA

 

         29 Mayıs 2009’da saat 14:00’da Tatar Milli Meclisi reisi Fevziye Bayramova, avukatı Enes Batayev ile beraber Çallı Savcılığına sıradaki sorgulama gereği gelmişlerdir. Fakat 4 saat süren bu “sorgulama”, başlamadan her iki taraf için de başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Fevziye Bayramova, sorgulama ve tutanakların, kendine verilecek tüm belgelerin Tatarca yazılması için, bir kez daha sorgu hakimine dillekçe vermiştir.  Fakat sorgu hakimi Röstem Galimullin onun tüm taleplerini reddetmiş, bir kez daha cevri işini hiç bilmeyen, kendi görevini son derece zayıf yapan Şeyehmetova Gölsire’yi bu işe bulaştırma çabasındaydı. Fevziye Bayramova bu çevirmeni kesin olarak reddetmiş ve bu konu ile ilgili bildiri yapmıştır. Fakat onun talebi bir kez daha reddedilmiştir. Fevziye Bayramova 27 Mayıs 2009’da Ekser Bikbayev ile yüzleştirme sırasında, kendi ifadesinin tutanağa alınmadığını söylemiş, bu konuda da yazılı bildiri yapmıştır. Onun bu talebi de reddedilmiştir.

 

         Ondan sonra Fevziye Bayramova, sorgulama işini Tatar dilinde yürütemeyen ve Fevziye Bayramova’nın kendini savunmak için söylediği sözleri tutanağa almadığı gerekçesiyle, sorgu hakimi Röstem Galimullin’in değiştirilmesi talebinde bulunmuş, onun avukatı bu konuda savcılığa dilekçe vermiştir. Fakat Fevziye Bayramova’nın bu talebi de reddedilmiştir. Dört saatten fazla aç-susuz bu şekildeki aşağılama ve eziyetlere Fevziye Bayramova artık dayanamamış, durumu keskin bir şekilde kötüleşmiş, ona Ambulans çağırmak zorunda kalmışlardır. Sorgu hakimi Röstem Galimullin, Ambulans gelinceye kadar Fevziye Bayramova’ya  sanık olduğu kararını okumaya acele etmiş, fakat yetişememiş, çünkü Bayramova onu duyacak durumda değilmiş – onun aniden tansiyonu düşmüş, şekeri yükselmiş ve Bayramova eşi tarafından çağırılan Ambulans ile götürülmüştür.

 

         Şimdi Çallıda bulunan Tatar Milli Meclisi reisi Fevziye Bayramova’nın durumu ciddiyetini koruyor. Eğer o ifade vermeye gidemezse, onu mahkemeden önce de tutuklayıp hapsedebilirler. Bu konuda Röstem Galimullin bizzat Bayramova’nın avukatını uyarmıştır. Bu işin siyasi komplo ve Tatar Milli Azatlık Hareketi lideri Fevziye Bayramova’yı hapse atmak için yapılan bir iş olduğu aşikardır. Onu, Tatar ulusunu savunup Dünyaya müracaat ettiği için suçlamayacak ve yargılamayacaklardır.

 

         Tatar Milli Meclisi reisi Fevziye Bayramova, millettaşlarının, kamoyunun, hukuk koruma kuruluşlarının (insan hakları dernekleri) ve tüm dünya halkının kendini savunması isteğiyle müracaat etmektedir. Herkesin yardımına muhtaçtır.

 

Tatar Milli Meclisinin Matbaa Merkezi

29 Mayıs 2009Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.